100-lecie odzyskania niepodległości, synod nt. młodzieży, małżeństwo i rodzina oraz relacje polsko-żydowskie – to główne tematy poruszone podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 13-14 marca 2018 r.
Podczas zebrania biskupów w Warszawie podkreślono rolę obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz wielki wkład Kościoła katolickiego w podtrzymywanie ducha narodu w czasach zniewolenia. „Podjęto refleksję historyczną nad rolą Kościoła w rozwoju duchowości Polaków i pielęgnowaniu polskości w okresie niewoli narodowej. Zwracano uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła katolickiego w zachowaniu wartości narodowych w czasach niewoli oraz z uznaniem wspominano przywiązanie Polaków do wiary” – czytamy w komunikacie.
Zdaniem biskupów, trudno przecenić zasługi Kościoła w procesie odzyskiwania niepodległości, a zwłaszcza w przygotowaniu Polaków do tego wydarzenia. – Polska utraciła swoją państwowość, ale to, że naród polski się ostał, to właśnie dlatego, że z tym narodem był bardzo blisko Kościół katolicki. Właśnie wtedy pojawiła się taka zbitka, że Polak to katolik, tymczasem protestant kojarzył się z Niemcami, a prawosławny z Rosją – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Księża biskupi omówili również inicjatywy duszpasterskie związane z synodem nt. młodzieży oraz stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. – Synod jest po to, aby we wspólnocie Kościoła był czas na to, żeby w sposób wyjątkowy posłuchać młodych ludzi. Usłyszeć, kim są, czym żyją, w jaki sposób przeżywają swoją wiarę i swoje miejsce w Kościele – podkreślił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Kolejnym ważnym punktem obrad była dyskusja nad formami troski o małżeństwo i rodzinę w świetle adhortacji „Amoris laetitia”. W kontekście nauczania Kościoła hierarchowie zwrócili uwagę na konieczność towarzyszenia małżeństwom – zarówno na drodze ich wierności sakramentalnej, jak i w rozeznawaniu ich nieregularnych sytuacji. Episkopat Polski pracuje nad dokumentem w świetle papieskiej adhortacji. – Nie będzie on wykładnią „Amoris laetitia”, bo Ojciec Święty wprowadza kategorię towarzyszenia, a zwłaszcza rozeznawania, które ma być procesem – wyjaśnił bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. – Niczego nie dekretujemy, aczkolwiek wiemy dobrze, że absolutnie nie ma mowy o zmianie doktryny Kościoła, która dotyczy trzech sakramentów: pokuty, eucharystii i małżeństwa.
Na forum Episkopatu mówiono również o relacjach polsko-żydowskich. Księża biskupi podkreślili konieczność kontynuowania dialogu opartego na prawdzie i wzajemnym szacunku, jak również przypomnieli, że wszelkie formy antysemityzmu są sprzeczne z zasadami chrześcijańskiej miłości bliźniego. – Potrzeba modlitwy w intencji przyszłości relacji polsko-żydowskich, aby nie zostało zatracone wszelkie dobro wypracowane wspólnym wysiłkiem ludzi dobrej woli, Polaków i Żydów – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Reklama
Hierarcha przypomniał, że o wiele więcej nas łączy, niż dzieli. – Przecież cała tradycja Pisma Świętego jest integralną częścią życia religijnego zarówno wspólnoty żydowskiej, jak i Polaków – wskazał.
Dziękczynienie za papieża Franciszka
Zebranie Plenarne KEP zostało zwołane dokładnie w 5. rocznicę wyboru papieża Franciszka. Z tej okazji biskupi i wierni modlili się w intencji Ojca Świętego w Świątyni Opatrzności Bożej. Episkopat wyraził wdzięczność Franciszkowi za stałą troskę o Kościół w Polsce, za kanonizację Jana Pawła II, za wizytę w Polsce, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz za jego pasterskie nauczanie. – Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej dziękujemy Panu Bogu za dar Ojca Świętego. Za jego inspirujący sposób prowadzenia Kościoła – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.
