Reklama

Niedziela Lubelska

Order św. Sylwestra

Prof. Dorota Kornas-Biela i prof. Adam Biela za apostolskie dzieło i szczególne zasługi dla Kościoła zostali odznaczeni Orderem św. Sylwestra. Uroczystość wręczenia najwyższego papieskiego odznaczenia osobom świeckim odbyła się 19 kwietnia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II

Niedziela lubelska 19/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

order

Agnieszka Marek

Abp Stanisław Budzik, Dorota Kornas-Biela, Adam Biela i ks. prof. Antoni Dębiński

Abp Stanisław Budzik, Dorota Kornas-Biela, Adam Biela
i ks. prof. Antoni Dębiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe spotkanie rozpoczęła Eucharystia w kościele akademickim KUL, której przewodniczył metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik. Już na wstępie pogratulował on nagrodzonym małżonkom i podziękował za ich chrześcijańską i pełną radości postawę.

W koncelebrze uczestniczyło wielu kapłanów pracujących na uniwersytecie, począwszy od ks. prof. Andrzeja Kicińskiego, prorektora KUL, i ks. prof. Stanisława Fela, dziekana Wydziału Nauk Społecznych. W homilii ks. Kiciński podkreślił, że badania prowadzone przez laureatów wpisują się w misję uniwersytetu, którą jest prowadzenie badań w harmonii między nauką i wiarą. Zachęcał do dziękczynienia Bogu za ich życie, za wspaniałą rodzinę, która otaczała ich przy ołtarzu oraz za podejmowaną przez nich działalność zarówno na polu naukowym, wspólnotowym, jak i społecznym. Wskazał ich jako osoby, które swoim życiem realizują motto KUL: „Deo et Patrie”. Obecność rodziny, przyjaciół, współpracowników i studentów oraz ich aktywny udział w przygotowaniu Liturgii Słowa wskazuje, że państwo Bielowie są prawdziwymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystym posiedzeniu Senatu KUL sylwetki Doroty Kornas-Bieli i Adama Bieli zostały przedstawione przez Andrzeja Januszewskiego w przygotowanej na tę okazję laudacji. Nie sposób wymienić wszystkich zasług laureatów Orderu św. Sylwestra, ale należy podkreślić, że są oni absolwentami KUL i od wielu lat pracują w naszej Alma Mater. Są rodzicami trójki dzieci i dziadkami dziesięciorga wnucząt; należą do Ruchu Focolare. Dorota Kornas-Biela jest kierownikiem Katedry Psychopedagogiki. W swoich badaniach zajmuje się różnymi aspektami psychologii prenatalnej i prokreacji, pedagogiki prenatalnej, a także pedagogiki rodziny i zdrowia, włączając w nie perspektywę katolickiej nauki społecznej. Jest członkiem wielu polskich i międzynarodowych gremiów, autorką licznych publikacji i ekspertem w audycjach radiowych i telewizyjnych. Za swoją działalność otrzymała już wiele odznaczeń i nagród. Adam Biela jest kierownikiem Katedry Organizacji i Zarządzania. Współorganizował powstanie Wydziału Nauk Społecznych KUL, na którym zainicjował jedyne w Polsce studia menedżersko-związkowe dla kadry związków zawodowych oraz kierunek zarządzanie. Do większości prowadzonych zajęć uniwersyteckich wprowadzał myśli Jana Pawła II. Jest autorem licznych publikacji i organizatorem wielu konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym; należy do licznych komisji i organizacji krajowych oraz międzynarodowych. Był posłem, senatorem i członkiem Parlamentu Europejskiego. Jego prace parlamentarne stanowiły praktyczne zwieńczenie społecznego nauczania Kościoła w zakresie prawa do własności i pracy ludzkiej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień przyznawanych przez instytucje krajowe i zagraniczne.

Podczas dekoracji abp Stanisław Budzik przedstawił sylwetkę papieża Sylwestra I i podkreślił, że order jego imienia, przyznawany katolikom, oprócz ich zasług podkreśla także ich przynależność do Kościoła. Następnie podziękował laureatom za ich dokonania i w imieniu papieża Franciszka wręczył przyznane im odznaczenie. W krótkim przemówieniu prof. Kornas-Biela podkreśliła, że oboje z mężem, pochodząc z religijnych śląskich rodzin o tradycjach patriotycznych, świadomie wybrali KUL na swoją uczelnię, gdyż pełni ideałów chcieli służyć Kościołowi i Polsce. Wyraziła podziękowania Panu Bogu, papieżowi Franciszkowi i wszystkim osobom, które przyczyniły się do nadania tego orderu. Podkreśliła, że wraz z mężem nie traktują przyznanego wyróżnienia jedynie jako sukcesu osobistego, ale jako wyraz uznania dla społeczności KUL oraz dla osób, które miały wpływ na ich edukację, rozwój naukowy i duchowy oraz na różnorodne osiągnięcia, począwszy od rodziców i wychowawców, a skończywszy na różnych wspólnotach, do których należeli od dzieciństwa i tych, w których działają do tej pory.

2018-05-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 225. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

[ TEMATY ]

Warszawa

order

wikipedia.pl

Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie rozpoczęły się obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari. Eucharystii, w której uczestniczyli odznaczeni nim kombatanci, przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa. W homilii podkreślił, że rocznica ustanowienia orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w codziennym życiu. Virtuti Militari jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Jest też najstarszym orderem wojskowym na świecie spośród nadawanych do tej pory.

W homilii ks. płk Kępa podkreślił, że rocznica ustanowienia Orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w naszym życiu. Zauważył, że Virtuti Militari otrzymywali tylko najdzielniejsi z dzielnych.

CZYTAJ DALEJ

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję