Reklama

Niedziela Sandomierska

Rozkład pielgrzymkowy

Kreśląc kalendarz imprez diecezjalnych, nie możemy zapomnieć o wspólnych spotkaniach w poszczególnych stanach czy wspólnotach. Spójrzmy na różnorakie pielgrzymki, spotkania oraz zloty. Przedstawię dziś również inne propozycje, jakie duszpasterstwa diecezjalne nam proponują

Niedziela sandomierska 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Ks. Adam Stachowicz

Gimnazjaliści klas trzecich podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Święty Krzyż

Gimnazjaliści klas trzecich podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Święty Krzyż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Z uwagi na liczny udział uczniów klas maturalnych organizatorzy już od kilku lat przewidują dwa terminy spotkania młodzieży u tronu Czarnej Madonny – w tym roku szkolnym jest to 11 i 12 kwietnia 2019 r. W pierwszym terminie zaproszeni są uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Zaklików i Zawichost. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zapraszamy młodzież ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Gorzyce, Janów Lubelski, Klimontów, Koprzywnica, Modliborzyce, Nisko, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Połaniec oraz Staszów.

Pielgrzymka w obu dniach ma podobny przebieg. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.30 na placu przed Domem Pielgrzyma. Opiekunowie grup dokonują rejestracji pielgrzymów i otrzymują kartę do rejestracji, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika w cenie 6 zł. Część formacyjna rozpocznie się o godz. 11.30 spotkaniem z „ciekawym człowiekiem” w Sali Ojca Kordeckiego. Następnie o godz. 13 jest Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 14 Msza św. Organizatorzy grup maturzystów udających się na pielgrzymkę proszeni są o zgłoszenie orientacyjnej liczby uczestników do 8 kwietnia 2019 r. na adres e-mailowy: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka gimnazjalistów klas trzecich na Święty Krzyż

Reklama

Spotkanie uczniów gimnazjum przewidziane jest u Ojców Oblatów w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego 24 maja 2019 r. Spotkanie rozpocznie się w Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża o godz. 9.30. Stamtąd każda grupa indywidualnie przeżywa Drogę Krzyżową. Na górze po powitaniu pielgrzymów od godz. 11.45 trwać będzie spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. Po wspólnym przygotowaniu liturgii o godz. 13 przewidywana jest Msza św., a po niej czas na posiłek. Całość spotkania o godz. 15 zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Przy wejściu na szlak opiekun grupy otrzyma kartę do rejestracji, tekst Drogi Krzyżowej, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika. Cena pakietu to 6 zł. Organizatorzy grup gimnazjalistów udających się na pielgrzymkę do 17 maja 2019 r. zgłaszają e-mailowo: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl orientacyjną liczbę uczestników dla przygotowania pakietów.

Pielgrzymka dzieci komunijnych do sanktuarium w Janowie Lubelskim

Tradycją staje się doroczne spotkanie dzieci komunijnych w Janowie Lubelskim. Najbliższe odbędzie się 25 maja 2019 r. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10 powitaniem dzieci, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli i zawiązaniem wspólnoty.

Głównym punktem dnia jest Eucharystia o godz. 10.30, a po niej poczęstunek. Zwieńczeniem spotkania będzie wspólne nabożeństwo majowe w samo południe. Organizatorzy grup proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod nr. telefonu (15) 8720111. Termin zgłoszeń upływa 24 maja 2019 r.

W diecezji poza jej granicami

Z inicjatyw diecezjalnych przywołajmy Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. i tradycyjny Diecezjalny Konkurs Palm w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie 12 czerwca 2019 r. i obchodzona w tym dniu 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza.

Reklama

W inicjatyw ponaddiecezjalnych dla młodzieży na uwagę zasługuje przypomnienie o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. oraz XXIII Spotkanie Młodych na Lednicy w dniu 1 czerwca 2019 r. Odnośnie tego wydarzenia to warto zajrzeć po szczegóły na stronę: www.lednica2000.pl .

Zwieńczeniem diecezjalnego pielgrzymowania jest doroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę, która odbywa się od 4 do 12 sierpnia 2019 r. i pielgrzymi wychodzą z Sandomierza, Stalowej Woli oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Natomiast już dwa dni wcześniej ruszają pątnicy z Janowa Lubelskiego.

Pozostałe propozycje

Na koniec prześledźmy również różne inne propozycje diecezjalne. Warto zauważyć ofertę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które zaprasza w swoje mury chętnych na rekolekcje powołaniowe. Pierwsza taka tura spotkań odbędzie się od 30 listopada do 2 grudnia. W murach uczelni kształcącej nowych kapłanów odbędzie się również druga część spotkania dla Liturgicznej Służby Ołtarza 18 kwietnia 2019 r. w Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma.

Od niedawna zauważyliśmy powołanie w naszej diecezji kilkudziesięciu mężczyzn posługujących jako Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Ich zadaniem jest posługa chorym szczególnie poprzez przynoszenie im w każdą niedzielę Komunii św. do domu. Odpowiedzialni za ich formację proponują kilka spotkań formacyjnych w nadchodzącym roku. I tak spotkania odbywać się będą: 24 listopada i 30 grudnia 2018 r., 16 marca i 8 czerwca 2019 r. Wszystkie będą miały miejsce w Sandomierzu i rozpoczynać się będą o godz. 9.30.

Przyjrzyjmy się również Kolędnikom Misyjnym i Grupom Misyjnym, które zaproszone są na spotkanie do Radomyśla nad Sanem 13 stycznia 2019 r. o godz. 10.30.

Popularnością od kilku lat cieszą się również „Ferie z wartościami” odbywające się w Radomyślu nad Sanem. Tegoroczne terminy to: 12-17 stycznia 2019 r., 19-24 stycznia 2019 r., 9-14 lutego 2019 r. oraz 16-21 lutego 2019 r. Początek każdego zjazdu będzie o godz. 17. Jeśli piszemy już o Radomyślu nad Sanem, to warto może przywołać inicjatywę piknikową dla dzieci „Strzał w 10”, która odbędzie się 26 maja 2019 r.

2018-11-14 11:43

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poszukiwacze złotych muszli

Niedziela toruńska 45/2019, str. 6

[ TEMATY ]

konferencja

pielgrzymki

Renata Czerwińska

Czas konferencji to także dzielenie się doświadczeniem

Czas konferencji to także dzielenie się doświadczeniem

Można je zobaczyć przy zamku krzyżackim w Brodnicy, przy małym, XIV-wiecznym kościele w Kaszczorku, przy malowniczej gotyckiej świątyni pw. św. Jakuba w Toruniu. Złote muszle na niebieskim tle wskazują szlak, którym można powędrować daleko, aż do samej Hiszpanii. Tam właśnie, do katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, od tysiąca lat zmierzają pielgrzymi z całego świata

Uczestnicy międzynarodowej konferencji „Camino de Santiago – nowe szanse, stare wyzwania. Chrześcijański sens pielgrzymowania w historii, sztuce i teologii”, która 19 października odbyła się na Wydziale Teologicznym UMK i w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, zostali zaproszeni do niezwykłej przygody.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Młodzieżowa Rada przy biskupie rozpoczęła działalność

2025-04-07 21:45

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

młodzież

młodzieżowa rada diecezjalna

Archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

W stolicy diecezji zainaugurowano działalność Młodzieżowej Rady Diecezjalnej. To nowy krok – długo wyczekiwany i bardzo potrzebny – w stronę ożywienia duszpasterstwa młodych. Tym razem z inicjatywy samych młodych, a z błogosławieństwem biskupa Marka Mendyka.

Członkowie Rady spotkali się po raz pierwszy w poniedziałek 7 kwietnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Nowo powołana Rada to ciało doradcze i inicjatywne, złożone z osób młodych pochodzących z różnych części diecezji. Łączy ich jedno: pragnienie współtworzenia Kościoła odpowiadającego na potrzeby i wrażliwość ich pokolenia. – To grupa, która ma działać w diecezji i przy biskupie. Mamy pomóc zrozumieć młodych, ich potrzeby, język i wizję Kościoła. Chcemy mówić „naszym” językiem i działać według zasady: młodzi dla młodych – tłumaczy Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję