Reklama

sól ziemi

Apostoł dobrej Polski

Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku

W katalogu polskich świętych Kościoła katolickiego jest czterech Stanisławów: Stanisław ze Szczepanowa (ok. 1030-79) – biskup krakowski, męczennik jeden z głównych patronów Polski; Stanisław Kazimierczyk (1433-89) – kanonik laterański, kaznodzieja i duszpasterz krakowski; Stanisław Kostka (1550-68) – jezuita, jeden z katolickich patronów Polski; oraz „najmłodszy” w tym gronie, bo z powodu rozbiorów kanonizowany dopiero w 2016 r. – Stanisław Papczyński (1631 – 1701), kapłan, zakonnik, kaznodzieja, założyciel i pierwszy przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów, wielki czciciel tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Matki Najświętszej.

Bardzo cenną książkę o tym ostatnim świętym napisał świetnie znany z łamów „Niedzieli” Czesław Ryszka – dziennikarz, pisarz katolicki, publicysta, polityk, w przeszłości poseł, a obecnie, od kilku kadencji, senator RP. Jego najnowsza publikacja, zatytułowana „Stanisław Papczyński. Apostoł dobrej Polski”, ukazała się właśnie na półkach księgarskich, a została wydana przez Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego oraz Marianum Media.

Ważny w pisarstwie Czesława Ryszki jest jego znakomity warsztat, wynikający z wszechstronnego wykształcenia. Ukończył bowiem studia na Wydziale Teologicznym, a następnie polonistykę na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracował w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną KUL. Jest autorem 70 książek o tematyce społeczno-religijnej, część z nich została przetłumaczona i ukazała się za granicą. Wydał m.in. 6 książek poświęconych sprawom papieskim, w tym monografię „Jan Paweł II Wielki”. Ma w swoim dorobku także trylogię jasnogórską: „Przeor Kordecki”, „Jasnogórska opowieść”, „Blizny”.

Reklama

Czesław Ryszka podczas prezentacji swojej nowej książki mówił o św. Stanisławie tak: – Dzieje jego życia to niemal epopeja narodowa XVII wieku. Urodził się bowiem u schyłku panowania Zygmunta III Wazy (1587 – 1632). Jego dzieciństwo i wczesna młodość przypadły na czasy Władysława IV (1632-48), kształcił się wówczas w kolegiach jezuickich i pijarskich. W okresie królowania Jana Kazimierza (1648-68) formowała się jego duchowość u ojców pijarów, do których wstąpił ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. Na czasy panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669-73) przypadł okres rozstawania się z zakonem pijarów i tworzenia przez o. Papczyńskiego nowego dzieła apostolskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Za panowania Jana III Sobieskiego (1674-96) był doradcą i spowiednikiem monarchy. Ostateczne zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską reguły założonego przez niego zgromadzenia nastąpiło dopiero za Augusta II Mocnego w 1699 r.

Czesław Ryszka jest cenionym autorem biografii. Jego pasjonująca opowieść o niezwykłym i stosunkowo mało znanym polskim świętym to barwny fresk, w którym ukazuje życie i dzieło swego bohatera na tle niezwykłych realiów ówczesnej Polski i Europy. Dzięki niemu św. o. Stanisław jawi się nam dzisiaj jako apostoł dobrej Polski i nauczyciel miłości ojczyzny. Autor przedstawia jego rozterki i problemy, których tak często doświadczają twórcy nowych dzieł ewangelizacyjnych. Aktualność moralnego i obywatelskiego nauczania św. Stanisława Papczyńskiego jak najbardziej uzasadnia przybliżenie jego postaci współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży.

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #12

2020-09-20 09:01

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #12

W XXV niedzielę zwykłą ks. Łukasz Sławiński komentuje przypowieść o robotnikach w winnicy. Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby gospodarz posłuchał niezadowolonych i wypłacił każdemu dokładnie według przepracowanych godzin? Czy naprawdę chcemy, żeby Pan Bóg postępował z nami tak, jak podpowiada nasze poczucie sprawiedliwości? Cały komentarz znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję