Reklama

Niedziela Wrocławska

Zobacz wrocławską katedrę bez wychodzenia z domu

Spacer po wrocławskiej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela bez wychodzenia z domu staje się możliwy. Na razie można zwiedzić dwie kaplice - pw. Najświętszego Sakramentu, zwaną Elektorską oraz św. Elżbiety.

[ TEMATY ]

katedra

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Dzięki zaangażowaniu twórców projektu Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku oraz proboszcza wrocławskiej katedry, wszyscy chętni mogą nie tylko podziwiać doskonałe malowidła, zdobiące wspomniane kaplice. Można też przeczytać informacje na temat samych obiektów oraz historii ich powstania, zapoznać się z obszerną notką przybliżającą treść fresków oraz dowiedzieć się czegoś o artystach zaangażowanych w prace przy powstaniu tych niezwykłych miejsc.

Wystarczy wejść na strony:
KAPLICA PW. NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
KAPLICA ŚW. ELŻBIETY

Jak przyznał proboszcz parafii katedralnej ks. Paweł Cembrowicz, trwają prace nad przygotowaniem wirtualnego spaceru po całej katedrze wrocławskiej. – To nie tylko doskonała okazja dla tych, którzy z różnych względów nie mogą przyjechać do Wrocławia, by zwiedzić nasz kościół – podkreślił proboszcz.

Dodał, że to także nie lada gratka dla osób zainteresowanych sztuką, jako że wirtualny spacer dzięki zbliżeniom umożliwia zobaczenie z bliska obiektów umieszczonych na tyle wysoko, iż zwiedzając katedrę trudno by było je dostrzec. Proboszcz ma nadzieję, że udostępnienie katedry dla zwiedzających wirtualnie sprawi, iż wielu z nich będzie chciało tę wspaniałą świątynię nawiedzić osobiście.

2015-02-23 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert urodzinowy

[ TEMATY ]

Wrocław

kard. Henryk Gulbinowicz

Agnieszka Bugała

Koncert rozpocznie się we wrocławskiej Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1 o godz. 18.00, program muzyczny wykona orkiestra Narodowego Forum Muzyki pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Organizatorzy zapraszają do zajmowania miejsc w wyznaczonych sektorach już od godz. 16.30.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ks. Marcjanowicz Ojciec Święty mianował go ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję