Reklama

Na bieżąco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premier Morawiecki nie pozwala obrażać Polaków

Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym w czasie II wojny światowej obok Żydów i Romów

Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane (...). Podjąłem taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Israela Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są absolutnie niedopuszczalne w sferze publicznej – powiedział 18 lutego br. premier Morawiecki. Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym obok Żydów i Romów w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni w pełni rozumieją nasz krok, również moją decyzję, że także szef MSZ Jacek Czaputowicz nie pojedzie do Izraela. Przestrzegałem i przestrzegam też naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej przed tym, że w Izraelu trwa kampania wyborcza – na początku kwietnia odbędą się tam wybory. To jest okoliczność wzmagająca temperaturę sporu politycznego, więc jest też ryzyko, że będą atakowani, obrażani, tak jak minister spraw zagranicznych Izraela pan Katz w swoim rasistowskim wystąpieniu próbuje obrażać Polaków, fałszując historię – mówił Morawiecki. – W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne, po prostu rasistowskie słowa nowo powołanego szefa MSZ Izraela. To na pewno nie może pozostać bez reakcji – podkreślił premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami.

Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany, po wycofaniu się polskiej delegacji z udziału w spotkaniu.

Red.

Papieskie nominacje

Ks. Arkadiusz Okroj biskupem pomocniczym w Pelplinie

Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Został nim ks. Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie na Kaszubach.

Reklama

Biskup nominat urodził się w 1967 r. w Kartuzach. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w Pelplinie. Po święceniach w 1992 r. przez 5 lat był wikariuszem w różnych parafiach swej diecezji. W latach 1997 – 2000 studiował na KUL-u i tam obronił doktorat z teologii duchowości. Przez 10 lat był ojcem duchownym w seminarium, a od 2010 r. – proboszczem w Kiełpinie. Przez wiele lat prowadził piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zajmuje się formacją dziewic konsekrowanych w diecezji pelplińskiej. Jest też dyrektorem Podkomisji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form życia konsekrowanego. Od 2017 r. jest moderatorem formacji stałej kapłanów w swej diecezji.

Na swe biskupie zawołanie przyjął słowa: „Idźcie i nauczajcie”. Podkreśla, że jest to nakaz Chrystusa, w którym wyraża się nasza miłość do Boga i bliźniego.

RV

Ks. Wojciech Skibicki biskupem pomocniczym w Elblągu

Papież Franciszek mianował ks. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej – poinformował 14 lutego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Biskupowi nominatowi przydzielona została diecezja tytularna Case Nere.

Ks. Skibicki urodził się w 1970 r. w Skrwilnie (ziemia dobrzyńska, diecezja płocka). Studia teologiczne, które odbył w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu, zakończył magisterium. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu. Studia doktoranckie z zakresu liturgiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłada liturgikę w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. W latach 2004-16 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Jest dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Elblągu. Dotychczas pełnił funkcję rzecznika prasowego diecezji elbląskiej. Od 2015 r. jest delegatem biskupa ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego, dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w diecezji. Jest członkiem komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczącym zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej.

Reklama

Biskup nominat jest związany duszpastersko ze wspólnotami „Wiara i Światło” oraz Chemin Neuf.

BP KEP

Krótko

Polska zakupiła od USA kolejną nowoczesną broń. Za ok. 1,5 mld zł MON kupił system rakietowy HIMARS. W sumie do Polski trafi jeden dywizjon, czyli 20 wyrzutni. Rakiety będą mogły razić cele na odległość 300 km.

Kontrole na granicach wprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze szczytem w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Chodziło o powstrzymanie przed wjazdem do Polski osób, które mogłyby stanowić ryzyko bezpieczeństwa dla naszego kraju, a także dla porządku publicznego.

Burzę wywołała skandaliczna korespondencja z Polski dziennikarki jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych. Stwierdziła ona, że „Żydzi podczas powstania w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Najostrzej zareagował Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który domagał się wydalenia niedouczonej dziennikarki z Polski.

CBA zatrzymała byłego szefa PKN Orlen. Śledczy podejrzewają Jacka K. o niekorzystne rozliczenie jednej z umów sponsorskich opiewających na kilka milionów złotych.

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” i fundacja „Źródło” przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono 15 lutego br. na Politechnice Krakowskiej.

Polska Fair Play. Taka jest nazwa nowego ruchu politycznego. Założył go znany prawnik Robert Gwiazdowski. Partia chce się skupić na sprawach gospodarczych, wobec których zajmuje stanowisko zgodne z duchem liberalizmu ekonomicznego.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję