Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„Pierwsza Kadrowa” diecezji

Tak młodych, którzy ukończyli pierwszy kurs animatora młodzieży, nazwał bp Roman Pindel, używając porównania do historycznej kompanii z 1914 r. W Niedzielę Palmową grupa 63 osób otrzymała od Biskupa specjalne błogosławieństwo i certyfikat potwierdzający przygotowanie do pracy z kandydatami do bierzmowania

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2019, str. 1

[ TEMATY ]

młodzi

PB

Pierwsi animatorzy młodzieży posłani przez Biskupa

Pierwsi animatorzy młodzieży posłani przez Biskupa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup przypomniał formułę programu „Młodzi na progu” składającego się z trzech etapów: ewangelizacji, spotkań w małych grupach i zaproszenia bierzmowanych do istniejących lub powstających w parafiach wspólnot. – Wiek młodzieży naszej diecezji przygotowującej się do bierzmowania jest optymalny, by zaprosić do wspólnoty. Wtedy wzorcem są rówieśnicy lub w podobnym wieku, a ten wiek skłania do szukania jakiejś grupy, z którą można się identyfikować – mówił bp Roman Pindel, porównując pierwsza grupę animatorów do kompanii kadrowej, która z czasem rosła w siłę.

Reklama

O doświadczenia związane z samym kursem animatora i pierwszymi zajęciami z rówieśnikami zapytaliśmy młodych z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach. – Teraz czujemy się jeszcze bardziej odpowiedzialni z tych, którzy przygotowują się do bierzmowania, mimo że są niewiele od nas młodsi. Czujemy większą odpowiedzialność, skoro pełnimy posługę animatorów – stwierdziła Natalia Orlicka. Jej kolega, Piotr Słonka, podkreślił, że posiada już jakiejś doświadczenia w pracy z grupą, które nabył we wspólnocie Oazowej. – W tym roku jednak równolegle ze szkoleniem diecezjalnym zaczęliśmy pracować z bierzmowanymi. Spotykamy się w naszej posłudze z różnymi ludźmi, jedni się bardzo zaangażowani i chętni, inni obojętni. To uczy pokory, ale także jest wyzwaniem, by rozwijać własne umiejętności, by bardziej trafiać do naszych młodszych kolegów i koleżanek – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Kaudia Kolasa zwróciła uwagę na szansę własnego rozwoju. – Kurs animatora to dla mnie była szansa rozwoju. Wcześniej nie miałam okazji rozmawiać publicznie o swojej wierze, o Bogu. Teraz, gdy o tym mówię, sama bardziej dostrzegam Jego działanie w moim życiu. I to jest piękne doświadczenie. To szansa rozwoju – powiedziała młoda parafianka z Bielan. – W dzisiejszych czasach często ludzie nie znają Pana Boga. Naszym zadaniem jest dzielenie się tym, czego sami doświadczyliśmy i doświadczamy. Wydaje się, że jako ludzie młodzi, prawie rówieśnicy, mamy większą szansę trafić do kandydatów do bierzmowania z orędziem o Bogu, który nas kocha. Bardziej niż ludzie dorośli – zauważyli animatorzy, podkreślając, że dziś to zadanie nie jest łatwe i wymaga odwagi.

Kolejny kurs animatora młodzieży rozpoczyna się 11 maja.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Szymon Grzelak: patrzmy na młodzież przez pryzmat ich możliwości a nie stereotypów

[ TEMATY ]

młodzi

Kościół

społeczeństwo

ludzie

Sergey Nivens/Fotolia

"Patrzmy na młodzież przez pryzmat ich możliwości a nie negatywnych stereotypów, pomnażanych przez media" - zachęca dr Szymon Grzelak. Twórca programu profilaktyki zintegrowanej "Archipelag skarbów", podczas trwającego w Warszawie 373. zebrania plenarnego KEP, mówił m.in. o potrzebie inkulturacji w pracy z młodzieżą.

Dr Szymon Grzelak przedstawił biskupom wnioski z badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, dotyczące rekomendacji związanych z wychowaniem i profilaktyką wśród młodzieży. "Te wnioski mają charakter bardzo prorodzinny, ponieważ pokazują ogromne znaczenie rodziców, i - ciekawe - bardzo duże znaczenie babć, tam gdzie rodzice nie do końca radzą sobie z wychowaniem" - powiedział dr Grzelak. Badania pokazują także duże znaczenie religijności, a co za tym idzie organizacji religijnych i ludzi, którzy przekazują młodym wiarę. Wśród młodzieży wierzącej - jak wynika z badań – kilkakrotnie rzadziej pojawiają się zachowania ryzykowne czy inne problemy.
CZYTAJ DALEJ

Katedra polowa: pierwsze od 14 lat święcenia kapłańskie

2026-05-31 07:02

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Fot. Paulina Piątkowska, Krzysztof Stępkowski/ordynariat.wp.mil.pl

Remigiusz Lemańczyk oraz Miłosz Moreń

Remigiusz Lemańczyk oraz Miłosz Moreń

W katedrze polowej odbyły się święcenia kapłańskie - pierwszy raz od czternastu lat. Diakoni Remigiusz Lemańczyk oraz Miłosz Moreń z rąk biskupa polowego Wiesława Lechowicza przyjęli święcenia prezbiteratu. Po święceniach i kursie oficerskim rozpoczną posługę wśród żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Mszę św., podczas której został udzielony sakrament święceń, koncelebrowali licznie zgromadzeni kapelani Ordynariatu Polowego na czele z ks. płk. Kryspinem Rakiem, wikariuszem generalnym - zastępcą biskupa polowego, a także ks. Piotr Szczepaniuk, proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie, z której pochodzi ks. Remigiusz Lemańczyk oraz ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Sycowie, z której pochodzi ks. Miłosz Moreń oraz zaprzyjaźnieni z nowo wyświęconymi prezbiterami kapłani.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: Zdewastowali kościół... gaśnicami!

2026-05-31 18:43

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Autorstwa Sławomir Milejski/commons.wikimedia.org

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach

W piątek 29 maja o godzinie 16.30 oficer dyżurny kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące zdewastowania kościoła w Zajączkach Pierwszych poprzez rozpylenie zawartości gaśnicy proszkowej - informuje klobucka.pl.

Ze zgłoszenia wynikało, że w zdarzeniu udział mogło brać dwóch mężczyzn. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, szybko wytypowali i zatrzymali osoby mogące mieć związek ze sprawą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję