Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rycerska gotowość

Z Piotrem Kiełtyką, Rycerzem Kolumba, delegatem rejonowym, rozmawia Agnieszka Raczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Raczyńska: – W Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba rozpoczęła się peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Wizerunek pielgrzymował będzie także po radach diecezji sosnowieckiej...

Piotr Kiełtyka: – Tak, pasterz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak przychylił się do naszej prośby i wyraził zgodę na peregrynację kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan w parafiach diecezji sosnowieckiej w okresie od 29 czerwca do 3 sierpnia br. Peregrynujący wizerunek namalował słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o ten obraz Zakon Rycerzy Kolumba rozpoczął na całym świecie nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

– Jaka idea przyświeca tej peregrynacji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Chodzi przede wszystkim o refleksję nad współczesnym męczeństwem i otoczenie modlitwą prześladowanych, a także, aby przy tej okazji pozyskać środki finansowe, które pozwolą na pomoc chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie. 16 marca br. Kraków gościł arcybiskupa Aleppo Jeana-Clémenta Jeanbarta, który wygłosił świadectwo podczas spotkania charytatywnego na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, wypowiadając znamienne słowa: – Patrzę na tę ikonę (...) i widzę tytuł Maryi, który jest tak tragicznie potrzebny w dzisiejszych czasach. Widzę chrześcijańskich męczenników zjednoczonych pod płaszczem Maryi wraz z Jezusem, który błogosławi ich i nas. (…) Widzę krzyże różnych tradycji chrześcijańskich, jednoczące nas w modlitwie; Wschód i Zachód, Północ i Południe; biskupi, kapłani, świeccy, konsekrowani mężczyźni i kobiety – wszyscy zjednoczeni u stóp krzyża razem z Maryją jako naszą Matką.

– To niezwykle poruszające słowa…

– Niewątpliwie istnieje ogromna potrzeba modlitwy, wytrwałej modlitwy… Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji. Dla nich niezwykle istotne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest doskonałą okolicznością do głębokiej modlitwy.

– Rycerze Kolumba już nie raz zanosili swoje modlitwy w różnych intencjach podczas przyjmowania peregrynujących wizerunków, bo to przecież nie pierwsza peregrynacja obrazu wśród rycerskich rad?

– Zgadza się, wśród Rad Rycerzy Kolumba w Polsce peregrynował obraz Matki Bożej z Guadalupe. Do naszej diecezji przybył w 2011 r. Z kolei peregrynacja obrazu Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia miała miejsce w 2013 r., a 4 lata później gościliśmy w parafiach diecezji peregrynujące relikwie św. Brata Alberta – patrona naszej diecezji. Mieliśmy też okazję modlić się przy peregrynującym obrazie Świętej Rodziny. Teraz przygotowujemy się, by jak najpiękniej przyjąć w naszych progach wyjątkową ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Trwamy w rycerskiej gotowości!

– Ilu Rycerzy Kolumba działa obecnie w naszej diecezji?

– Jest nas około 250. Istnieje 5 rad – w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Sławkowie oraz w Sosnowcu. Na czele rad lokalnych stoją Wielcy Rycerze: Janusz Glinka, Dariusz Zych, Jerzy Zembura oraz Wojciech Pacula i Roman Majewski.

2019-03-27 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bądźmy prorokami zagłady

Niedziela Ogólnopolska 5/2025, str. 24-29

[ TEMATY ]

wywiad

Abp Adrian Galbas

Foto Gość

„Kościół nie ma dziś łatwo, ale to nas, katolików, ma mobilizować nie do kapitulacji, ale do śmiałości, a jeszcze bardziej do świętości”. Arcybiskup Adrian Galbas, metropolita warszawski, w rozmowie z Niedzielą mówi o szansach na pojednanie Polaków, katolikach w polityce i konieczności dialogu z niewierzącymi.

Ks. Jarosław Grabowski: Społeczeństwo jest podzielone, rodziny są skłócone... Jesteśmy skazani na powtórkę z historii czy jednak pojednanie jest możliwe? Jaką rolę powinien odegrać w tym Kościół? Abp Adrian Galbas: Oczywiście, że pojednanie jest możliwe. Nigdy nie powinniśmy przestać w to wątpić. Ono nie oznacza, że nagle wszyscy na wszystko będą mieli jeden pogląd, ale gdy będziemy rozumieli różnicę poglądów, będziemy się szanowali i przyznawali sobie wzajemnie prawo do ich wyznawania, byle tylko nie wyrządzały drugiemu szkody. Jeśli Ksiądz pyta o rolę Kościoła, to chyba nikt bardziej niż Kościół nie jest dziś zdolny do tego, by być pomocą w takim procesie pojednania. Umiał to zrobić w przeszłości, musi próbować i teraz, nawet gdyby się wydawało, że te wysiłki są mało skuteczne.
CZYTAJ DALEJ

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Taki komentarz padł ze strony ministra po środowym wyroku sądu administracyjnego w Monachium. Uznaje on, że dyrekcja liceum w Wolznach w Górnej Bawarii bezprawnie odmówiła zdjęcia krzyża przy głównym wejściu do szkoły w Wolznach w Górnej Bawarii. Wnioskowała o to dwójka uczniów, argumentując że chrześcijański symbol narusza ich wolność religijną. Gdy dyrekcja nie zgodziła się z nimi, złożyli pozew.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję