Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Archidiecezjalne Dni Młodych

Po raz drugi w dniach 1-3 maja Goleniów był gospodarzem Archidiecezjalnych Dni Młodych (ADM). Przybyło na nie ponad 1000 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji oraz opiekujący się nimi kapłani, siostry zakonne i katecheci. Była również grupa z parafii w Bambergu (Niemcy)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2018, str. II

[ TEMATY ]

dni młodych

Maria Palica

Maciej Bodasiński – przesłanie do młodych

Maciej Bodasiński – przesłanie do młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzy dni Goleniów żył tym wielkim religijnym wydarzeniem. Młodzież była wszędzie – radosna, rozśpiewana, a kiedy trzeba skupiona na modlitwie. Miasto przyjęło ją piękną pogodą, wiosenną zielenią i kwitnącymi właśnie japońskimi wiśniami. Program tych dni był bardzo bogaty, a myślą przewodnią spotkania młodych były słowa: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Bierzcie wzór ze św. Józefa

Oficjalne rozpoczęcie ADM nastąpiło w południe 1 maja w kościele św. Katarzyny. Dziewczęta i chłopców, którzy wypełnili kościół po brzegi, powitał burmistrz Robert Krupowicz, zapewniając, że są w Goleniowie mile widzianymi gośćmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracyjnej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman. Zwracając się do młodych, zachęcał ich do naśladowania św. Józefa, którego Kościół katolicki 1 maja wspomina. „Wpatrując się w św. Józefa, chciejcie swoje zadania wykonywać jak najsumienniej, aby w ten sposób przysparzać chwały Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie naszej – Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział na koniec. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych. Do wyboru było ponad 30 propozycji, m.in.: Kurs „Alpha”, warsztaty liturgiczne, historyczne, biblijne, wokalne, taniec lednicki, perkusyjne, teatralne i wędkarskie. Nowością był konkurs wiedzy religijnej, w którym dwa pierwsze miejsca zajęli bracia Paweł i Jan Pietkiewiczowie z Choszczna (w nagrodę pojadą w czasie wakacji do Barcelony). Późnym popołudniem w koncercie uwielbienia wystąpiła goleniowska wokalistka Asia Stanuch z zespołem oraz scholą Vivaldi, a wieczorem był czas na muzyczne uwielbienie, świadectwa i pojednanie w kościele św. Katarzyny.

Odważnie dawajcie świadectwo wiary

Jutrznią w kościele św. Jerzego rozpoczął się drugi dzień ADM. Tuż po Jutrzni o tym, jak łatwo wpaść w sidła grzechu i różnego rodzaju uzależnienia, np. od komputera, mówił Maciej Bodasiński. Posługując się przemawiającymi do wyobraźni „obrazami” (unieruchomienie w fotelu, spadanie z drabiny), tłumaczył, że wstępując na drogę zła trzeba liczyć się z tym, że będzie ono wciągać coraz bardziej i że wyrwać się z niego można tylko wtedy, gdy zaufa się Bogu.

Reklama

2 maja to Dzień Flagi, więc biało-czerwona towarzyszyła młodzieży podczas Mszy św. odprawionej w południe w kościele św. Katarzyny. Przewodniczył jej bp Henryk Wejman, który w swojej homilii mówił przede wszystkim o potrzebie otwarcia się na słowa Chrystusa. Na koniec zaapelował do młodzieży: „Podejmijcie trud trwania przy Chrystusie i kierujcie się w osobistym życiu Jego słowami, a tak żyjąc, będziecie służyć Ojczyźnie naszej, której znaczenie podkreśla dzisiejsze Święto Flagi”.

Po obiedzie młodzież uczestniczyła w Przeglądzie Kultury Chrześcijańskiej, na który złożyły się: wystawa plenerowa, koncert zespołu „Drabina Jakubowa”, pokaz filmowy i spektakl Teatru A „5 przypowieści”. Bardzo widowiskowy był biało-czerwony marsz: orkiestra dęta Wood & Brass Band, setki flag, białe i czerwone kwiaty, obok siebie uczestnicy ADM i goleniowianie. Na czele kolumny z chorągiewkami w dłoniach szli abp Andrzej Dzięga oraz burmistrz Robert Krupowicz.

