Reklama

Wiadomości

Nikt nie musi być alkoholikiem do końca życia

Wyłożenie ksiąg trzeźwościowych w kościołach, Msze św. i modlitwy w intencji trzeźwości, zachęty do zakończenia karnawału bez alkoholu znalazły się w programie trwającego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w diecezji płockiej. „Nikt nie jest alkoholikiem do końca życia. Jeśli się modli, może zostać uwolniony przez Boga od na nałogu” - przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkohol

Grazikao

48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa do 21 lutego, pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

„Dzieci patrzą na to, czy piją rodzice, to z nich najpierw biorą przykład. Jeśli dzieciom mówi się, że jak dorosną, będą mogły pić alkohol, to im dorosłość będzie się kojarzyć z możliwością picia. Tymczasem do abstynencji dzieci prowadzi abstynencja dorosłych” - uważa ks. Kaniecki.

Reklama

Postuluje, aby rodzice nie pili przy dzieciach alkoholu, dopóki nie staną się one dorosłe. Taka postawa rodziców może zapobiec zbyt wczesnemu sięganiu po alkohol przez potomstwo. „Właściwie powinniśmy promować hasło `przez abstynencję dorosłych, do abstynencji dzieci`” - uważa duszpasterz.

Jednocześnie wskazuje na potrzebę posługi duszpasterzy trzeźwości, którzy pomogą w odbudowywaniu relacji z Bogiem, utraconą przez wielu alkoholików w czasie okresu uzależnienia. „Musimy wciąż mówić o potrzebie modlitwy w intencji trzeźwości. Nie powinno być tak, że modlą się o to jedynie żony tych, którzy piją. Nikt nie jest alkoholikiem do końca życia, jeśli się modli, Bóg może go uwolnić od nałogu” - zwraca uwagę ks. Kaniecki.

Przywołuje także postać Sługi Bożego Mateusza Talbota, alkoholika (1856-1925), który po skończeniu z nałogiem 40 lat przeżył w abstynencji. Na terenie parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, w której ks. Kaniecki jest proboszczem, znajduje się pomnik Talbota, a także miejsce jego kultu. „Dla wierzących Matt Talbot jest przykładem człowieka, który został uwolniony z nałogu” - podkreśla diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Reklama

Tradycyjnie już w kościołach i kaplicach parafialnych diecezji płockiej w Wielkim Poście wyłożone zostaną księgi trzeźwościowe. Będą mogli się do nich wpisywać wierni rezygnujący z picia alkoholu w tym szczególnym okresie w roku kościelnym. Ponadto odprawiane będą Msze św. i prowadzone modlitwy w intencji trzeźwości.

Do parafii trafiło już „Vademecum duszpasterstwa trzeźwości” na rok 2015, które wskazuje, jakie prace należy podjąć w parafiach, aby zachęcić wiernych do abstynencji i skutecznie działać w obliczu zagrożenia nałogiem alkoholizmu.

W diecezji płockiej promocja abstynencji jako metody pracy duszpasterskiej odbywa się przez cały rok. Koordynacją działań trzeźwościowych zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości. W wielu dekanatach raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. w intencji trzeźwości. Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon i Al-Ateen.

W czerwcu odbędzie się VII Spotkanie ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem (trwają przygotowania do jego beatyfikacji), natomiast w lipcu zaplanowano 26. Pielgrzymkę Płocką z Bieżunia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości narodu.

2015-02-16 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 26. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

[ TEMATY ]

trzeźwość

Licheń

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

W dniach 27-29 lipca br. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędą się 26. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych.

Hasłem tegorocznego spotkania będą słowa „Bóg bezsilnym daje moc”. „Jest to hasło, które mówi o tym, że gdy rozpoczęliśmy proces przemiany naszego życia i zobaczyliśmy, że jesteśmy bezsilni, czyli z uzależnieniem czy też ze współuzależnieniem nie dajemy sobie rady i sami nie możemy sobie pomóc. Dlatego potrzebujemy pomocy Boga, potrzebujemy pomocy innych, potrzebujemy terapii. Potrzebujemy siły danej od Boga” – wyjaśnił organizator spotkania ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję