Reklama

Kościół

To będą wyjątkowe dni

Leszek Biały od jesieni 2017 r. jest ambasadorem Polski w Panamie oraz w 7 innych krajach Ameryki Środkowej i Karaibów: Belize, Gwatemali, Hondurasie, Salwadorze, Nikaragui, Haiti i Dominikanie. Wcześniej pracował w Hiszpanii i Rumunii. Jest zawodowym dyplomatą, a także znakomitym tłumaczem klasycznej literatury hiszpańskiej (przełożył m.in. wybrane „Autos sacramentales” Pedro Calderóna de la Barki) i pisarzem (powieści „Źródło Mamerkusa” i „Czarny huzar”).

Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 8

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Panamie

Krzysztof Tadej

Pomnik św. Jana Pawła II w Panamie

Pomnik św. Jana Pawła II w Panamie

KRZYSZTOF TADEJ: – Jakie znaczenie mieszkańcy Panamy przywiązują do Światowych Dni Młodzieży?

LESZEK BIAŁY: – Dla Panamy to historyczne wydarzenie. Największe pod względem liczby uczestników i zainteresowania światowych mediów w historii tego młodego kraju, który ma zaledwie 115 lat. Panamczycy od ponad 2 lat przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży. Powołano dwa komitety: kościelny, pod przewodnictwem metropolity Panamy abp. José Domingo Ulloa Mendiety, i państwowy, z wiceministrem spraw zagranicznych Luisem Miguelem Hincapié na czele. Warto podkreślić, że w organizacji Światowych Dni Młodzieży duże wsparcie okazali Panamczykom Polacy. Nikt w Panamie nie miał do tej pory doświadczeń związanych z organizacją tak wielkiego wydarzenia. W zeszłym roku przedstawiciele obu komitetów organizacyjnych przyjechali do naszego kraju, gdzie uzyskali wszystkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w Krakowie. Była to dla nich z pewnością bardzo cenna pomoc.

– Jak polska ambasada przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży?

– Do Panamy przyleci ponad 3,5 tys. Polaków. Jesteśmy dumni, że nasi rodacy stanowią największą grupę narodową z Europy. Jest to dla nas również duże wyzwanie. Przy tak wielu osobach zawsze ktoś może zgubić paszport czy mieć innego rodzaju problem, ale każdy Polak może liczyć na naszą pomoc, zwłaszcza że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzmocni naszą placówkę, przysyłając na czas Światowych Dni Młodzieży dodatkowych konsulów. Drugi obszar naszych przygotowań to działania mające na celu promocję Polski. Światowe Dni Młodzieży to, oczywiście, przede wszystkim wydarzenie religijne i duchowe, ale na obrzeżach tego, co będzie się działo w Panamie, wiele krajów pragnie także przedstawić siebie, swoje dokonania i swoją kulturę. Znając rangę wydarzenia, my również podeszliśmy do tej kwestii ambitnie i wygląda na to, że chyba będziemy mieli najciekawszy program kulturalny towarzyszący Światowym Dniom Młodzieży.

Reklama

– Co się na niego złoży?

– Przygotowaliśmy przede wszystkim trzy piękne wystawy nawiązujące do przesłania Światowych Dni Młodzieży. Każda z nich ma istotny wymiar duchowy. Pierwsza wystawa, przygotowana wspólnie z polskim Krajowym Biurem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, to „Polskie Madonny”, na którą składa się 36 najbardziej znanych i czczonych wizerunków Matki Bożej w Polsce. Na pewno będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, gdyż Panamę i Polskę łączy m.in. głęboka pobożność maryjna. Druga wystawa – „Samarytanie z Markowej” – jest poświęcona bohaterskiej rodzinie Ulmów, która ratowała swoich żydowskich bliźnich podczas II wojny światowej. Opowiada o wierności do końca fundamentalnym wartościom chrześcijańskim i etycznym w obliczu najcięższej próby, na którą były one wystawione w tych nieludzkich czasach przemocy, zbrodni, nienawiści i pogardy. Trzecia wystawa, zatytułowana „Jan Paweł II – człowiek i kultura”, przygotowana przez Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, skupia się na jednym z wątków nauczania naszego świętego Papieża, czyli roli i znaczeniu kultury w życiu człowieka i całych społeczeństw, wątku, naszym zdaniem, bardzo ważnym pod każdą szerokością geograficzną. A 20 i 21 stycznia zaprosimy Panamczyków na koncerty organowe, w których programie będą także utwory polskich kompozytorów, w wykonaniu dwojga wybitnych muzyków – prof. Witolda Zalewskiego, pierwszego organisty Królewskiej Katedry na Wawelu, i jego córki Hanny.

– Jak – Pańskim zdaniem – będą wyglądać Światowe Dni Młodzieży w Panamie?

– Myślę, że czeka nas wiele emocji. Z pewnością będzie głośno, wesoło, rytmicznie. Być może zachęci to papieża Franciszka do jakichś spontanicznych gestów. Ojciec Święty zna przecież doskonale temperament tych ludzi, bo jest jednym z nich. Nie ulega wątpliwości, że będą to wyjątkowe dni i niezapomniane przeżycia duchowe. W Panamie, podobnie jak dwa lata temu w Polsce, powinniśmy zobaczyć wielką wspólnotę kulturową chrześcijan z całego świata. Bardzo mnie cieszy, że to historyczne wydarzenie odbędzie się z tak dużym udziałem Polski, co na pewno zostanie zauważone.

– Dziękuję za rozmowę.

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Parafiniuk dla KAI: duszpasterzem młodzieży powinien być każdy ksiądz

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Panamie

Ks. Waldemar Wesołowski

Duszpasterzem młodzieży powinien być każdy ksiądz, nie tylko ten, który ma wyznaczoną taką funkcję. Rolą tego ostatniego jest koordynacja, animowanie, ale nie zastępowanie innych - mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Na rok przed spotkaniem młodych w Panamie, zachęca do licznego udziału Polaków, na których obecność liczą panamscy gospodarze.

Ks. Emil Parafiniuk: Że czasu na wahanie jest coraz mniej, dlatego, że już wkrótce rozpocznie się rejestracja na ŚDM. Nie powinniśmy też odkładać na ostatnią chwilę zakupu biletów lotniczych, tym bardziej, że połączeń lotniczych z Europy nie ma zbyt wiele.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję