Reklama

Na bieżąco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków ma nowych biskupów

Ks. prał. dr Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ogłoszono 3 grudnia 2018 r. w domu arcybiskupim w Krakowie. Na decyzję papieża Franciszka Kraków czekał od czasu, gdy bp Jan Zając przeszedł na emeryturę, a abp Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim. Ks. Franciszek Ślusarczyk jest rektorem i kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ks. Janusz Mastalski od 2017 r. jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Nowym Księżom Biskupom życzymy Bożego błogosławieństwa dla ich pasterskiej posługi i wytrwałego prowadzenia do świętości mieszkańców Krakowa – miasta świętych i wszystkich wiernych archidiecezji krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redakcja „Niedzieli”

Opinie

Wyrzucić Spinellego z Parlamentu Europejskiego

Europoseł Mirosław Piotrowski 28 listopada 2018 r. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli zabrał głos nt. neokomunizmu w UE

Nie tak dawno parlament nasz przyjął rezolucję potępiającą neofaszyzm i neonazizm, które podobno odradzają się w Europie. Wielu europosłów głosowało przeciwko, gdyż w tekście tym zabrakło potępienia neokomunizmu. O ile dwie pierwsze napiętnowane zbrodnicze ideologie nawiązują do faszyzmu Benito Mussoliniego i narodowego socjalizmu Adolfa Hitlera, to przemilczano komunizm, czyli międzynarodowy socjalizm, który wyszedł z Rosji Sowieckiej Józefa Stalina. Komunizm w różnych jego odsłonach na całym świecie pochłonął więcej ofiar niż dwa napiętnowane totalitaryzmy razem wzięte. Przyzwolenie na rozprzestrzenianie się neokomunizmu może przynieść zgubne dla Europy skutki.

Parlament nasz nie może być bierny i powinien zacząć od siebie, delegalizując działającą tu grupę komunisty Altiero Spinellego, który w „Manifeście z Ventotene” postulował likwidację państw narodowych, zniesienie własności prywatnej i wzniecenie europejskiej rewolucji socjalistycznej. Należy też jak najszybciej usunąć jego wizerunek i nazwisko z gmachu naszego Parlamentu w Brukseli.

Reklama

Mirosław Piotrowski

u Polaków we Włoszech

W Ostii na cześć Niepodległej

W dniu 25 listopada 2018 r. Szkoła Polska w Ostii świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystej Mszy św. w kościele św. Mikołaja w Ostii w intencji uczniów i nauczycieli pod przewodnictwem ks. dr. Adama Dalacha zgromadziła się licznie wspólnota włoskiej Polonii wraz z zaproszonymi gośćmi: panią konsul Agatą Ibek-Wojtasik i ks. prał. Pawłem Ptasznikiem. Po Mszy św. w sali teatralnej kościoła nastąpiła część artystyczna pt. „Świętujemy Niepodległą”, na którą złożyły się: występy uczniów starszych i młodszych, ceremonia ślubowania pierwszoklasistów na ucznia szkoły polskiej oraz koncert pianistki Joanny Łukaszewicz. Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja pt. „Storie in comune Italia-Polonia”– program przygotowany przez uczniów włoskiej szkoły Istituto Comprensivo „Via Mar dei Caraibi” di Roma o wspólnej drodze Polaków i Włochów do niepodległości.

Anna Rychlik

Krótko

W Radomiu rozpoczął się 1 grudnia 2018 r. proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Odbyła się też pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego, pod przewodnictwem bp. Tomasika. O ks. Kotlarzu piszemy na str. 29.

79 posłów z PiS, Kukiz’15, WiS i niezależnych zaapelowało do Trybunału Konstytucyjnego o natychmiastowe wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie aborcji eugenicznej. Sygnatariusze podkreślili, że przeciągające się prace w TK w sprawie tak ważnej jak ochrona życia ludzkiego odbierają z olbrzymim niepokojem.

Wojciech Cejrowski zniknie z TVP. Władze telewizji publicznej tłumaczą, że to przerwa czasowa, „na refleksję”. ?Internauci są przekonani, że Cejrowski został ukarany za krytykę postawy prezesa Jarosława Kaczyńskiego w sprawie aborcji eugenicznej.

Reklama

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2017 r. 28 dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz 702 dzieci w wieku od 13 do 18 lat dokonało prób samobójczych, które w przypadku 116 dzieci zakończyły się śmiercią. Nie są to pełne dane dotyczące problematyki samobójstw dzieci.

Komisja Europejska, mimo nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na razie nie wycofuje skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie rezygnuje również z procedury z art. 7. Politycy rządzącej partii komentują, że tak naprawdę KE chce powrotu do tego, co było.

Komisja śledcza ds. VAT złoży do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia 4 przestępstw przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Zawiadomienie jest w głównej mierze oparte na zeznaniach Elżbiety Chojny-Duch, byłej wiceminister finansów.

2018-12-05 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej! W najnowszym podcaście organach katedralnych w rozmowie z Krzysztofem Bagińskim i Krzysztofem Garczarkiem opowiada Ks. kanonik Paweł Cembrowicz - proboszcz Katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz można posłuchać i zobaczyć ostatnie, historyczne wręcz dźwięki utrwalające brzmienie przed demontażem instrumentu zaprezentowali organiści - Wojciech Mazur i Mateusz Żegleń.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję