Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do styczniowo-lutowego numeru dwumiesięcznika Sanktuarium Jasnogórskiego „Jasna Góra – tu tętni życie” redaktor naczelny o. Tomasz Leśniewski OSPPE przypomina, że w Polsce ojcowie paulini posługują obecnie nie tylko na Jasnej Górze, ale i w siedmiu innych sanktuariach maryjnych. Są to: sanktuaria Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie (archidiec. gnieźnieńska) i Starej Błotnicy (diec. radomska), sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie (diec. włocławska), sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej (diec. siedlecka), sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej w Wielgomłynach i sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie, znajdujących się na terenie archidiecezji częstochowskiej oraz najmłodsze – sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu.

Reklama

To właśnie tematyce najmłodszego sanktuarium poświęcona jest duża część tego numeru, który otwiera rozmowa o. Tomasza Leśniewskiego z o. Mirosławem Bijatą, paulinem, kustoszem sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, pt. „Święte miejsce...”. Ojciec kustosz wyjaśnia, czym jest sanktuarium i dlaczego człowiekowi potrzebne są takie święte miejsca. Inne artykuły na ten temat to: „Mała Jasna Góra we Wrocławiu” oraz wywiad z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, który 20 lat temu powierzył ojcom paulinom parafię pw. św. Mikołaja we Wrocławiu wraz z kościołem św. Antoniego z Padwy. Wywiad nosi tytuł „Maryja zna swoje dzieci”. Hierarcha podkreśla w nim, że kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej znajdująca się w sanktuarium jest Bożym darem dla całej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W numerze znajdziemy również artykuł o. Eustachego Rakoczego pt. „Tadeusz Kościuszko. W 200. rocznicę śmierci (1817-2017)”. Autor przypomina m.in., że wiarygodna tradycja klasztorna pozwala doszukać się na Jasnej Górze dzieł własnoręcznie wykonanych przez Tadeusza Kościuszkę. Są nimi ołtarzyk z Chrystusem i szkatułka.

W dwumiesięczniku kontynuowany jest cykl „Sam na sam z Bogiem. Komentarze Paulinów do Niedzielnej Liturgii”. Numer zamyka kronika jasnogórskich wydarzeń, wśród których przypomniano m.in. wrześniową XXI Pielgrzymkę Czytelników i Pracowników „Niedzieli” na Jasną Górę.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”
ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa
adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl , e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura: znaleziono szczątki kolejnego drona

2025-09-10 18:21

[ TEMATY ]

naruszenie polskiej przestrzeni

PAP/Wojtek Jargiło

Szczątki kolejnego drona odnaleziono w miejscowości Zabłocie-Kolonia w powiecie bialskim (Lubelskie) – poinformowała prokuratura. Spośród znalezionych wcześniej dronów w siedmiu innych miejscach na Lubelszczyźnie, trzy zidentyfikowano jako drony typu Gerbera. Nie znaleziono materiałów wybuchowych.

- W miejscowości Zabłocie-Kolonia w powiecie bialskim ujawniono kolejny dron. Trwają tam czynności zabezpieczenia miejsca zdarzenia i oceny pirotechnicznej, prokuratorzy w najbliższym czasie przystąpią do oględzin – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie prok. Beata Syk–Jankowska w środę na briefingu prasowym.
CZYTAJ DALEJ

Pakistan: brutalny atak na katolickich pielgrzymów

Afzal Masih, 42-letni ojciec czwórki dzieci, zginął 7 września 2025 r. w furgonetce przewożącej katolików do największego sanktuarium maryjnego w Pakistanie, położonego w pobliżu Lahauru - Mariamabadzie, a jeden z nastoletnich chrześcijan został ranny na skutek brutalnego ataku muzułmańskich fundamentalistów donosi portal Crux..

Crux cytuje wywiad dla Morning Star News, w którym jeden członków grupy katolickiej powiedział, że w furgonetce było około 12-13 osób, w tym kobiety i młode dziewczyny z rodzin pielgrzymów. Około godziny 1.30 w nocy na autostradzie do Śekhupura trzech młodych muzułmanów na dwóch motocyklach zaczęło zaczepiać i wygwizdywać kobiety. „Zablokowali nam również drogę, jadąc zygzakiem przed naszym samochodem. Afzal Masih, siedzący na przednim siedzeniu, poprosił napastników, aby przestali nękać kobiety, a muzułmanie zatrzymali samochód i wyciągnęli go na drogę, zaczęli bić go pięściami i kopać, a także zaatakowali nas, gdy próbowaliśmy ratować Afzala” - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św. Jadwigi Śląskiej w Żorach-Baranowicach

W związku ze zgłoszonymi do Kurii Metropolitalnej w Katowicach nieprawidłowościami finansowymi w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Żorach-Baranowicach bp Marek Szkudło postanowił zawiesić proboszcza w pełnieniu urzędu do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy, mianował tymczasowego administratora parafii, a także zlecił przeprowadzenie audytu finansowego.

Publikujemy pełną treść komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję