Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Narodowa do Rzymu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na pielgrzymkę do Rzymu z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz kanonizacji bł. U. Ledóchowskiej i bł. J. Pelczara. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 11-21 maja br. Bliższe informacje i zapisy w Biurze Duszpasterstwa w Toruniu, przy ul. Kopernika 6, tel. (0-56) 622-10-42, e-mail: bpielgrzym@diecezja.torun.pl (od poniedziałku do piątku, od godz. 16.00 do 18.00).

Nowy Zarząd Oddziału Rejonowego SRK w Toruniu

Reklama

Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów 8 lutego Zarząd Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zdał sprawozdanie z pierwszej, 2,5-letniej kadencji. Działalność Oddziału skupiała się w początkowej fazie na przygotowaniu ram organizacyjnych Stowarzyszenia w nowej strukturze, tzn. współudziale w opracowaniu nowego statutu i regulaminów pracy poszczególnych ogniw Stowarzyszenia. Ubieg-ły rok zdominowały obchody X-lecia SRK DT.
Poza działalnością statutową i inicjatywami podejmowanymi doraźnie na rzecz rodziny i dla rodzin w pejzaż Torunia wpisały się: działalność Toruńskiego Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych, powołanego jako agenda Oddziału oraz Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego, poświęcone głównie tematyce rodzinno-wychowawczej, tematyce zagrożeń, a także sylwetkom błogosławionych i świętych.
Spotkanie Delegatów Rejonu Toruńskiego rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kaplicy CDS, koncelebrowaną przez ks. prał. Józefa Nowakowskiego, asystenta diecezjalnego Stowarzyszenia, ks. kan. Krzysztofa Stanowicza, asystenta Koła SRK przy parafii św. Wojciecha w Złotorii, i ks. kan. Leona Ulatowskiego, asystenta Oddziału Rejonowego w Toruniu. Homilia, wygłoszona przez Duszpasterza Oddziału, poświęcona była trosce o młode pokolenie. Ksiądz Asystent zauważył, że młodzi często znają kilka języków, ale nie potrafią poradzić sobie z rzeczywistością, wykonać elementarnych czynności, których kiedyś uczyło harcerstwo, dom, szkoła... Podkreślił, jak ważne jest, byśmy jako Stowarzyszenie Rodzin Katolickich potrafili bronić wiary na różnych szczeblach działania publicznego, byśmy Chrystusa przyjęli do swoich serc, otoczyli młodych swoją modlitwą, by chcieli zawierzyć Chrystusowi, zaufać Mu. "Róbmy swoje" - zaapelował za św. Franciszkiem Kaznodzieja - stawiajmy młodym wysokie poprzeczki wychowawcze, pokazujmy wzory, zachowujmy się tak, by Chrystus w naszych rodzinach był na właściwym miejscu. Gdy Chrystus będzie naszym Panem, wówczas rodziny będą Bogiem silne. Na koniec ks. Leon życzył wszystkim członkom Stowarzyszenia bogatych owoców ich pracy i obfitości darów Ducha Świętego.
Po sprawozdaniach z działalności i udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi dokonano wyboru prezesa, a następnie pozostałych członków Zarządu w składzie: Maria Major - prezes, Małgorzata Dykier i Jerzy Matyjek - wiceprezesi, Krzysztof Kisielewski i Jan Wendykowski - sekretarze, Janina Malinowska - skarbnik, Maria Olszewska - członek; Komisja Rewizyjna: Hanna Nowakowska - przewodnicząca, Emilia Hądzelek, Władysława Kuźmińska - członkowie. Uroczyste ślubowanie na sztandar Stowarzyszenia podkreśliło wagę zobowiązań przyjętych po dyskusji w uchwale programowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

mm

Dekanat Rybno

Młodzi z Rybna w Zakopanem

Grupa młodzieży z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie przebywała na zimowisku w Zakopanem od 2 do 9 lutego br. W czasie pobytu uczestnicy zwiedzali tatrzańskie zabytki i modlili się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Nie zabrakło również prób uprawiania zimowych sportów. Pierwsze kroki na lodowisku czy zjazdy narciarskie okazały się emocjonującą przygodą. Wśród wielu atrakcji znalazły się oglądane na żywo skoki narciarskie oraz spotkanie z Dariuszem Michalczewskim - mistrzem świata w boksie.

Dekanat Bierzgłowo

Pośród Przyjaciół Boga

Reklama

W niedzielę Chrystusa Króla, po Mszy św. odpustowej w Lulkowie, księża z dekanatu bierzgłowskiego nawiedzili Dom Pomocy Społecznej w Pigży, istniejący od 10 lat. Przebywają tu osoby starsze wymagające ciągłej opieki, m.in. ostatnie 4 lata swego życia spędził w tym Domu śp. ks. kan. Czesław Seroczyński (+2.11.2000 r.), gdy po dwukrotnym wylewie nie mógł samodzielnie się poruszać.
W intencji wszystkich domowników i personelu, a także zmarłych z tego domu oraz śp. Księdza Czesława została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył dziekan dekanatu bierzgłowskiego - ks. Feliks Miszewski, a koncelebrowali ks. Zenon Patelski, proboszcz parafii Świerczynki, na terenie której znajduje się Dom, wraz z ks. Rajmundem Ponczkiem, wicedziekanem. Homilię wygłosił ks. Bogdan Gospodarczyk CSMA z Górska. W kaplicy, która pełni równocześnie funkcję stołówki, góruje obraz Jezusa Miłosiernego. Zawieszony jest także cykl litografii przedstawiających Chrystusa ukrzyżowanego, wykonanych przez Renatę Jagielską, mieszkankę Domu, która może pochwalić się kilkoma indywidualnymi wystawami swoich prac artystycznych. Na Mszy św. obecni byli mieszkańcy Domu, dyrekcja z dyr. Anną Szczepaniak oraz personel.
Każda Msza św. jest uobecnieniem Chrystusowej ofiary i zwycięstwa Zmartwychwstałego. Jest jednak głęboką prawdą, że pewne okoliczności pozwalają głębiej otworzyć się na Boże działanie. Takim miejscem jest kaplica DPS. Na wielu twarzach chorych zauważa się grymas bólu, od czasu do czasu słychać pojękiwania, dobiega pielęgniarka, gdy trzeba komuś pomóc. Ciągły ruch, paradoksalnie, nie narusza skupienia. W czasie każdej Mszy św. staram się powierzać kogoś lub jakąś sprawę; tam czyni się to intensywniej. Niezwykle czytelna jest potrzeba Bożej łaski, wewnętrznej siły dla personelu, domowników i kapelana. Przywołuję mądre słowa ks. Paciuszkiewicza: "Panie, wprowadzam tych ludzi w moją Mszę św. i bardzo proszę, żeby z każdej Mszy, którą będę sprawował, płynęło dla nich to dobro, które przewidziałeś, którego chciałbyś im udzielić". W ten sposób pragnę, by ci ludzie byli obecni w każdej Eucharystii, którą celebruję.
Wspaniałe świadectwo dał ks. Zenon Patelski, posługujący tu na co dzień, mówiąc do chorych, że mają szczęście, ponieważ są w najlepszym Domu Opieki, mają najlepszych opiekunów, którzy zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Ksiądz Kapelan ma z chorymi dobry kontakt. Za tymi słowami nie ukrywa się zwykła grzeczność, ale doświadczenie dnia codziennego.
Koncelebrując Mszę św., miałem wewnętrzne przekonanie, że oto stoję pośród przyjaciół Boga: pojękujących, gestykulujących, nieporadnych i niesprawnych, stojących przed Bogiem jak dzieci. Ewangelię czytam z tych zwróconych ku ołtarzowi twarzy: "Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim" (por. Mt 18, 3-4). Bóg mówi do mnie także ciszą tej kaplicy, przerywaną piękną modlitwą liturgii oraz przejmującym nawoływaniem chorych.

Ks. Rajmund Ponczek

Wkrótce

Towarzyszenie w chorobie i umieraniu

W okresie Wielkiego Postu Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Toruniu zaprasza rodziców, wychowawców, katechetów i młodzież na kolejny wykład z cyklu Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu. Tym razem będzie to pobudzający do refleksji, delikatny i niełatwy temat, wobec którego współczesny człowiek staje często nieprzygotowany: Towarzyszenie w chorobie i umieraniu. Prelekcję wygłosi Janina Mirończuk - dyrektor Zespołu Opieki Paliatywnej - Hospicjum "Światło" w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 18 marca o godz. 18.00 w CDS przy ul. Łaziennej 22.

mm

Cierpliwie znosić krzywdy

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty z cyklu W Szkole Miłosierdzia Bożego, który wygłosi ks. dr hab. Marian Graczyk (UMK) 19 marca o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Temat wykładu Cierpliwie znosić krzywdy - w oparciu o słowa "W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie wytrwali" (Rz 12, 12). Cykl wykładów organizuje Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

mm

W świecie ciszy

Duszpasterstwo głuchoniemych miasta Torunia zaprasza na comiesięczne spotkania z Mszą św. i możliwością spowiedzi w języku migowym, które odbywają się w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu przy ul. Łaziennej 22. Najbliższe spotkanie 15 marca o godz. 9.45. O terminach kolejnych spotkań można uzyskać informację pod numerem tel. (0-56) 688-28-01.

Ks. Dariusz Żurański - Duszpasterz Głuchoniemych w Toruniu

Nie tylko nauką...

Duszpasterstwo Akademickie, działające przy Wydziale Teologii UMK w Toruniu, zaprasza wszystkich studentów i pracowników wyższych uczelni Torunia na cotygodniowe spotkania do Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu, ul. Łazienna 22. Spotkania te odbywają się w poniedziałki (17.30 - okazja do spowiedzi, 18.00 - Msza św., 18.45 - spotkanie i rozmowa przy kawie) oraz w środy (20.00 - Trochę teorii i praktyki. Szkoła modlitwy i adoracja Najświętszego Sakramentu).

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Duszpasterz Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologii UMK

Módlmy się o powołania

Diecezjalne Dzieło Powołań zaprasza 20 marca na godz. 17.00 do parafii św. Antoniego w Toruniu na modlitwy o powołania i za powołanych do służby w Kościele. W programie przewidziana jest Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Więcej informacji na stronie internetowej: www.powolania.diecezja.torun.pl

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszka myśli do zapamiętania

Niedziela Ogólnopolska 10/2025, str. 22-26

[ TEMATY ]

rocznica

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek na Jasnej Górze

Papież Franciszek na Jasnej Górze

W 12. rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na papieża przypominamy tuzin wypowiedzi Ojca Świętego, które w naszej opinii warte są zapamiętania i głębszego przemyślenia.

1. Bóg nigdy nie przestaje przebaczać! To my nużymy się proszeniem o przebaczenie! On nigdy nie przestaje przebaczać, ale my czasami przestajemy prosić o przebaczenie. Nigdy nie ustawajmy! On jest kochającym Ojcem, który zawsze przebacza, który ma miłosierne serce dla nas wszystkich. My także uczmy się być miłosierni wobec wszystkich.
CZYTAJ DALEJ

W WYDANIU SPECJALNYM „NIEDZIELI” – o papieżu Franciszku mówią jego współpracownicy, dziennikarze, świadkowie

Większość z nas zachwycały przede wszystkim prostota przekazu Franciszka i jego specyficzne podejście duszpasterskie, które zjednały mu sympatię milionów ludzi. Jego pontyfikat już uznano za proroczy, choć gdy dla jednych był wizjonerem, inni uważali go za heretyka.

Jedni z chęcią go słuchali i czytali, inni bez ogródek krytykowali i odrzucali. Jednych inspirował, innych irytował. Kochany, oklaskiwany, ale i nierozumiany – zauważa ks. Jarosław Grabowski. Słowom papieża Franciszka i jego pontyfikatowi przyglądamy się uważnie w wydaniu specjalnym „Niedzieli” nr 17 na 27 kwietnia. Znajdziemy tu przegląd inicjatyw podjętych przez Ojca Świętego, wnikliwy komentarz do jego pontyfikatu, wykaz pielgrzymek oraz myśli, które nam pozostawił. Wypowiedzi współpracowników papieża pozwalają nam spojrzeć na jego postać z innej perspektywy, dostrzec jego charakter, unikatowość i wyjątkowość jego pontyfikatu. Wraz z dodatkiem specjalnym poznajemy papieża Franciszka jeszcze lepiej, zachowując w sercu i umyśle niepowtarzalność jego przesłania.
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb papieski - od tiary do prostoty. Reforma Jana Pawła II

2025-04-25 07:51

[ TEMATY ]

pogrzeb papieża

Vatican News

Ceremonia pogrzebu papieża, będąca jednym z najważniejszych rytuałów w Kościele katolickim, przeszła znaczące zmiany na przestrzeni wieków. Od uroczystości podkreślających majestat i władzę papieża, do współczesnych obrzędów skupiających się na jego roli jako pasterza i ucznia Chrystusa. Znaczących zmian dokonał Jan Paweł II.

Choć Karol Wojtyła jako biskup i kardynał nie wypowiadał się publicznie o pogrzebach papieży, jego wykształcenie filozoficzne i teologiczne oraz podejście do liturgii kształtowały przyszłe decyzje. Jako Jan Paweł II, dzięki głębokiej znajomości tradycji i potrzeb współczesnego świata, zreformował liturgię pogrzebową papieża w duchu prostoty, godności i wiary, wyznaczając kierunek na kolejne dekady.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję