Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Putin mówił prawdę

Deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina, że rządzony przez niego żelazną ręką kraj, Rosja, nigdy pierwszy nie rozpocznie wojny nuklearnej, jednak zaatakowany bronią jądrową odpowie i zniszczy swoich przeciwników – jest ważna, jeśli jest... prawdziwa. Oznaczałaby wszakże odejście Moskwy od doktryny jądrowego uderzenia wyprzedzającego, której przez lata myśl rosyjska, a wcześniej sowiecka, hołdowała. Putin wygłosił tę deklarację w czasie corocznej dyskusji międzynarodowego klubu „Wałdaj” w Soczi. Poprzedziła ją wypowiedź, że dziś Rosja czuje się bezpiecznie, mając nuklearną tarczę, na którą składają się, oprócz systemów nieco starszych, najnowocześniejsze, którymi – zdaniem głowy państwa – nikt na świecie jeszcze nie dysponuje.

Przy okazji wspomnianej ważnej, jak się zdaje, deklaracji Putin posunął się do wisielczego żartu. Według niego, gdyby doszło do ataku nuklearnego, agresorzy mogą być pewni odpowiedzi. Rosjanie zostaną ofiarami i jako męczennicy trafią do nieba, a agresor zostanie zniszczony i po prostu zdechnie, nie zdąży się nawet wyspowiadać i okazać skruchy – oświadczył i został zacytowany przez BBC. Inne deklaracje Putina z Soczi też można uznać za ciekawe, ale mniej prawdopodobne. Powiedział m.in., że Rosja ma ogromne terytorium i cudzego nie potrzebuje. Gdy przez prowadzącego dyskusję został zapytany o aneksję Krymu, odparł: „Krym to nasze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

Jak zginął Saudyjczyk

Reklama

Ta sprawa, jak mawiają śledczy, ma charakter rozwojowy. Wciąż pojawiają się nowe szczegóły tego, jak mógł zginąć saudyjski dziennikarz Jamal Khashoggi, który krytykował rodzinę królewską. Według tureckiej prasy, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, dokąd się udał po potrzebne mu dokumenty. Turecka gazeta „Yeni Şafak” opublikowała fragment zapisu nagrania, który ma świadczyć o tym, że dziennikarz był przed śmiercią brutalnie torturowany. Autentyczność nagrania potwierdziły tureckie władze. Turcy są zdania, że morderstwa dokonał 15-osobowy oddział zabójców Khashoggiego, przybyłych do Turcji, by go unicestwić. Według zapisu z nagrań, ciało dziennikarza rozczłonkowano. Konsul Arabii Saudyjskiej w Stambule, który miał być świadkiem zabójstwa, szybko opuścił Turcję.

wd

Okupacja nie przesądza

Prowadzona przez Rosję okupacja części terytorium Ukrainy i Gruzji nie oznacza, że nie mogą one stać się członkami NATO – oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. – Błędem byłoby zaakceptowanie polityki, że jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji, nie może być członkiem NATO – powiedział Volker. Za wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiada się po dwie trzecie Ukraińców i Gruzinów.

jk

Rozbudowują Kaliningrad

Reklama

Takie informacje nie wzmacniają poczucia bezpieczeństwa Polaków. Rosja intensywnie rozbudowuje swoje bazy militarne w sąsiadującym z naszym krajem obwodzie kaliningradzkim, by na stałe mogły tam stacjonować rakiety średniego zasięgu Iskander. Sprawę drąży telewizja CNN, która powołuje się na zdjęcia satelitarne zrobione przez firmę ISI, specjalizującą się w komercyjnym dostarczaniu takich danych. Z analizy wynika, że Rosjanie przebudowali bazę w Czerniachowsku, gdzie stacjonują rakiety Iskander, mające w zasięgu niemal całą Polskę – postawili tam hangary dla pojazdów mogących przenosić rakiety oraz zbudowali linię kolejową. Pod Kaliningradem wybudowali nowe bunkry, a także wydłużyli pas startowy na lotnisku. W Primorsku wybudowali nowe – umocnione magazyny broni, a w Czkałowsku zmodernizowali bazę lotniczą; pojawiły się tam system, który pozwoliłby samolotom lądować w trudnych warunkach pogodowych, oraz nowa linia kolejowa.

wd

Wykupili marihuanę

W zaledwie jeden dzień po zalegalizowaniu w Kanadzie posiadania i rekreacyjnego palenia marihuany – jako drugim po Urugwaju kraju świata – sklepy i apteki, a także sklepy internetowe handlujące zielem wyprzedały wszystkie zapasy. Zezwolenie na handlowanie narkotykiem miało 111 placówek w całym kraju. Zdaniem kanadyjskich specjalistów, minie kilka miesięcy, zanim zostaną uregulowane relacje między podażą a popytem.

jk

Gender to ideologia...

Władze Węgier usuwają studia z zakresu gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację i uprawnionych do uzyskiwania wsparcia finansowego ze strony rządu. Traktują gender jako ideologię, a nie naukę. Oznacza to nieformalny zakaz wykładania gender na węgierskich uniwersytetach. Osoby, które już rozpoczęły takie studia, mogą je dokończyć. Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, założony przez George’a Sorosa, jedna z dwóch uczelni na Węgrzech, która oferowała studia magisterskie z zakresu gender, potępiła tę decyzję – określiła ją jako „naruszenie wolności akademickiej i autonomii uniwersytetów”. Praktycznym argumentem przeciwko studiom genderowym jest to, że na rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów takich studiów, nikt nie chce ich zatrudniać.

jk

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy przełożony wspólnoty tynieckiej

2026-03-24 11:15

[ TEMATY ]

Tyniec

opat tyniecki

opactwotynieckie.pl

W dniach 22-24 marca 2026 r. w ramach wizyty braterskiej gościliśmy w naszej wspólnocie o. Opata Maksymiliana Nawarę OSB, Prezesa Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, do której przynależy nasz klasztor. Spotkanie zakończyło się mianowaniem przez Opata Prezesa nowego przełożonego naszej wspólnoty monastycznej. Został nim o. Karol Cetwiński OSB. Będzie pełnił funkcję Przeora Administratora Opactwa Benedyktynów w Tyńcu na okres jednego roku. Bardzo dziękujemy dotychczasowemu przełożonemu, o. Bernardowi Alterowi OSB, za trud w prowadzeniu naszej wspólnoty przez ostatni rok.

Ojciec Karol Cetwiński OSB jest benedyktynem tynieckim. Urodził się 5 sierpnia 1991 r. w Warszawie, a wychował w Grodzisku Mazowieckim. Pierwsze śluby monastyczne złożył w roku 2014, a święcenia kapłańskie przyjął w 2020 r. W klasztorze od 2014 r. pełni funkcję magistra chóru, ucząc braci śpiewu gregoriańskiego. Przez kilka lat był członkiem zarządu Fundacji Chronić Dobro. Ukończył studia teologiczne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Uczestniczył w studiach z monodii liturgicznej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od 2020 r. studiuje śpiew gregoriański w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie, a od 2022 r. studiuje liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Współorganizował międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone śpiewowi gregoriańskiemu w Tyńcu (2018, 2020, 2022) oraz na Wawelu (2024), a także 12. Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre w 2023 w Tyńcu. Występował z chórem i scholą gregoriańską z Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie na licznych koncertach w różnych europejskich miastach. Od 2024 r. wykłada teologię muzyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Z zamiłowania jest gregorianistą i liturgistą.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz z wizytą na Węgrzech wzruszony pamięcią o Janie Pawle II

2026-03-24 16:28

[ TEMATY ]

Węgry

kard. Stanisław Dziwisz

fot. Sekretariat kard. Stanisława Dziwisza/Muzeum Jana Pawła II w Krakowie

W Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Muzeum Świętego Stefana Króla w Székesfehérvár otwarto wystawę „TOTUS TUUS” – „Cały Twój”. W wydarzeniu wziął udział kard. Stanisław Dziwisz.

W niedzielne popołudnie do Szekeszfehervar na Węgrzech przybyli z Polski przedstawiciele katolickich muzeów, zakonów, przedstawiciele konsulatu węgierskiego w Krakowie oraz kapłani na czele z kard Stanisławem Dziwiszem, by uczestniczyć w otwarciu nowej wystawy o Janie Pawle ll, przygotowanej przez Muzeum Króla św. Stefana. Twórcy wypełnili artefaktami i zdjęciami przestrzeń ponad 1800 mkw. Razem z akcentami muzycznymi i zapachami, zaprezentowano ponad 80 przywiezionych z Polski eksponatów, pamiątek po osobie Karola Wojtyły. Współczesne prace artystów z Węgier, ale też i z Polski dodały całości prezentacji świeżości i współczesnego spojrzenia.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie - to zawołanie i program posługi kard. Krajewskiego

2026-03-25 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Zdjęcia z prymicji kard. Konrada Krajewskiego w łódzkiej katedrze

Zdjęcia z prymicji kard. Konrada Krajewskiego w łódzkiej katedrze

Miłosierdzie - to klucz, hasło i program. Dewiza ta w sposób doskonały i zwięzły oddaje całe życie i posługę kard. Konrada Krajewskiego, szczególnie tę pełnioną z ramienia papieża Franciszka jako Jałmużnika, zaangażowanego w niesienie pomocy ubogim, bezdomnym i ofiarom wojen.

ŻYCIORYS
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję