Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Któż jak Bóg

Pod takim hasłem odbyły się w Biłgoraju spotkania rekolekcyjne z Lechem Dokowiczem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2018, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Joanna Ferens

Lech Dokowicz podzielił się z zebranymi świadectwem nawrócenia

Lech Dokowicz podzielił się z zebranymi świadectwem nawrócenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje zostały zorganizowane w dniach 15-17 lutego br., przez trzy biłgorajskie parafie: pw. Chrystusa Króla, św. Marii Magdaleny i św. Jerzego. Odnowieniu życia duchowego i nawróceniu służyły w trakcie rekolekcji: modlitwa, świadectwa, konferencje, filmy, prezentacje multimedialne oraz zespół muzyczny.

Skąd wziął się pomysł na takie rekolekcji, wyjaśnia jeden z organizatorów, ks. Karol Jędruszczak. – Pierwsza myśl, jaka nam się pojawiła po tym, gdy spotkaliśmy Lecha Dokowicza po raz pierwszy w Zamościu, a później w Biłgoraju na spotkaniach katechetycznych, to właśnie ta, aby urządzić w naszym mieście rekolekcje, które on poprowadzi, w których będzie mówił o zagrożeniach duchowych, o tym, że Bóg ma być na pierwszym miejscu i w których powie nam, którędy kroczyć i jak to wyglądało w jego życiu. Te rekolekcje są przygotowaniem do całego Wielkiego Postu, gdyż to one pomagają nam wejść w ten wyjątkowy czas i przeżyć go dobrze, można się wyspowiadać, posłuchać konferencji i „ustawić” swoje życie pod krzyż Chrystusa i pod Zmartwychwstanie, bo do tego Wielki Post nas przygotowuje – mówił ks. Jędruszczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Lech Dokowicz to znany reżyser i filmowiec, reżyser, producent filmów dokumentalnych. W przeszłości związany ze środowiskiem Fronda, obecnie wraz z Maciejem Bodasińskim tworzy wytwórnie filmową Mikael. W swoim życiu doświadczył wielkiej łaski nawrócenia. – Lech Dokowicz przeżył w swoim życiu ogromne nawrócenie. Jest również twórcą wielkich wydarzeń w naszym kraju, takich jak Wielka Pokuta czy „Różaniec do granic”. Nagrał także wiele filmów ewangelizacyjnych, m.in. filmy o Medjugorie, o Eucharystii, o egzorcyzmach Anneliese Michel. Warto je zobaczyć, aby pogłębić swoją wiedzę na tematy religijne, ale również zbliżyć się w ten sposób do Pana Boga – dodaje ks. Karol Jędruszczak.

Wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla ks. Maciej Lewandowski dodaje, że tematyka rekolekcji oscyluje wokół I i VI przykazania, a także osoby Ducha Świętego. – Trzy dni naszych rekolekcji oparte były na przykazaniach. Pierwszego dnia rozważaliśmy pierwsze przykazanie Boże, zastanawialiśmy się, jakie zagrożenia czyhają na nas w związku z nim, modliliśmy się również o uwolnienie od tych wszystkich więzów, które odcięły nas od Pana Boga, a związały ze złym duchem. Drugi dzień dotyczył przykazania szóstego, a także modliliśmy się, zbliżając się do Pana Boga, chcąc powierzyć Mu całe swoje życie. Trzeciego dnia rozważaliśmy kwestię darów Ducha Świętego i o te dary także się modliliśmy. Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post tego roku napisał, że nasza wiara przejawia się w tym, co czynimy i musimy uważać, aby nie osłabła. Dlatego te rekolekcje są po to, aby naszą wiarę wzmocnić, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Pana Boga, a potem w takim radosnym i głębokim zjednoczeniu z Bogiem przeżyć święta Wielkiej Nocy – wskazał ks. Lewandowski.

Lech Dokowicz na początku konferencji mówił o historii swojego nawrócenia, a także o filmach, które produkuje. – Wobec całej ciemności, jaką świat jest dzisiaj zalewany, Bóg działa z niezwykłą mocą. Dzięki Bogu dzieją się nieprawdopodobne rzeczy. Natomiast większość ludzi porusza się po obrzeżach wiary, albo poza nią i w związku z tym nie doświadczają tego, co się dzieje w jej centrum. Dlatego tworzymy te filmy, aby dać ludziom nadzieję, pomóc zrozumieć, że Pan Bóg jest wczoraj, dziś i na wieki taki sam, że On zawsze czeka na człowieka. Na te czasy potrzeba takich narzędz. Mam wiele świadectw ludzi, którzy nawrócili się po obejrzeniu nawet jednego filmu – podkreślał Lech Dokowicz.

Każdego dnia rekolekcje rozpoczynały się Mszą św., a potem były także adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uwolnienie, z zaproszeniem do oddania życia Jezusowi i z modlitwą o dary Ducha Świętego.

2018-02-28 11:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkańskie rekolekcje internetowe na Wielki Post 2014 "Twoje miłosierdzie"

Rusza kolejny cykl franciszkańskich rekolekcji internetowych. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne noszą tytuł „Twoje miłosierdzie”.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję