Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z Bogiem na wakacyjne szlaki

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2019, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwają wakacje. Czas upragniony przez uczniów, którzy przez dziesięć miesięcy wnikliwej pracy zdobywali wiedzę, by – jak ufam – na wzór Pana Jezusa „postąpić w mądrości i łasce”. Czas wakacji to czas odpoczynku, to czas nabierania sił do podejmowania kolejnych wyzwań, które na większość z nas czekają po wakacjach. I trudno mi sobie wyobrazić, by na wakacyjnych drogach zabrakło spotkania z Bogiem. Polskie drogi, które będziemy przemierzać otoczone są świątyniami, w których każdego dnia sprawowana jest Eucharystia. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w niedzielę, bo od Boga odpoczynku nie ma – taką wiedzę wyniosłem jeszcze z rodzinnego domu i tym się dzielę. Ponadto warto zwrócić uwagę na propozycje duszpasterskie, jakie dla nas przygotowano na najbliższe tygodnie: turnusy rekolekcyjne Ruchu Światło-Życie, obozy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, liczne pielgrzymki – w tym ta szczególna, piesza na Jasną Górę, i wreszcie Exodus Młodych, organizowany co roku w Zwierzyńcu. Warto z tych spotkań korzystać, by pogłębiać naszą wiarę i przyjaźń z Bogiem.

I jeszcze jedno spojrzenie na najbliższe tygodnie: nie wszystkim dany będzie czas odpoczynku. Pochodzę ze wsi i wiem, ile pracy i trudu czeka na mieszkańców wsi. Rolnicy swoją pracę podejmują z wiarą i Bogu zawierzają każdy dzień. Dlatego bądźmy im za to wdzięczni wzorem św. Jana Pawła II, który przed dwudziestoma laty w Zamościu wołał: „Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk” (Jan Paweł II, Zamość, 12 czerwca 1999 r.).

2019-07-03 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem

[ TEMATY ]

wakacje

Adobe.Stock.pl

Kraje południa Europy przygotowują się do drugiego już sezonu wakacyjnego podczas pandemii. Hiszpania, Grecja, Cypr i Chorwacja liczą, że postęp w szczepieniach przeciwko Covid-19 i przyjęcie europejskiego paszportu szczepień ułatwią podróże i przyciągną urlopowiczów.

Przebywający na hiszpańskich plażach lub kąpiący się w morzu turyści jednak nie będą musieli zakładać maseczek. Międzyregionalna komisja ds. zdrowia zatwierdziła w środę nowe instrukcje dotyczące używania maseczek w miejscach publicznych. Poprzednie regulacje, przyjęte zaledwie tydzień wcześniej, wymagały noszenia ich nie tylko w czasie opalania się, ale i podczas pływania w morzu. Przepisy spotkały się jednak z krytyką branży turystycznej i władz regionów popularnych wśród urlopowiczów, jako kolejne ograniczenie, które odciągnie turystów od wypoczynku w Hiszpanii. Ostatecznie maseczkę będzie trzeba zakładać tylko podczas przemieszczania się po plaży.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję