Reklama

Kultura

Rodzinne kolędowanie Z Arką Noego

„Tacy duzi” i „tacy mali” szczelnie wypełnili 19 stycznia br. Bazylikę Jasnogórską, by kolędować wspólnie ze słynnym dziecięcym zespołem Arka Noego. Koncert zorganizowała Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów we współpracy z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – patronem medialnym. Honorowy patronat nad koncertem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra OSPPE – przeor Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 58

[ TEMATY ]

kolędowanie

Marian Sztajner/Niedziela

Arka Noego prowadzi radosną ewangelizację i promuje więzi rodzinne

Uczestników rodzinnego kolędowania powitał abp Wacław Depo. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że Boże Narodzenie to święto odnalezionego sensu życia oraz że każde rodzące się dziecko jest dowodem na to, iż Pan Bóg nie zniechęcił się do człowieka. O. Marian Waligóra podziękował za pomysł rodzinnego kolędowania na Jasnej Górze z Arką Noego. – Naszym pragnieniem jest, aby to wspólne uwielbienie Chrystusa w tajemnicy Jego Wcielenia wzmocniło rodziny chrześcijańskie także w wierności Zbawicielowi, który przeżywał człowieczeństwo właśnie w rodzinie – powiedział prowadzący spotkanie Marian Florek ze Studia TV „Niedziela”. – Bo przecież rodzina ludzka w swoim dążeniu do zbawienia ma doskonały wzór w Świętej Rodzinie z Nazaretu. Wyjaśnił też intencję koncertu, którą było okazanie solidarności z rodzinami żyjącymi w Syrii na Bliskim Wschodzie, w miejscu wojny i prześladowań chrześcijan.

W Bazylice Jasnogórskiej z Arką Noego i honorowymi patronami koncertu kolędowali również: Jadwiga Wiśniewska – posłanka do Parlamentu Europejskiego, Konrad Głębocki – poseł na Sejm, o. Mariusz Tabulski OSPPE – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Jan Poteralski OSPPE – podprzeor Jasnej Góry, mec. Ireneusz Wilk – prezes Fundacji Niedziela. Instytut Mediów, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Rycerze Kolumba z delegatem stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, Artur Dąbrowski z Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej, ks. Mariusz Boguszewski – reprezentujący Sekcję Polską Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nie zawiodła publiczność z bliska i z daleka – na jasnogórski koncert przyjechały grupy z dalekiego Podlasia i z okolic Warszawy.

Obecni byli również goście specjalni, bez pomocy których koncert nie mógłby się odbyć: Euro Holding reprezentowali przewodnicząca Rady Nadzorczej Zofia Kowalska i prezes Zarządu Krzysztof Suski, który przybył na koncert wraz z rodziną; firma Sky Estate – z prezes Zarządu Anną Bielińską; AOT Energy; VIVUS.PL – z dyrektorem Markiem Bosakiem, obecnym także z rodziną; oraz firma Bakalland.

Reklama

Arkę Noego prowadzi od początku Robert Friedrich – kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta. – Od tego miejsca, od Jasnej Góry, bardzo dużo w naszym życiu się zaczęło i zmieniło, dlatego przyjechaliśmy, aby razem kolędować i zaśpiewać kilka naszych piosenek – wyjaśnił Robert Friedrich. Przypomniał, że pierwsza piosenka „Nie boję się, gdy ciemno jest” , która stała się wielkim przebojem, została napisana z okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce. – Gdy trzymamy się Boga za ręce, nie musimy się niczego bać, bo On, ten Dobry Ojciec, zawsze nam pomoże – zapewniał. Robert Friedrich opowiadał również o swojej, liczącej siedmioro dzieci i ośmioro wnuków, rodzinie oraz o bliskich relacjach ze starszym pokoleniem. – Na początku naszego śpiewania dzieci często słyszały w szkole, że są gwiazdami. Pan Bóg pomógł mi znaleźć właściwą odpowiedź. Powiedziałem dzieciom: Tak, jesteście gwiazdami – betlejemskimi. A co robi Gwiazda Betlejemska? – Prowadzi do Jezusa.

Radosny i spontaniczny występ zespołu udzielił się publiczności, która udowodniła, że Arka Noego, która przez swoją muzykę promuje więzi rodzinne i prowadzi radosną ewangelizację, jest popularnym i kochanym zespołem. Wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki, m.in. „Gdy śliczna Panna”, „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć, do Jezusa prowadź mnie”, największe przeboje Arki, m.in. „Taki duży, taki mały”, oraz piosenkę z najnowszej płyty „Wyjątkowy osioł”. Były również piosenki ze specjalną dedykacją: dla dziadków i babć, dla mam i ojców oraz dla Matyldy z Arki i wszystkich Mariuszów obchodzących w tym dniu imieniny.

Jasnogórski koncert był piękną okazją do wspólnej modlitwy śpiewem, do wspominania naszych braci na Bliskim Wschodzie, w kraju dotkniętym wojną. Po zakończeniu koncertu abp Wacław Depo udzielił zgromadzonym w bazylice pasterskiego błogosławieństwa. Zespół Arka Noego uczestniczył również w Apelu Jasnogórskim.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

Lider zespołu, który w wielu wywiadach podkreślał, że jako dziecko mieszkał przy plebanii, podczas koncertu dziękował swoim rodzicom za ich otwartość na życie. Przypomniał, że dzięki nim może mówić, że ma ośmioro rodzeństwa. Na koncercie oprócz najbardziej znanych członków familii – Jana, Mateusza i Marcina – można było usłyszeć charakterystyczny głos Lidii, której solowa płyta „Inaije” ukazała się w 2007 r., oraz 4,5-letniego saksofonistę Józia. W sumie trzy pokolenia Pospieszalskich grały i śpiewały dla Andrychowa.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

[ TEMATY ]

koronawirus

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty 8.08.2020 r.

Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń - zapowiedział minister Szumowski.

Mapa objętych powiatów

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

MZ GOV

Cieszyński: wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

W powiatach oznaczonych na czerwono obowiązywać będzie zakaz organizacji kongresów, targów, wydarzeń kulturalnych, a także działalności wesołych miasteczek, parków rozrywki, parków rekreacyjnych czy sanatoriów. Zamknięte będą siłownie, kina, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału publiczności.

W uroczystościach rodzinnych i spotkaniach obowiązywać będzie limit do 50 osób. Co więcej w lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Będą także obowiązywały ograniczenia liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni świątyni. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, będzie mogło w nim uczestniczyć do 150 osób.

W “strefie czerwonej” pojawi się również obowiązek noszenia maseczek wszędzie – również w przestrzeni publicznej.

W powiatach oznaczonych na żółto imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne oraz seanse w kinach będą mogły się odbyć tylko z udziałem 25 proc. uczestników. W przypadku działalności wesołych miasteczek, parków rozrywek będzie obowiązywał limit – jedna osoba na 10 mkw powierzchni. Podobnie będzie w lokalach gastronomicznych i ogródkach. Tam limit wyniesie – jedna osoba na 4 mkw powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 100.

W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmienią się zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Para diecezjalna Domowego Kościoła

2020-08-06 23:17

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Domowy Kościół

Para diecezjalna

Fb/Pawel Gradziuk

Joanna i Paweł Gradziukowie

Biskup Tadeusz Lityński wskazał nową Parę diecezjalną Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Joanna i Paweł Gradziukowie z Siedliska rozpoczynają posługę, która potrwa trzy lata.

W czerwcu odbyło się spotkanie Kręgu Diecezjalnego Domowego Kościoła, który wybrał trzy małżeństwa, jako kandydatury na nową Parę diecezjalną. Spośród nich Ksiądz Biskup wskazał właśnie Joannę i Pawła. Na co dzień formują się kręgu Domowego Kościoła. Oboje są członkami stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej", a także Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Posługują w Diecezjalnej Diakonii Rekolekcyjnej Ruchu Światło-Życie.

Dotychczas posługę Pardy diecezjalnej pełnili Anna i Mariusz Mazurkowie. Ich kadencja upłynęła w czerwcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję