Reklama

Aspekty

Świątynia Najświętszego Zbawiciela

Na gorzowskim osiedlu Staszica od lat wznosi się majestatycznie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na północy osiedla wyrasta jednak coraz bardziej nowa świątynia, czyli kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Wieża, która jest ciągle w budowie, otrzymała niedawno dzwon

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Agata Zawadzka

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowa kościoła trwa od 2011 r. Na dzień dzisiejszy wykonane są mury, częściowo dach, a także wieża o wysokości 38 m. W pierwszym półroczu 2019 planowane jest zamontowanie okien. Jedno okno zdobić będzie witraż, w pozostałych zostanie umieszczone tzw. kolorowe szkło. Jak mówi proboszcz ks. Andrzej Tomys, spora część odpowiedzialności finansowej opiera się na barkach parafian. Przypomina również i zapowiada wznowienie akcji „herbaty-cegiełki”, czyli rozprowadzania herbaty opakowanej w pudełko z wizerunkiem powstającej świątyni.

Oprócz strony materialnej parafianie angażują się w to dzieło także modlitewnie. – Każda druga niedziela jest dniem modlitwy za dzieło kościoła. Mamy relikwie św. Jadwigi, patronki budujących się kościołów, i to nas też motywuje do modlitwy – zauważa ks. Tomys. Wspomina również o trudnościach związanych z położeniem parafii. Osiedle, na którym powstaje świątynia, z jednej strony zamieszkują osoby starsze, a z drugiej są to właściciele nowo powstałych mieszkań. Jednak zauważa on ogrom serca, jaki parafianie na miarę swoich możliwości wkładają w to dzieło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pamiętajmy, że wsparcie modlitewne jest niemniej ważne niż wsparcie finansowe – zaznacza duchowny. Wśród radości przy budowie kościoła proboszcz wymienia m.in. widoczne efekty stawiania murów, dachu, wykończoną zachodnią ścianę budynku oraz wieżę. – Chcieliśmy, aby wieża była widzialnym znakiem obecności świątyni – opowiada ks. Tomys. W zamyśle architekta jest również umieszczenie na wieży czterech podświetlanych zegarów, które będą miały za zadanie przywoływać świadomość czasu tym, którzy spojrzą w ich kierunku. Choć jeszcze nie ma dokładnej daty zakończenia prac budowlanych, ksiądz proboszcz wspomina, że rok 2019 będzie rokiem przełomowym dla ukończenia świątyni.

W grudniu 2018 r. bp Tadeusz Lityński poświęcił dzwon o wadze 800 kg. Został on ufundowany przez darczyńcę. Wykonano go w Taciszowie koło Gliwic, w firmie państwa Felczyńskich. Został już umieszczony na wieży. – Dzwon będzie zapraszał wiernych na spotkanie z Panem Bogiem – zapewnia ksiądz proboszcz.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególny odpust w parafii św. Marcina

Niedziela świdnicka 48/2017, str. 3

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Krystyna Smerd

Ks. Piotr Repelowski został włączony do grona kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Ks. Piotr Repelowski został włączony do grona kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Koncelebrowana Msza św. w intencji parafii pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, sprawowana przez 10 księży z okazji parafialnego odpustu, obchodzona w dniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz włączenie proboszcza parafii ks. Piotra Repelowskiego do gremium kanoników Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła – to trzy wydarzenia, które 11 listopada zgromadziły licznie wiernych parafii pw. św. Marcina w Ujeździe Górnym w gminie Udanin, w powiecie średzkim.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

2025-05-09 13:16

[ TEMATY ]

Dom św. Marty

Pałac Apostolski

Papież Leon XIV

gdzie zamieszka

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Watykan. Pałac Apostolski

Papież Leon XIV, wybrany w czwartek na konklawe, na razie mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie przebywali w czasie konklawe wszyscy kardynałowie elektorzy - podała Ansa. Jak podkreśliła włoska agencja, nowy papież podejmie decyzję, czy zechce zamieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim.

Od 2013 r. papieski apartament w Pałacu Apostolskim jest pusty, ponieważ papież Franciszek przez cały pontyfikat mieszkał w Domu Świętej Marty.
CZYTAJ DALEJ

Maryi Jasnogórskiej polecamy Ojca Świętego Leona XIV

Ojca Świętego Leona XIV wstawiennictwu i opiece Najświętszej Maryi Panny polecają na Jasnej Górze paulini oraz pielgrzymi. Za nowym papieżem modlą się o jedność i pokój w ludzkich sercach i w świecie. W pielgrzymce przybyli przedstawiciele Straży Granicznej z biskupem Polowym Wojska Polskiego Wiesławem Lechowiczem.

Radość z wyboru nowego papieża wyraził rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. – Ta radość potęguje jeszcze bardziej naszą radość wielkanocną. Dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa odchodzi papież Franciszek, przychodzi nowy papież, Leon XIV z Chrystusowym pozdrowieniem pokoju, z tymi pierwszymi słowami zmartwychwstałego Chrystusa skierowanymi do apostołów. Nowy papież mówi nam, by ten pokój nieść światu, by budować mosty, być ludźmi dialogu, nie zapominać o tych najbardziej potrzebujących – powiedział o. Bortnik. Paulin zauważył też, że w tych pierwszych słowach Leon XIV połączył nauczanie trzech ostatnich papieży: Franciszka, który zwracał uwagę na peryferia Kościoła, i dwóch wielkich chrystocentrycznych teologów św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy uczyli patrzenia na Chrystusa w drugim człowieku. – Kolejny papież, powiedzielibyśmy, kontynuator przede wszystkim nauczania Chrystusowego. On będzie nam Chrystusa głosił, będzie Go wskazywał – mówił rzecznik Jasnej Góry i podkreślił, że jest to wielka misja jednoczenia się w Kościele Chrystusowym, bo „jeżeli jesteś chrześcijaninem, to należysz do Kościoła, bo Kościół to również ty”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję