Między Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i Panamie, przed XV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, które odbędzie się w październiku 2018 r. w Watykanie, ukazała się książka ks. Daniela Buni pt. „Kościół w dialogu z młodymi”. Jest to rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem bp. dr. hab. Antoniego Długosza w seminarium naukowym z homiletyki w sekcji licencjacko-doktoranckiej w Częstochowie, przedstawiona na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2017 r. Autor zaprezentował studium pastoralno-homiletyczne na podstawie nauczania św. Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży – jak brzmi podtytuł książki.
Reklama
Recenzentami rozprawy byli ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ i ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski. Pierwszy z nich stwierdził, że walorem badawczym rozprawy jest nie tylko pokazanie treści nauczania Jana Pawła II kierowanego do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży, ale też wskazanie kreślonych przez Papieża wyzwań związanych z codziennym duszpasterstwem. Drugi recenzent zwrócił uwagę na umiejętność ks. Buni bardzo prostego i jasnego prezentowania poglądów Jana Pawła II, a także twórczego posługiwania się teologicznymi źródłami w oparciu o przyjętą w pracy metodykę. Tę umiejętność młody teolog przejął pewnie od ks. dr. Stanisława Jasionka, z którym współpracował przy redagowaniu kilku książek naukowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zachętę i inspirację ks. Daniel Bunia otrzymał nie tylko od bp. Długosza i od ks. Jasionka, ale również od ks. dr. hab. Mariana Dudy, pastoralisty, który jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie (1991 r.) był czynnie zaangażowany w przygotowanie spotkania młodych z Janem Pawłem II. Ks. Duda bowiem dialog Kościoła z młodymi widzi jako przedłużenie dialogu Jezusa z ewangelicznym młodzieńcem.
Bp Długosz w przedmowie do omawianej publikacji napisał, że autor z wielką precyzją przedstawia treści, którymi św. Jan Paweł II dzielił się z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży, a w odróżnieniu od autorów istniejących już opracowań papieskiego nauczania analizuje je z perspektywy pastoralno-homiletycznej. Promotor wyraża nadzieję, że przedstawiona pozycja będzie impulsem dla współczesnej katechezy, teologii moralnej, pastoralnej i kaznodziejstwa.
W czasie refleksji nad młodymi w Kościele, gdy zbliżamy się do synodu biskupów i podejmujemy wiele inicjatyw duszpasterskich, wskazania wynikające z nauczania św. Jana Pawła II są ze wszech miar potrzebne i użyteczne.
Ks. Daniel Bunia, „Kościół w dialogu z młodymi”. Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”
ul. Ogrodowa 24/44
42-200 Częstochowa
tel. 34 368 05 60, 602 888 665
e-mail: cwa@cwa.com.pl