Zwieńczeniem tego dnia był wieczór chwały i uwielbienia w kościele św. Katarzyny. Wtedy też abp Andrzej Dzięga skierował do młodzieży słowo pasterskie, zachęcając ją do odważnego dawania świadectwa wiary i do brania przykładu z młodych świętych, takich jak Stanisław Kostka czy Karolina Kózkówna. „I ciebie, i mnie Bóg zachował na ten czas, żebyśmy po Bożemu ustawili sprawy tego świata, i kraju, i diecezji, i rodziny, i osobiste. Idź więc, drogi przyjacielu, mieszkańcu ziemi nad Odrą i Bałtykiem, idź w Duchu Świętym i zmieniaj oblicze ziemi, tej ziemi” – zakończył. A potem radośnie śpiewem i tańcem wielbiono Boga.

Reklama

Ostatnim punktem tego dnia było wspaniałe plenerowe widowisko Teatru A „Pieśń o Franciszku”, wystawione późnym wieczorem na Plantach.

Służyć Bogu i Ojczyźnie

Dzień 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, był zarazem ostatnim dniem Archidiecezjalnych Dni Młodych w Goleniowie. Dni bogatych przede wszystkim w głębokie przeżycia religijne, czemu młodzi dawali świadectwo po Jutrzni w kościele św. Jerzego.

Głównym wydarzeniem ostatniego dnia była Msza św. sprawowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana. Nawiązując do trzeciomajowego święta, Ksiądz Biskup przypomniał w kazaniu historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uznania Maryi za Królową Polski w 1656 r. przez króla Jana Kazimierza. Podkreślił, że śluby przed Maryją wtedy złożone do dzisiaj nie straciły na swojej aktualności, a miłość i szacunek dla Ojczyzny są dla nas wszystkich najważniejszym obowiązkiem i wyrazem patriotyzmu.

Na Mszę św. kończącą Archidiecezjalne Dni Młodych przyszło wielu mieszkańców Goleniowa, wśród nich posłanka Magdalena Kochan i władze gminy z burmistrzem Robertem Krupowiczem. Były poczty sztandarowe służb mundurowych, Gminy Goleniów i Archidiecezji oraz kompania honorowa 3. Batalionu Logistycznego ze sztandarem.

Przed błogosławieństwem na rozejście, bp Henryk Wejman podziękował władzom Goleniowa za gościnne przyjęcie, a wszystkim, którzy przy organizacji ADM pracowali, za ogromne zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie tego dużego religijnego wydarzenia. Burmistrz Robert Krupowicz, dziękując młodym za modlitwę i za młodzieńczą radość, jaką wnieśli w życie miasta, zaprosił ich na następne Archidiecezjalne Dni Młodych do Goleniowa za rok.

2018-05-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Wschodu z Zachodem

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 62

[ TEMATY ]

dni młodych

Grzegorz Koclęga

Wielką rolę w przygotowaniach VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z ramienia Rzymu odegrał ks. prał. Stanisław Ryłko; na czele komitetu częstochowskiego stanął ks. Marian Duda. Bałem się, że w 1991 r. Częstochowa jest zbyt mało rozwiniętym ośrodkiem do przyjęcia tak licznej grupy pielgrzymów z całego świata. Trzeba było tych młodych przenocować i nakarmić. W rozlokowaniu ich na polach namiotowych pomogło nam wojsko, na wysokości zadania stanęły też częstochowskie rodziny. Nieustannie jechały z Włoch autokary z jedzeniem dla pielgrzymów ze Wschodu. Sami zapłaciliśmy za pociągi z granicy Rosji i Białorusi do Częstochowy, co nie było takie łatwe.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję