Reklama

Niedziela Podlaska

Dzieci z Sadowego dla dzieci z Syrii i Libanu

Niedziela podlaska 3/2018, str. III

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Ewa Rowicka

Grupa kolędników wspomogła potrzebujące dzieci z Syrii i Libanu

Grupa kolędników wspomogła potrzebujące dzieci z Syrii i Libanu

Uczniowie ze szkół podstawowych i z gimnazjum w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem już po raz 17. włączyli się w Ogólnopolską Akcję Kolędników Misyjnych. Tym razem wspierali dzieci z Syrii i Libanu. Na spotkaniach Koła Misyjnego zapoznali się z sytuacją w tych dwóch krajach. Wojna trwająca w Syrii od 6 lat pochłonęła blisko pół miliona mieszkańców. Wielu ludzi straciło domy, miejsce pracy, a przede wszystkim bliskich. Ponad 7 mln Syryjczyków zmuszono do przesiedleń, a nawet do opuszczenia swego kraju. Prawie półtora miliona Syryjczyków schroniło się w Libanie, kraju 30 razy mniejszym od Polski. Teraz co trzeci mieszkaniec Libanu to uchodźca. Żyją oni w wielkim ubóstwie. Często umierają lub chorują z powodu złych warunków mieszkaniowych, zimna, niedożywienia, braku higieny i dostępu do opieki zdrowotnej. Dzieci syryjskie mieszkające w Libanie w nieformalnych obozach nie mają praw obywatelskich żadnego kraju. Narażone są więc na przemoc, handel ludźmi albo traktowane jak tania siła robocza. To właśnie dla tych dzieci, które cierpią z powodu wojny, głodu, prześladowań i niesprawiedliwości pośpieszyli z pomocą kolędnicy misyjni. W tym roku zaangażowało się w tę akcję 126 uczniów z naszej parafii. Kolędnicy zostali podzieleni na 19 grup. Każda grupa miała przydzieloną trasę kolędowania, a także przygotowała scenkę kolędniczą, gwiazdę, skarbonkę i stroje. Tradycyjnie 26 grudnia na Mszy św. o godz. 9.30 odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Proboszcz ks. Stanisław Wojciechowski udzielił im specjalnego błogosławieństwa na trud kolędowania. Już następnego dnia dzieci wyruszyły na misyjny szlak, gdzie miały okazję dzielić się dobrą nowiną o narodzeniu Jezusa, ale też zapoznać z trudną sytuacją rówieśników w Syrii i Libanie. Pamiątką kolędniczą w tym roku były otwarte dłonie, symbol nawiązujący do gestu przekazywania znaku pokoju i niesienia pomocy. Podsumowanie misyjnej kolędy odbyło się 6 stycznia w święto Trzech Króli. W uroczystej procesji kolędnicy przynieśli do ołtarza m.in. skarbonki z ofiarami złożonymi dla dzieci z Syrii i Libanu. Podczas Mszy św. uczestnicy podziękowali Bogu i ludziom za szczęśliwie przeprowadzoną misyjną akcję.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sercem dla potrzebujących dzieci

Już od dwudziestu lat dzieci we wszystkich polskich diecezjach włączają się w akcję Papieskich Dzieł Misyjnych, której celem jest pomoc dzieciom będącym w trudnej sytuacji materialnej w różnych krajach misyjnych świata. Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, ale w Polsce także został bardzo życzliwie przyjęty

Kolędnicy misyjni to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które już w czasie Adwentu przygotowują się duchowo i fizycznie do tej akcji. Modlitwa i dobre uczynki dzieci wchodzących w skład grup kolędniczych są ich pierwszym darem dla rówieśników, którym będą pomagać poprzez zbierane datki. Katecheci lub nauczyciele pomagają wybrać kilkuosobowe grupy, rozdzielają role i przeprowadzają próby. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia podczas wybranej Mszy św. grupy w strojach kolędniczych uczestniczą czynnie w liturgii poprzez modlitwę i symboliczną procesję z darami. Na zakończenie kapłan – poprzez specjalną modlitwę, odmawianą w ramach obrzędu rozesłania – uroczyście posyła kolędników misyjnych. W ten sposób informuje parafian o idei i celu kolędy misyjnej oraz zapowiada, kiedy kolędnicy misyjni przebrani w stroje kolędnicze zapukają do ich drzwi z kolędą i błogosławieństwem.
Jak podkreślają twórcy PDM, przyjście do domu nie może kojarzyć się ani kolędnikom, ani przyjmującym ich rodzinom tylko ze zbiórką pieniędzy. Wartości tej akcji mierzy się skutkami duszpasterskimi. Dlatego kolędnicy mówią o trudnej sytuacji swoich rówieśników w kraju misyjnym. Śpiewają kolędę i przedstawiają przygotowaną wcześniej krótką scenkę kolędniczą. Składają życzenia, a na drzwiach umieszczają błogosławieństwo: C+M+B co znaczy Christus mansionem benedicit – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję