Reklama

Rekolekcje wielkopostne...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...w Przemkowie

W dniach 17-19 marca odbyły się w naszej szkole - Publicznym Gimnazjum w Przemkowie rekolekcje wielkopostne. Program trzydniowych zajęć, mimo iż podobny w swoim schemacie, dał nam możliwość ponownego zastanowienia się nad samym sobą, nad swoim postępowaniem i nad jakością swojej wiary.
Pierwszy dzień spotkania, a właściwie jego pierwsze chwile nie sprzyjały refleksyjnej zadumie i rozmowie. Tu i ówdzie słyszało się głośne rozmowy chłopaków, chichoty pierwszoklasistek. Trwało to jednak krótko, ponieważ prowadzący: dk. Tomasz Trębacz i dk. Paweł Terzyk niekonwencjonalnym zachowaniem (ruchy, gesty, słownictwo naśladujące młodzieżowy styl) bardzo szybko potrafili przykuć uwagę niesfornej grupy uczniów. Trafili w dziesiątkę. Od tej pory można było zaobserwować zainteresowanie przebiegiem spotkań. Chętnie braliśmy udział w prezentacji scenek, rysowaniu plakatów, śpiewaniu piosenek i wykonywaniu innych zadań poruszających tematykę: miłości Boga do bliźniego, grzechu i jego skutków oraz Bożej łaski.
Rekolekcje wiele nam dały. Pozwoliły zajrzeć w głąb duszy, uświadomić sobie, że nikt nie jest doskonały, że naszym obowiązkiem jest nieustannie dążyć do celów, które wyznacza nam Bóg. Kolejny raz umocniły naszą wiarę, dały nadzieję, że gdy Bóg zapyta nas, co daliśmy Mu od siebie, odpowiemy z pokorą: żyliśmy, kochaliśmy i chcieliśmy jak najlepiej.
Dziękujemy dk. Pawłowi, dk. Tomaszowi i ks. Wojciechowi Woźnemu za organizację i prowadzenie naprawdę udanych rekolekcji, bo jeśli duchowni potrafią zainteresować największych łobuziaków gimnazjum tak, że siedzą oni i są pozytywnie aktywni, to na pewno nie można mówić o bezcelowości takich spotkań.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przemkowie

...w Nowym Kramsku

Środa Popielcowa w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku była zarazem pierwszym dniem rekolekcji, których zakończeniem miała być peregrynacja Relikwii Pięciu Braci Męczenników z Międzyrzecza. Tegorocznym rekolekcjonistą był o. Kazimierz Piotrowski, redemptorysta. Już po święceniach kapłańskich ukończył w Krakowie studium przygotowujące do prowadzenia misji i rekolekcji. Przez sześć lat pracował na Ukrainie. Obecnie jest przełożonym wspólnoty zakonnej w Lublinie.
Czas ewangelizacji spędzony na Ukrainie zaowocował doświadczeniem i uodpornieniem się na wiele przeciwności: niechęć władz, brak budynków parafialnych, zniszczone kościoły. Ze względu na duży problem biedy, konieczne jest organizowanie pomocy charytatywnej. Trzeba, jak tylko można, dać perspektywę rozwoju intelektualnego i duchowego, szczególnie młodemu pokoleniu. Jeśli chodzi o życie religijne, to należy w wielu wypadkach tworzyć cały porządek nabożeństw, wracać do tradycji wywodzącej się z religii. Ważna jest katecheza. Ojciec zajmował się także organizacją wyjazdów dzieci na wakacje, pomocą w nawiązywaniu kontaktu ludzi z tamtych terenów z ludźmi z Polski, pomocą w kształceniu.
Wszystkimi wiadomościami o misjach na Wschodzie podzielił się o. Kazimierz z Grupą Przyjaciół Misji Oblackich działającą w naszej parafii.
W dniach 7-8 marca przeżywaliśmy peregrynację relikwii Pięciu Braci Międzyrzeckich. Program nawiedzenia obejmował uroczyste powitanie, czuwania grup parafialnych, Mszę św. o północy z udziałem księży pochodzących z kramskiej parafii, pożegnanie i odwiezienie relikwii do Babimostu. Podczas rekolekcji w szkole odbył się konkurs plastyczny, którego tematem byli Międzyrzeccy Męczennicy oraz samo miasto Międzyrzecz jako miejsce historyczne. Wśród wielu pomysłów wśród dziecięcych prac najwyżej oceniono grupowa pracę uczniów z kl. II, którzy wykonali postacie świętych Braci z płyty drewnianej.
W imieniu proboszcza ks. dr. Jana Radkiewicza składam podziękowania wszystkim Parafianom za zaangażowanie, by wspólnie przeżyć spotkanie ze Świętymi. Niech św. Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn staną się naszym wsparciem i wzorem w życiu.

Wioletta Malinowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję