Reklama

Opowieść Przestrzeni

Głębokie przeżycie duchowe i podróż do źródeł chrześcijaństwa – tak w skrócie można zrecenzować wystawę „Śladami Jezusa”, która od połowy lipca br. prezentowana jest na Jasnej Górze.

Inicjatorami i realizatorami wystawy są Krzysztof Noworyta oraz studio Tengent, a opiekunem naukowym – o. prof. Narcyz Klimas, franciszkanin, który od blisko 30 lat mieszka w Ziemi Świętej i swoją pracę naukową poświęcił w znacznej mierze badaniu autentyczności Grobu Bożego.

Wystawa nie jest klasyczną ekspozycją, na której jesteśmy pasywnym widzem oglądającym kolejne eksponaty. To opowieść o życiu Jezusa, w której przy wykorzystaniu współczesnych środków, m.in.zrekonstruowaniu fragmentów Jerozolimy, wchodzimy w realia sprzed 2 tys. lat. Dzięki narratorowi – aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu wystawa staje się osobistą pielgrzymką, a jej stacjami są: Wieczernik, ogród Getsemani, Golgota i Boży Grób.

Reklama

Pomysł wystawy jest owocem samotnej pielgrzymki pieszej Krzysztofa Noworyty z Cezarei Filipowej do Jerozolimy. – Wcześniej pielgrzymowałem pieszo do Santiago de Compostela i Manoppello, ale Jerozolima była nowym doświadczeniem. W Bazylice Grobu Bożego zaskoczyły mnie zgiełk i tłumy, zacząłem się zastanawiać, czy te miliony pielgrzymów naprawdę doświadczają sacrum – wspomina Noworyta. – Poznałem ojców franciszkanów i w rozmowach doszliśmy do wniosku, że wystawa, która z jednej strony pozwoliłaby się spotkać z tajemnicą naszej wiary, a z drugiej – dałaby rzetelną wiedzę historyczną, byłaby bardzo potrzebna. Wybraliśmy nową formę realizacji tego pomysłu – jest to opowieść przestrzeni. Jest ona adresowana bardzo szeroko, zarówno do ludzi wierzących, jak i do tych, którzy odeszli od wiary.

Prace nad wystawą trwały pół roku, a na różnych etapach z pomysłodawcami współpracowało ok. 100 osób: architekci, scenografowie, informatycy, filmowcy, muzycy – bo wystawie towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka.

Wystawa, którą zlokalizowano na parkingu obok Domu Pielgrzyma (ul. Oleńki 10/16), będzie czynna do 27 października br.

Reklama

Jest ona propozycją dla pielgrzymów, katechetów, rodzin, a nawet – jak zapewniają jej twórcy – świetnym miejscem na randkę.

Patronami honorowymi wystawy w Częstochowie są: abp Wacław Depo oraz o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze. „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych. Informacje szczegółowe na www.sladamijezusa.pl .

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: III ogólnopolska pielgrzymka seniorów

2020-09-19 18:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

seniorzy

Biuro Prasowe Jasnje Góry

Po raz trzeci na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska pielgrzymka seniorów. Ze względu na epidemię spotkanie miało w tym roku formę hybrydową, a więc mieszaną - do sanktuarium przybyli reprezentanci różnych wspólnot i instytucji, zrzeszających osoby w podeszłym wieku, zaś większość łączyła się duchowo przez transmisje. Organizatorem pielgrzymki jest Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

- Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna, a jeśli naród ma trwać, to sztafeta pokoleń musi być zachowana - podkreśla dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, doradca międzynarodowy w Parlamencie Europejskim. - Pamiętajmy, że my również będziemy seniorami i traktujmy tak seniorów, jakbyśmy chcieli być traktowani w przyszłości, przez nasze dzieci i wnuki - podkreśla pielgrzymkowy prelegent.

- Pielgrzymowanie seniorów jest, jak najbardziej, potrzebne - zauważa Artur Dąbrowski, członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej. Podkreśla, że „dla Pana Boga wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi bez względu na wiek”. - Na pierwszej pielgrzymce mieliśmy 700 uczestników, na drugiej 1300. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany. Są czerwone i żółte strefy, więc są tutaj tylko nieliczne delegacje - powiedział inicjator pielgrzymki.

Artur Dąbrowski zaznaczył, że poprzez swoją działalność Akcja Katolicka chce też zaktywizować seniorów. - Prowadzimy w Częstochowie Klub Seniora, aktywizujemy tych ludzi i chcemy im dać również pierwiastek religijny.

Chcemy odwdzięczyć się tym ludziom, bo oni budowali Polskę i Kościół. Chcemy po prostu ten dług wdzięczności im spłacić. Dzięki temu też tu jesteśmy, bo ich wiara poruszała serca nasze i naszych rodziców – podkreślił prezes.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana w bazylice. - Wszyscy chcemy iść do nieba, a boimy się umierać - zauważył w homilii bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Podkreślił, że „to jest nasza nadzieja, że idziemy do domu lepszego niż ten nasz ziemski, który czasem tak bardzo boimy się opuścić”. Jak zaznaczył, słowo Boże pokazuje nam, że „przyszłość nasza i dla nas, którzy wierzymy i kochamy, jest piękna, i dlatego warto wszystko zrobić, żeby przejść do szczęścia wiecznego, które jest przy Bogu”.

Ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że Kościół powinien wychodzić do ludzi starszych i być dla nich oparciem, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem.

- Jesteśmy w takim wieku, że coraz bliżej nam do spotkania z Bogiem Ojcem, dlatego powinniśmy coraz bardziej przylgnąć do Maryi, która jest naszą przewodniczką do Nieba - mówi o uczestnictwie w pielgrzymce Janina Kawecka. Częstochowianka dodaje, że pielgrzymki, kluby seniora sprawiają, że osobom starszym chce się wyjść z domu i pokonać ograniczenia związane z wiekiem.

W programie pielgrzymki obok Mszy św. i Drogi Krzyżowej znalazł się także koncert patriotyczno-religijny w wykonaniu chóru „Con Amore” oraz panel senioralny w Sali Papieskiej. Konferencje wygłosili: bp Ignacy Dec, były przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, ks. dr Sławomir Augustynowicz, asystent Akcji Katolickiej diecezji świdnickiej, ks. Ryszard Halwa, redaktor naczelny miesięcznika „Moja Rodzina” i portalu prawy.pl, oraz dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #12

2020-09-20 09:01

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #12

W XXV niedzielę zwykłą ks. Łukasz Sławiński komentuje przypowieść o robotnikach w winnicy. Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby gospodarz posłuchał niezadowolonych i wypłacił każdemu dokładnie według przepracowanych godzin? Czy naprawdę chcemy, żeby Pan Bóg postępował z nami tak, jak podpowiada nasze poczucie sprawiedliwości? Cały komentarz znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję