Od połowy lat 60. minionego wieku jednym z ważniejszych wydarzeń liturgicznych w ciągu całego roku w Sokołowie Małopolskim jest jesienny odpust ku czci Matki Bożej. W ostatnich latach, po ukoronowaniu Maryi czczonej tu w łaskami słynącym wizerunku Opiekunki Ludzkich Dróg, święto patronalne nabrało nowego, głębszego wymiaru.
Jako że kult Pani Sokołowskiej połączony jest od dziesięcioleci z nabożeństwem różańcowym, od samego początku uroczystości odpustowe w Sokołowie Małopolskim przypadają w pierwsze niedziele października. Tak samo było i w bieżącym roku. Jesienne świętowanie w Sokołowie poprzedzone zostało trzydniowym przygotowaniem modlitewnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W samą uroczystość odpustową do miejscowego sanktuarium maryjnego przybyły cztery piesze pielgrzymki. Wyruszyły one z Górna (80 osób), Krzywej Wsi i Podlesia (55 osób), Medyni Głogowskiej (170 osób) i Wólki Niedźwiedzkiej (38 osób). Towarzyszyli im kapłani: ks. Rafał Brettschneider z Górna, ks. Marcin Pokrywka z Medyni Głogowskiej i ks. Stanisław Szwanenfeld z Wólki Niedźwiedzkiej. Nie brakło także pątników indywidualnych, którzy z różnych stron diecezji i kraju skierowali wówczas swoje kroki ku ośrodkowi kultu Pani Sokołowskiej. Wszystkich przybyłych witał na progu świątyni wikariusz sokołowski ks. Zbigniew Lubas.
Centralną uroczystością odpustową była Suma, której przewodniczył ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Do koncelebry, prócz kapłanów-pielgrzymów, włączyli się również: rodak senior z podsokołowskiej Turzy ks. Franciszek Matuła oraz opiekun naukowy sanktuarium Matki Bożej Sokołowskiej, ks. dr Sławomir Zych z KUL. Zebranych parafian i gości pozdrowił kustosz ks. Jan Prucnal. Słowo Boże przepowiadał ks. Paweł Pietrusiak. W wygłoszonym kazaniu skupił się m.in. na królewskim tytule Najświętszej Maryi Panny oraz powszechności Jej panowania nad całym światem, co korespondowało z dawnym tytułem sokołowskiej Madonny – Królowa Świata. Na zakończenie Mszy św. tradycyjnie odbyła się eucharystyczna procesja wokół kościoła. Podczas procesji przy pięciu ołtarzach odmówiona została modlitwa różańcowa.