Zakończenie obrad biskupów zbiegło się natomiast w czasie z powtórnym pogrzebem abp. Stanisława Galla, pierwszego biskupa polowego Wojska Polskiego z czasów II RP. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz zbliżającej się 100. rocznicy powstania ordynariatu polowego szczątki biskupa zostały przeniesione z Powązek do krypty w katedrze polowej WP. – Życie abp. Stanisława Galla przypadło na czasy niezwykle burzliwe: zaborów, I wojny światowej, odzyskania niepodległości w 1918 r., budowania struktur odrodzonego państwa polskiego i kolejnej wojny z bolszewickim agresorem, aż po II wojnę światową – przypomniał podczas pogrzebu bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy WP. – Pomimo różnych propozycji, a nawet nacisków, zachował on godność i wewnętrzną wolność. Do końca swego życia pozostał wierny wartościom, które najpełniej wyrażają trzy słowa wypisane na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Dziedziniec Pogan – wielka debata wierzących i niewierzących, uroczyste zamknięcie Roku Wiary oraz międzynarodowa konferencja o pojednaniu polsko-rosyjskim – to niektóre ogólnopolskie wydarzenia w Kościele w 2013 roku. Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.
Publikujemy wybór przyszłorocznych ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce.
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzona będzie – po raz trzeci od czasu przełomu 1989 r. – jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił Sejm RP w 2010 r.). Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy oraz zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na dotacje stałe i okolicznościowe dla misjonarzy.
STYCZEŃ
6 stycznia – ulicami kilkudziesięciu polskich miast przejdą już po raz 6. orszaki Trzech Króli.
17 stycznia – przypada Światowy Dzień Modlitwy w intencji migrantów i uchodźców.
17 stycznia – pod hasłem "Ja jestem Józef, brat wasz..." (Rdz, 45,4)obchodzony będzie XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem miejscem głównych obchodów będzie Opole.
W dniach 18-25 stycznia pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje" obchodzony będzie Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. 25 stycznia odbędą się nabożeństwa ekumeniczne we wszystkich katedrach w Polsce.
26 stycznia w Warszawie odbędę się centralne obchody XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem głównym tematem jest "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".
LUTY
Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego, przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
W dniach 4-6 lutego w Warszawie odbędzie się doroczne spotkanie Komisji Wspólnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), reprezentującej wyznania niekatolickie. Temat obrad: „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania i szanse”.
11 lutego Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, a w dniach 10-16 lutego przeżywać będzie 46. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu.
15 lutego przypada ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim.
23 lutego odbędzie się w Warszawie ogólnopolskie spotkanie dla harcerzy z okazji 100. rocznicy urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.
MARZEC
1 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W katedrze polowej WP w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św.
W dniach 6-14 marca delegacja Episkopatu Polski uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej.
25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia, a 26 marca – Dzień modlitw za więźniów.
KWIECIEŃ
7 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które jest świętem patronalnym Caritas.
W dniach 7-13 kwietnia obchodzony będzie 69. Tydzień Miłosierdzia, zaś 14 kwietnia, w dniu błogosławionego Męczennika Omelana Kowcza, odbędzie się pielgrzymka duchowieństwa greckokatolickiego Europy do Majdanka.
W dniach 21-28 kwietnia przypada Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, natomiast Ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski obchodzone będą w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia.
29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
MAJ
2 maja, z okazji Dnia Flagi RP, odprawiona zostanie Msza św. w Katedrze Polowej WP.
3 maja z udziałem Episkopatu Polski, na Jasnej Górze odbędą się uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację.
12 maja z udziałem Episkopatu Polski obchodzona będzie w Krakowie uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.
24 maja – Dzień modlitw za Kościół w Chinach.
26 maja odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.
30 maja przypada w 2013 r. Uroczystość Bożego Ciała.
CZERWIEC
1 czerwca odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000.
15-16 czerwca – 32. Ogólnopolska pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu na Jasną Górę.
W dniach 17-19 czerwca w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja nt. „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Organizatorem jest KAI we współpracy z Wydziałem Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego oraz lubelskim Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej.
20 czerwca w kościołach w całym kraju odbędą się modlitwy w Międzynarodowym Dniu Migranta i Uchodźcy.
W dniach 27-30 czerwca spotkają się w Warszawie sekretarze generalni episkopatów Europy.
LIPIEC
21 lipca odbędzie się inauguracja akcji św. Krzysztofa i zbiórka na środki transportu dla misjonarzy.
27 lipca – ogólnopolska pielgrzymka osób uzależnionych, szczególnie Anonimowych Alkoholików do Lichenia.
31 lipca – uroczystość w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (Warszawa, Pl. Krasińskiego).
SIERPIEŃ
1 sierpnia odbędą się uroczystości rocznicowe Powstania Warszawskiego.
W dniach 5-14 sierpnia na Jasną Górę podążać będzie piesza pielgrzymka Wojska Polskiego i służb mundurowych.
W dniach 14-15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie odbędą się obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
15 sierpnia na Jasnej Górze obchodzona będzie uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej.
Tego samego dnia, w Święto Wojska Polskiego, odprawiona zostanie Msza św. w katedrze polowej.
18 sierpnia – pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich.
26 sierpnia – uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.
WRZESIEŃ
1 września – z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej i w Dniu Weterana, w katedrze polowej w Warszawie zostanie odprawiona Msza św.
14-15 września – Ogólnopolska pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę.
W dniach 15-21 września obchodzony będzie III Tydzień Wychowania.
17 września – Dzień Golgoty Wschodu, 74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Przy stołecznym Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odprawiona zostanie Msza św.
W dniach 21-22 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę.
29 września - Narodowa Pielgrzymka Katechetów na Jasną Górę w Roku Wiary.
PAŹDZIERNIK
W dniach 11-13 października w Warszawie odbędzie się Dziedziniec Pogan. Gościem wydarzenia będzie m.in. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.
13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski.
15 października – Dzień Dziecka Utraconego.
W dniach 20-26 października obchodzony będzie Tydzień Misyjny.
22 października to dzień liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.
LISTOPAD
10 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.
11 listopada – w 95. rocznicę odzyskania niepodległości w Katedrze Polowej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św., w której uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych.
24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla podczas Mszy św. w Watykanie papież uroczyście zamknie „Rok Wiary”. Specjalne liturgie odbędą się także we wszystkich polskich diecezjach.
GRUDZIEŃ
4 grudnia to Dzień modlitw za bezrobotnych.
9 grudnia, w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby tamtejszych katolików.
13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło ważną zmianę w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, czas przeznaczony na rozwiązanie poszczególnych części egzaminu zostanie wydłużony, co ma na celu umożliwienie uczniom dokładniejszego sprawdzenia swoich odpowiedzi i upewnienia się, że odpowiedzi zostały poprawnie przeniesione na kartę egzaminacyjną.
Wprowadzone zmiany obejmują wszystkie trzy przedmioty, które uczniowie muszą zdawać podczas egzaminu ósmoklasisty:
Komisja Europejska stwierdziła, że Polska jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, a na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu - informuje Ordo Iuris.
15 listopada 2024 roku polski deputowany do Parlamentu Europejskiego Marcin Sypniewski (Nowa Nadzieja/Konfederacja/Europa Suwerennych Narodów) wniósł do Komisji Europejskiej pismo w trybie art. 144 Regulaminu Parlamentu Europejskiego, na mocy którego członkowie PE, grupy polityczne i komisje parlamentarne mogą zwracać się z pytaniami do różnych organów i instytucji Unii Europejskiej. Przedmiotem wniosku były kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu, osadzone w kontekście wypowiedzi Premiera Donalda Tuska oraz Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych, Ylvy Johansson. Politycy wskazywali, iż Polska, w związku z przyjęciem dużej liczby ukraińskich uchodźców w okresie rosyjskiej agresji na Ukrainę, będzie częściowo lub całkowicie zwolniona z postanowień Paktu o migracji i azylu, dotyczących relokacji imigrantów. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych i najczęściej komentowanych elementów Paktu są bowiem postanowienia dotyczące tzw. „mechanizmu solidarności”, w ramach którego Komisja Europejska oraz Rada Unii Europejskiej mogą zobowiązać określone państwo członkowskie UE do przyjęcia imigrantów z innego państwa członkowskiego, zmagającego się napływem uchodźców. W przypadku odmowy, państwo członkowskie zmierzy się z konsekwencjami pod postacią sankcji finansowych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.