Reklama

Felieton Matki Polki

Dzień matki jest co rusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Puk, puk! Pukanie do drzwi wzbudza we mnie dreszczyk emocji – biegnę otworzyć gościom, usiłując sklasyfikować jego typ. Niepewnie wystukane, dłuższe, z użyciem czterech paluszków – pewnie dzieci. Faktycznie, na wycieraczkę wskakują Basia i jej starsza siostra Ania.

– Jemy drugie śniadanie – oznajmiam. – Zjecie z nami?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– A co jest? – pyta rzeczowo trzylatka.

– Rosół.

– To może być! Chodź, Aniu, lubisz!

– Ale pięcioletnia siostra ma skrupuły, które nie pozwalają jej zasiąść do stołu.

– Wyłowisz marfewkę?

– Łowię marchewki, dokładam makaron, dolewam zupy, dmucham, podaję kolejne porcje kolejnej parze sióstr, które właśnie zawitały. Uwielbiam takie wizyty!

– A macie jakieś słodycze?

– Mamy, Basiu, ale obowiązuje nas taka zasada, że deser zjadamy po obiedzie.

– Aha! A gdzie je chowacie?

– To tajemnica, nie mogę ci zdradzić. Teraz nie poczęstuję was łakociami, bo jemy je dopiero po obiedzie.

– No! A my jemy tylko w niedzielę!

„Tu cię mam, chochliku złoty!” – myślę i zapraszam kolejną małą sąsiadkę, która przyszła zapytać, kto wyjdzie na dwór, ale zupą nie wzgardzi i poczeka na resztę, towarzysząc im w jedzeniu.

Tymczasem słyszę płacz naszej Marysi. Koniec przedpołudniowej drzemki, pewnie jest głodna.

Reklama

– Co ja widzę! Macie dziecko! My też mamy dziecko, ale nie wiemy, jakie to dziecko, bo to małe dziecko, jeszcze w brzufu!

– Baśka, mama mówiła, że to piąte i nie wolno mówić!

Tego dnia wieczorem ucieszyłam się po raz wtóry. Janek zdradził nam, że ma już troje rodzeństwa. Janek, nie mama...

* * *

Wanda Mokrzycka
Żona Radka, mama dziewięciorga dzieci. Należy do wspólnoty Duży Dom i pisze dla Aleteia Polska

2019-05-21 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia

2025-07-18 11:14

[ TEMATY ]

Gaza

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.

„Czas położyć kres tej rzezi” - powiedział Leon XIV łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, kard. Pierbattiście Pizzaballi, który wraz z prawosławnym patriarchą Jerozolimy przybył do Gazy z setkami ton pomocy humanitarnej dzień po izraelskim ataku na jedyną parafię katolicką w Strefie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 11 zostało rannych, w tym proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.
CZYTAJ DALEJ

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

[ TEMATY ]

młodzi

Wołczyn

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

W środę, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a dzień później - biskup sosnowiecki Artur Ważny.
CZYTAJ DALEJ

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Czy mamy tu do czynienia z powrotem PRL-owskiej mentalności, w której każdy ksiądz był „oczkiem w głowie bezpieki”, a każdy kaznodzieja stawał się zagrożeniem dla władzy? Brzmienie noty MSZ i język używany przez ministra Sikorskiego, który nakazuje biskupowi „zrzucić sukienkę i zapisać się do PiS-u”, zdają się tę mentalność reaktywować. Jakby państwo chciało decydować nie tylko o tym, co wolno mówić w kościele, ale wręcz kto ma prawo do sumienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję