Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odbudowa Katedry Sosnowieckiej

[ TEMATY ]

katedra

diecezja

Ks. Tomasz Nowak

Trwają prace remontowe przy odbudowie dachu zabytkowej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Do pożaru, w wyniku którego spłonął dach, doszło 29 października 2014 r. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować. Pożar zniszczył także słynne malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera.

Dzięki parafianom i ludziom dobrej woli składającym ofiary na odbudowę dachu i remont sosnowieckiej Katedry, widać ogromny postęp w podejmowanych pracach.

Już w połowie listopada ubiegłego roku ks. proboszcz Jan Gaik informował, że: „został ukończony prowizoryczny dach nad całą Katedrą oraz nad zakrystią. Wewnątrz świątyni pod sklepieniem, w miejscu gdzie odpada malatura Tetmajera, zostało zbudowane drewniane rusztowanie, aby można było przystąpić do prac zabezpieczających. Na zdjęciach można porównać tempo odpadania malowidła. Inspektor nadzoru budowlanego wydał opinię, według której wejście do Katedry i odprawianie w niej Mszy świętych będzie możliwe po założeniu siatki nad nawą główną i nad prezbiterium. Do tych prac przystąpimy od poniedziałku. Jeśli uda nam się w tym tygodniu spełnić wszystkie wymogi, to być może w przyszłą niedzielę Msze święte będą odprawiane już w katedrze. W tym tygodniu będzie ukończony projekt nowego dachu i rozpoczniemy procedury do jego budowy. Rozpoczniemy zakup materiałów potrzebnych do nowego dachu. Naprawione są już nagłośnienie i dzwony (…) Wszystkie dotychczasowe prace finansujemy z ofiar od Parafian oraz ludzi dobrej woli, którzy wspierają dzieło odbudowy naszej katedry, za co serdecznie dziękujemy”.

Po prawie miesiącu od pożaru, 23 listopada o godz. 12.00 została odprawiona pierwsza Msza św. w Katedrze. „Wszystkim tym, którzy pospieszyli z pomocą finansową, materialną czy też duchową, włączając się w dzieło ratowania naszej sosnowieckiej bazyliki katedralnej pragnę z całego serca podziękować. Jesteście naprawdę wielcy. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom, zarówno tym w kraju, jak i za granicą, mówię Bóg zapłać” – powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Reklama

Ksiądz Biskup Kaszak oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik proszą o dalsze wsparcie wielkiego dzieła odbudowy dachu katedry i renowacji jej wnętrza. Wpłat można dokonywać na numer konta:

Parafia Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna 1
42-200 Sosnowiec
numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

2015-01-29 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo…

25 marca minęło ćwierć wieku od ogłoszenia przez św. Jana Pawła II bulli „Totus Tuus Poloniae populus”. Jubileusz może niewielki, ale było to wydarzenie niezwykłej wagi

„Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo Panno, Matko Boga i Matko Kościoła, z ufnością wzywający Ciebie, jako gwiazdę przewodnią pośród trudów pielgrzymowania, właśnie dzisiaj, w dniu kiedy wyznałaś, że jesteś Służebnicą Pańską, w tym samym duchu posłuszeństwa chętnie przyjmuje zmiany wprowadzone do wspólnot kościelnych”. Tak rozpoczyna się dokument papieski, który w Kościele katolickim w Polsce jest symbolem swego rodzaju rewolucji. W tym dniu powstało 14 nowych diecezji i 9 prowincji kościelnych. Zważywszy, że niespełna rok wcześniej było 26 biskupstw i arcybiskupstw oraz cząstka archidiecezji lwowskiej, ordynariat polowy i 4 metropolie, zmiany administracyjne były ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję