Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brexit bez Brukseli

Wciąż nie wiadomo, na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Nieformalny szczyt przywódców UE w Salzburgu nie przyniósł uzgodnień w tej kwestii i jest coraz bardziej prawdopodobne, że Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. W Salzburgu unijni przywódcy potwierdzili ustalenia, w których nie ustąpią Londynowi. Obok kwestii irlandzkiej granicy jest to podejście do czterech swobód unijnych (swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób). Wielka Brytania chciałaby bowiem je rozerwać i korzystać m.in. z wolnego przepływu towarów przy jednoczesnym odrzuceniu wolnego przepływu osób. Unii zależy na gwarancjach prawnych, które zapewnią, że nie będzie twardej granicy między Republiką Irlandii a należącą do Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną. Ta granica będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z UE, dlatego bez zachowania jednolitego rynku potrzebne będą rozwiązania gwarantujące kontrolę przepływu dóbr między Irlandią Północną a Irlandią.

Reklama

Choć kraje UE wstępnie zgodziły się na dodatkowy szczyt w sprawie brexitu w połowie listopada br., władze UE najpewniej chcą, żeby porozumienie wypracowano wcześniej, a chwilą prawdy dla brexitu miałby być październikowy szczyt unijny w Brukseli. W Salzburgu szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przedstawiła przywódcom UE szczegóły ustalonej w lipcu propozycji z Chequers, zakładającej bliską współpracę Wielkiej Brytanii z UE w sprawie kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych. Już po szczycie May powtarzała, że plan jej rządu dotyczący umowy z UE w sprawie brexitu jest jedyną poważną i wiarygodną propozycją. May zapewniła też, że nie dojdzie do kolejnego referendum w sprawie brexitu, a termin na opuszczenie wspólnoty w 2019 r. zostanie przez Londyn dotrzymany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

Kim ustępuje

Reklama

Wszystko na to wskazuje, bo reżim północnokoreański zgodził się podjąć kolejne kroki w procesie denuklearyzacji kraju, co było głównym celem czerwcowego szczytu w Singapurze z udziałem amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una. Według porozumienia podpisanego przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i Kim Dzong Una w tej sprawie podczas szczytu w Pjongjangu, KRLD ma umożliwić międzynarodowym inspektorom obserwację demontażu zakładów jądrowych i rakietowych, a także zamknięcie ośrodka badań jądrowych w Jongbjon. Ma się tak stać, o ile USA okażą wzajemność. Przywódcy obu Korei poinformowali też, że zostanie uruchomiony ośrodek spotkań członków rodzin rozdzielonych między oba kraje po wojnie koreańskiej z lat 1950-53. Ponadto zostanie powołana wspólna komisja wojskowa, która ma zmniejszyć napięcia militarne między zwaśnionymi państwami. Prezydenci zapowiedzieli również wspólne ubieganie się obu krajów o organizację zimowej olimpiady w 2032 r. Media z obu Korei porozumienie okrzyknęły sukcesem, choć wielu ekspertów pozostaje sceptycznych. USA są gotowe do natychmiastowego wznowienia rozmów z Koreą Płn., by przeprowadzić denuklearyzację do stycznia 2021 r. – poinformował w środę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Styczeń 2021 r. jako termin likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego zasugerował wcześniej Kim Dzong Un; kończy się wówczas pierwsza kadencja prezydenta USA Donalda Trumpa.

wd

Gra na czas

Porozumienie prezydentów Rosji i Turcji – Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana o powstaniu strefy buforowej w syryjskiej prowincji Idlib, kontrolowanej przez antyasadowską opozycję, to dobra wiadomość. Strefa o szerokości do 20 km ma rozdzielać rebeliantów od wojsk reżimowych. Będą ją wspólnie patrolować siły rosyjskie i tureckie. Niemniej to najpewniej tylko odroczenie wyroku na Idlib i – być może – próba odwrócenia uwagi. Prowincja w ostatnich tygodniach stała się obiektem intensywnych ataków z powietrza, a w jej pobliżu gromadziły się syryjskie czołgi. Zapowiedzi rosyjskiego prezydenta „całkowitego unicestwienia terrorystów w Syrii” i szefa MSZ Siergieja Ławrowa przecięcia „ropiejącego wrzodu”, którym ma być Idlib, są aktualne.

jk

Z intencją ludobójstwa

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął dochodzenie w sprawie traktowania Rohingjów w Mjanmie (byłej Birmie). Stało się to dzień po ogłoszeniu raportu ONZ o zbrodni „z intencją ludobójstwa” na muzułmańskiej mniejszości ze stanu Rakhine, a sprawcą ma być birmańska armia. Gdy ONZ postawiło niedawno wniosek o wezwanie winnych do Hagi, władze Mjanmy stwierdziły, że trybunał nie ma nad nią jurysdykcji, bo kraj nie jest sygnatariuszem traktatu MTK. Sędziowie uznali jednak, że dramat rozgrywa się teraz w Bangladeszu, do którego uciekli Rohingjowie, a skoro ten kraj traktat podpisał, to MTK jest uprawniony do osądzenia sprawców zbrodni na birmańskich muzułmanach. Trybunał przyjrzy się aktom przemocy, które doprowadziły do wysiedlenia Rohingjów. Zarzuty dotyczą odebrania podstawowych praw, mordowania, przemocy seksualnej, zniszczenia i rabunków.

wd

2018-09-25 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier potwierdza: Na trasie kolejowej Warszawa-Lublin doszło do aktu dywersji

2025-11-17 10:24

[ TEMATY ]

premier

trasa kolejowa

Warszawa‑Lublin

akt dywersji

PAP

Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa

Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa

Niestety potwierdziły się najgorsze przypuszczenia - na trasie Warszawa-Lublin (wieś Mika) doszło do aktu dywersji; eksplozja ładunku wybuchowego zniszczyła tor kolejowy - poinformował w poniedziałek we wpisie na platformie X premier Donald Tusk.

Szef rządu dodał, że na miejscu pracują służby i prokuratura. Ponadto poinformował, że na tej samej trasie, bliżej Lublina, także stwierdzono uszkodzenie torów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Trwa Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojednania

2025-11-18 11:31

[ TEMATY ]

Słubice

Polsko‑Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojedniania

Frankfurt nad Odrą

Karolina Krasowska

Głównym punktem obchodów był wczorajszy panel dyskusyjny w auli Collegium Polonicum

Głównym punktem obchodów był wczorajszy panel dyskusyjny w auli Collegium Polonicum

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" – te znamienne słowa padły w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia, a jego obchody przez cały tydzień odbywają się w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą.

18 listopada 1965 r. - dwadzieścia lat po zakończeniu drugiej wojny światowej – polscy biskupi skierowali do biskupów niemieckich list, w którym padły poruszające słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie." Był to odważny akt chrześcijańskiego pojednania, który zapisał się w historii. W tym duchu parafia katolicka pw. św. Marii Magdaleny (Oderland-Spree) wraz z Fundacją EDUEKO w Słubicach i partnerami po obu stronach Odry w dniach od 16 do 23 listopada organizuje Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkania i Pojednania. O jego idei opowiada ks. Rafał Mocny:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję