Reklama

Niedziela Łódzka

Jak chleb

„Bądźmy dobrzy jak chleb” to temat rekolekcji Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego, które odbyły się kilka dni temu w budynku Studium Muzycznego, przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi

Niedziela łódzka 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum Sióstr Służebniczek

Wspólne zdjęcie przy pomniku św. Faustyny

Wspólne zdjęcie przy pomniku św. Faustyny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzy dni członkowie stowarzyszenia, którzy przybyli Krakowa, Tarnobrzegu, Lublina, Tuligłów, Strykowa, Liskowa i Łodzi, pochylali się nad słowem „dobroć”, by zobaczyć jeszcze raz, może nieco głębiej, dobroć Boga. Przyjrzeć się dobroci świętych, dobroci prostej jak chleb, dobroci spalającej się jak świeca. Dobroci, która po wielkiej walce wewnętrznej potrafi wybrać większą wolność i zanieść ją na peryferie, dobroci, która potrafi oddać nie tylko ostatnie srebrne łyżeczki ale rozdać swoje talenty, swój czas i całe swoje serce. To spotkanie modlitewne pozwoliło zobaczyć, ile dobra Bóg wlał w nasze serca, ile dobra otrzymujemy każdego dnia, ile dobra jest wokół nas i w jaki sposób każdy z nas może otrzymane dobro nieść dalej.

Zebranych, ok. 80 uczestników, przywitała matka prowincjalna Iwona Zamorska i przekazała informacje o ważnych wydarzeniach w kraju oraz w naszej diecezji. W pierwszym dniu konferencję ubogaconą slajdami nt. „Dobroć odwieczna w pismach s. Leonii Nastał ” wygłosiła s. Maria Malinowska, wikaria generalna Sióstr Służebniczek. Każda grupa miała też możliwość zaprezentowania czynionego dobra na forum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drugi dzień miał charakter modlitewno-formacyjny. Konferencje o św. Albercie Chmielowskim, dobrym jak chleb, wygłosił Jan Seweryn, członek stowarzyszenia z Łodzi. W następnej konferencji ks. Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium Muzycznego ukazał modlitwę jako nasz sposób pamiętania „o wielkiej dobroci Boga”. W czasie Eucharystii podczas homilii rozwinął temat wiary. Członkowie ze wszystkich grup włączyli się czynnie w liturgię. Popołudnie rozpoczęła „Kontemplacja dobroci Boga” – modlitwa przed Najświętszym Sakramentem połączona z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Była też konferencja pt. „Serce pełne dobroci bł. E Bojanowskiego” s. Elżbiety Baran, asystentki rodziny z Krakowa. Podczas pracy w grupach uczestnicy dzielili się Ewangelią, zapoznali się z fragmentami orędzia na Światowy Dzień Ubogich oraz podjęli konkretny czyn dobroci, spełniając prośbę papieża Franciszka, „aby wspólnoty chrześcijańskie (…) zaangażowały się w przygotowanie wielu momentów przyjacielskich spotkań, naznaczonych solidarnością i konkretną pomocą”.

W niedzielę rekolektanci spotkali się przy pomniku św. Faustyny Kowalskiej, gdzie s. Maria Gruszka, służebniczka (obecnie sekretarka w wydziale duszpasterskim kurii łódzkiej), zapoznała zebranych z biografią i szczególnymi miejscami związanymi z patronką Łodzi. Koronką do Miłosierdzia Bożego grupa zawierzyła stowarzyszenie i  Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Panu Bogu. Następnie przy katedrze s. Maria przybliżyła historię naszego miasta oraz wspomniała wizytę Jana Pawła II.

Po pamiątkowym zdjęciu przy pomniku Jana Pawła II wszyscy modlili się za poległych w Smoleńsku. Zwiedzili też katedrę i obejrzeli pokaz multimedialny o wielokulturowej Łodzi oraz film o św. Faustynie. Uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, podzielili się chlebem z ubogimi. Rekolekcje zakończyły się w teatrze DOM, gdzie Rodzina Edmundowa obejrzała spektakl Marcina Kobierskiego pt. „Nieśmy nadzieję ubogim. Aktorami amatorami były osoby duchowne, w tym 3 służebniczki. Przedstawienie ukazało postać bł. E. Bojanowskiego jako człowieka, który sam dotknął nędzy. Spektakl ten pięknie wpisał się w I Światowy Dzień Ubogich. Rekolekcje „Rodziny Rodzin” upłynęły w atmosferze modlitwy, prostoty, radości, wzajemnej jedności serc i wdzięczności wobec Boga oraz pamięci o Jego  wielkiej dobroci.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla świata

Niedziela lubelska 17/2018, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

Sabina Borsuk

Podczas Drogi Krzyżowej

Podczas Drogi Krzyżowej

Rekolekcje, które odbyły się na Górze św. Anny i w Licheniu w dniach 6-8 kwietnia, miały na celu przygotowanie pielgrzymów do Święta Bożego Miłosierdzia. Uczestniczyło w nich 830 członków Rodziny Dobrego Słowa z całej Polski

Słowo Boże głosili ks. Mariusz Bernyś, kapelan z warszawskiego szpitala, oraz o. Józef Koszarny OFM, kapucyn z Lubartowa. – „Z orędziem Bożego Miłosierdzia idź i głoś całemu światu”; taką misję wyznaczył Jezus Siostrze Faustynie. Słowa te skierowane są do każdego z nas, a nabierają szczególnego znaczenia w stulecie obchodów odzyskania niepodległości – podkreślał ks. Mariusz. Każdego dnia pielgrzymi śpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, uczestniczyli w Eucharystii, konferencjach i adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnym przeżyciem był udział w Drodze Krzyżowej oraz nabożeństwie do św. Anny. Pięknie wybrzmiewały pieśni w wykonaniu zespołu Psalitte Deo pod kierunkiem Zbyszka Skrzypka. Dopełnieniem rekolekcji było nawiedzenie Jasnej Góry (grupa lubelska i lubartowska) i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (grupa warszawska).
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Duchowy patron archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 09:50

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

24 czerwca to szczególny dzień dla Archidiecezji Wrocławskiej oraz miasta Wrocław. Tego dnia przypada uroczystość św. Jana Chrzciciela. W artykule ks. Rafał Michaelis przedstawia argumenty, dlaczego ten święty został patronem archidiecezji oraz miasta.

Symbol wiary, odnowy i tożsamości miasta
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję