Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa inwestycja

Niedziela sosnowiecka 41/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kopalnia

Jarosław Ciszek

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Jaworzna, ale i dla całego regionu. Spółka Tauron Wydobycie przekazała 18 września teren pod budowę nowego szybu górniczego Grzegorz na terenie kopalni Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla z nowego szybu ma się rozpocząć w 2023 r. A łączna wartość przedsięwzięcia ma wynieść ok. 550 mln zł

W uroczystości przekazania terenu, a także wytyczenia osi szybu, uczestniczyła premier RP Beata Szydło, a także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezesi Tauron PE Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, a także przedstawiciele spółek energetycznych grupy Tauron, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miast: prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcami – Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem. Nową inwestycję poświęcił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa szybu oznacza w praktyce budowę nowej kopalni. „Mamy do czynienia z niezwykle ważnym wydarzeniem. Od wielu lat górnictwo było raczej likwidowane. Dziś mamy do czynienia z nową inwestycją, budową nowego szybu. Ufam, że będziemy świadkami bardzo udanego mariażu obszaru wydobycia z energetyką. To jest efekt ciężkiej pracy zarówno górników, jak i energetyków. Ale chcę bardzo mocno podkreślić, że decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji to decyzja stricte biznesowa”, powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Reklama

Władze koncernu wyjaśniają, że sukcesywnie inwestują w aktywa górnicze, aby zapewnić stabilne i efektywne wydobycie węgla kamiennego z myślą o długofalowym zaopatrzeniu grupy Tauron. Dzięki budowie nowego szybu w kopalni Sobieski, czas jej efektywnej pracy ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a węgiel przezeń wydobywany ma m.in. zasilić nowy blok o mocy 910 MW w elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 r.

Pierwszy etap obejmuje m.in. budowę szybu ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu i obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest do półtora roku od daty przekazania terenu robót, a cały przedmiot umowy ma być wykonany w ciągu pięciu lat. „Dla Tauronu to gwarancja dostarczenia dedykowanego węgla dla nowobudowanego bloku w całym okresie jego przewidywalnej eksploatacji. Dla pracowników Tauronu Wydobycie oraz mieszkańców Jaworzna i okolic to gwarancja stabilnych miejsc pracy na wiele lat”, podkreślił Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.

Szyb Grzegorz ma mieć dwa poziomy – na głębokościach 540 m i 800 m. Wysokość docelowej wieży szybowej, która powinna być dobrze widoczna z pobliskiej autostrady A4, to 53 m. Zgodnie z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią, ogółem w ciągu czterech lat grupa Tauron przeznaczy na inwestycje w segmencie wydobycia węgla ok. 1 mld zł! Prace dotyczą wszystkich trzech zakładów skupionych w spółce Tauron Wydobycie: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Przypomnijmy, że w kopalni Janina kontynuowana jest budowa nowego poziomu wydobywczego 800 m pod ziemią. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI trwa drążenie wyrobisk służących do udostępnienia tego poziomu. W ramach tego projektu modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla wraz z przebudową infrastruktury do składowania produktów i zagospodarowania odpadów. Inwestycje w Janinie mają potrwać do 2020 r. W kopalni Brzeszcze, zgodnie z założeniami programu inwestycyjnego, oddano do użytkowania nowo pozyskany kompleks ścianowy. Kontynuowane są prace związane z przebudową i rekonstrukcją wyrobisk, które docelowo pozwolą na uniezależnienie się od części kopalni przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Cały program inwestycyjny w Brzeszczach rozpisany jest do 2025 r.

Tauron Wydobycie, obok Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kopalni Bogdanka, należy do największych producentów węgla w Polsce. Po zakończeniu inwestycji w kopalniach spółki, około 70 proc. węgla zużywanego przez grupę Tauron ma pochodzić z własnych źródeł.

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstrząs w kopalni Marcel w Radlinie. Zmarł 36-letni górnik

[ TEMATY ]

kopalnia

kopalnie

PAP/Kasia Zaremba

W wyniku silnego wstrząsu w kopalni zmarł jeden z górników, a 11 trafiło do szpitali; akcja nadal jest prowadzona - poinformował p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej Bartosz Kępa. Jak przekazał szef Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stan czterech z 11 górników jest określany jako ciężki.

P.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej Bartosz Kępa poinformował w poniedziałek na briefingu, że 800 metrów pod ziemią doszło do silnego wstrząsu. Dodał, że w obszarze zagrożonym było 29 pracowników. 11 z nich trafiło do szpitala. "Niestety jeden z naszych kolegów zmarł. Akcja nadal jest prowadzona" - poinformował Kępa.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję