Jeszcze tylko do 15 kwietnia w Galerii Sztuki Wirydarz miłośnicy malarstwa będą moli oglądać wystawę Malczewski i inni..., prezentującą malarstwo polskie pierwszej połowy XX w. Obrazy pochodzą z kolekcji
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Tamtejsza kolekcja powstawała z inspiracji Marcina Samlickiego i Stanisława Fischera, obecnie może poszczycić się zbiorem 30. tys. obiektów muzealnych. Komisarz
wystawy, Piotr Zieliński, jako rodowity bochnianin i jednocześnie honorowy ambasador tego miasta, w ramach obchodów 750-lecia lokacji Bochni uzyskał zgodę na zorganizowanie w naszym mieście wystawy przybliżającej
nam dzieła znakomitych polskich artystów.
W Galerii Wirydarz wystawiane są 34 obrazy, wybrane z kolekcji muzeum w Bochni. Obok tak znanych malarzy, jak: Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski czy Julian Fałat,
pokazywane są obrazy bocheńskich malarzy, o których Komisarz wystawy mówi: "może są oni mniej znani, ale uważano ich wprost za genialnych twórców, dlatego też, opierając się na postaci Malczewskiego,
chciałem pokazać ich znakomite obrazy" - podkreślał Piotr Zieliński. Możemy więc obejrzeć dzieła Ludwika Stasiaka, Marcina Samlickiego, Stanisława Fischera czy też Franciszka Mollo.
Dla wszystkich miłośników sztuki to niepowtarzalna okazja obejrzenia z bliska obrazów znanych najczęściej z kart książek i albumów. Wystawa czynna jest codziennie w siedzibie Galerii przy ul. Narutowicza
8 w godz. 9.00-17.00.
Mieszkam dwa kroki od Watykanu i przez wiele lat moją parafią był kościół Matki Bożej alle Fornaci prowadzony przez trynitarzy. Ale często zamiast do parafii chodzę do kościoła św. Moniki, który znajduje się w kompleksie budynków Kurii Generalnej augustianów, naprzeciw Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji Nauki Wiary.
Ten kościół jest również jednym z kościołów tytularnych Rzymu, tzn. kościołem diecezji rzymskiej przydzielanym przez papieża jednemu z kardynałów - w ten sposób kardynał staje się członkiem kleru rzymskiego, osobą uprawnioną do wyboru papieża w konklawe.
Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.
Ks. Edgard Iván Rimaycuna pochodzi z Peru. Jego znajomość z obecnym papieżem sięga 2006 roku, kiedy formował się w seminarium duchowym Santo Toribio de Mogrovejo w Chiclayo. W tym czasie ojciec Robert Prevost był przeorem augustianów, ale utrzymywał bliskie relacje ze swą przybraną ojczyzną. Dla młodego seminarzysty augustianin szybko stał się mentorem, odgrywając decydującą rolę w dojrzewaniu jego powołania. Kiedy zakonnik powrócił do Peru, początkowo jako administrator apostolski, a później biskup diecezjalny, potrzebował godnego zaufania współpracownika: w ten sposób Rimaycuna zaczął pracować u jego boku.
W sobotę, 17 maja żyjący w XIX w. kapłan z Sabaudii, zaangażowany w edukację zostanie pierwszym beatyfikowanym za pontyfikatu Papieża Leona XIV. „Camille Costa de Beauregard to wzór działania wobec ludzkiego cierpienia” – podkreśla arcybiskup Chambéry, Thibault Verny.
„To entuzjazm, który wykracza poza miasto Chambéry, poza Sabaudię, a nawet poza Kościół” – zapewnia Thibault Verny, arcybiskup trzech diecezji Sabaudii. W sobotę, 17 maja będzie uczestniczyć w beatyfikacji Camille’a Costa de Beauregard u boku nuncjusza apostolskiego we Francji, abpa Celestino Migliore.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.