Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 8

Na ludową nutę

„Mazowsze” na Dożynkach Jasnogórskich

W pierwszym dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, czyli Dożynek Jasnogórskich, odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. – „Mazowsze” przez prawie 70 lat towarzyszyło ludowi, towarzyszyło też dożynkom w kilkuset miastach i miasteczkach Polski. A więc to już tradycja i jest to naturalne, ponieważ my mówimy o tym, co ludowe, o tym, z czego wyrasta nasza kultura. Stąd spotykamy się również na Dożynkach Jasnogórskich – powiedział Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreślił, że artyści występują „w miejscu szczególnym, które tętni życiem nie tylko w sierpniu, ale które gromadzi Polskę na modlitwie, również na wspomnieniach”. – Jest to miejsce wyjątkowe, w którym wspomina się nie tylko potop szwedzki, ale także te najnowsze dzieje, miejsce, w którym Polacy się gromadzą, żeby się modlić, dziękować i prosić. I my też dołączamy do tej rzeszy Polaków – podkreślił Boniecki.

Z racji trwającego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki zespół wykonał III Litanię ostrobramską jego autorstwa. Zaprezentowana została także muzyka ludowa, która – jak zaznaczył Boniecki – „z ludu powstała, z ludu całej Polski, z piękna regionów etnicznych, gdzie gromadzono przyśpiewki, obrzędy, stroje”. – Z idei tej ludowości powstawał też zespół artystyczny „Mazowsze”, który mówi o muzyce, o tańcach, o strojach ludowych – oczywiście, w formie artystycznej – ale wyrasta bardzo głęboko z tego wszystkiego, co jest tak bardzo polskie, co tak bardzo stanowi o naszej historii – zaznaczył dyrektor „Mazowsza”.

Liturgiczna inauguracja roku szkolnego

By ludzie byli dobrzy i mądrzy

Nowy rok szkolny w woj. śląskim zainaugurowano 3 września br. Mszą św. na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy delegatur, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Obecni byli m.in. Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, oraz Jacek Szczotka, wicekurator śląskiego kuratorium. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Szkoła jest po to, żeby kształcić, bo kształcenie rodzi ludzi mądrych. Szkoła jest też po to, żeby wychowywać, bo człowiek wychowany to człowiek dobry, nie tylko kulturalny. Dlatego razem z wami chcę się na początku tego roku szkolnego modlić, żeby wasze szkoły pomogły nam wszystkim – a tym samym i ojczyźnie, i Kościołowi – by ludzie byli mądrzy i dobrzy – powiedział w homilii bp Przybylski.

Reklama

Krótko

• Przedstawiciele biur zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Society of Polish American Travel Agents – SPATA), które świętowało w Polsce jubileusz 60-lecia istnienia, odwiedzili Jasną Górę, by tu uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. – Jesteśmy duchowo napełnieni i zachwyceni pobytem w Częstochowie. Na pewno będziemy organizować tu pielgrzymki. My wiemy, jakie to miejsce, trzeba tu powracać! – powiedziała prezes stowarzyszenia Honorata Pierwoła.

• Nowy rok szkolny w murach Jasnej Góry zainaugurowała Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie. Placówka, funkcjonująca od 8 lat nieopodal klasztoru jasnogórskiego, jest z nim ściśle związana historią i nawiązuje do tradycji Kapeli Jasnogórskiej, która działała na Jasnej Górze przez ponad 400 lat. Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. Podczas Eucharystii Jolanta Sosińska, dyrektor szkoły, odczytała Akt Zawierzenia placówki Matce Bożej.

• W dniach 3-4 września br. dni skupienia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przeżywały na Jasnej Górze siostry pielęgniarki. W sanktuarium zgromadziło się prawie 100 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, które na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych.

Reklama

• Po raz 47. na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Alumnów III Roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku pielgrzymowało ich 12. W ciągu 6 dni przemierzyli trasę ok. 170 km, by do tronu Królowej Polski dotrzeć 3 września br. Obecni byli: ks. Łukasz Piłat, prefekt, i ks. Przemysław Vogt, wicerektor wrocławskiego seminarium.

2019-09-10 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zwalczania epidemii nie będzie można skierować rodziców dziecka poniżej 14 lat

2020-03-28 10:31

[ TEMATY ]

praca

ustawa

epidemia

koronawirus

Adobe Stock

Do pracy przy zwalczaniu epidemii nie można będzie skierować osoby wychowującej dziecko poniżej 14 lat. W przypadku dzieci starszych do zwalczania epidemii może być skierowany maksymalnie jeden z dwojga opiekunów – przewiduje ustawa uchwalona w nocy przez Sejm.

Sejm uchwalił w nocy z piątku na sobotę ustawę wprowadzającą zmiany w zakresie systemu ochrony zdrowia, związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Regulacja dotyczy 14 ustaw zdrowotnych.

Zmiany przewidują m.in., że do pracy przy zwalczaniu epidemii nie będzie mogła być skierowana osoba wychowująca dziecko do 14 lat ani osoba samotnie wychowująca dziecko do 18 lat. Jeśli dziecko w wieku powyżej 14 lat jest wychowywane przez dwoje osób, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana maksymalnie jedna z nich. Nie będzie też można skierować do zwalczania epidemii osoby wychowującej dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ustawa wprowadza też dodatkową instytucję – izolacji w warunkach domowych. Może być zastosowana przez władze publiczne w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, który nie uzasadnia bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych.

"Pewna pula miejsc szpitalnych musi bowiem pozostawać wolna – by być zarezerwowana na potrzeby osób, które rozwiną w przebiegu zachorowania na COVID-19 niewydolność oddechową i będą wymagały długotrwałego leczenia" – napisano w uzasadnieniu.

Zmiany mają też umożliwić uzyskanie zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeśli osoby wykonujące zawód medyczny będą musiały – w związku z pracą – poddać się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

Zmiany zwiększają też możliwość wystawiania recepty przez farmaceutów. Wystawianie tzw. recepty farmaceutycznej będzie możliwe zawsze w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta (a nie tylko nagłego – jak obecnie). Farmaceuta będzie też mógł wystawić receptę dla siebie i dla członków najbliższej rodziny.

Ustawa ułatwia też w czasie stanu epidemii powrót do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, które mają co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu.

Jeśli chodzi o zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych, w tym COVID-19, za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzono kary pieniężne od 5 tys. do 30 tys. zł.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Krakowska: dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy św. dla wszystkich wiernych

2020-03-28 20:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

dyspensa

epidemia

Artur Stelmasiak/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie archidiecezji krakowskiej, aż do odwołania. Kościoły mają pozostać otwarte, ale w zgromadzeniach liturgicznych - zgodnie z przepisami prawa państwowego - nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Wskazania dotyczące przebiegu Triduum Paschalnego oraz pomoce duszpasterskie na ten czas zostaną wydane w najbliższych dniach – czytamy w Dekrecie abp. Marka Jędraszewskiego z zaleceniami na czas stanu epidemii.

Uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy państwowe oraz kościelne z dniem 29 marca 2020 r. abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej nie jest grzechem. - Jednocześnie gorąco zachęcam, aby wierni trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia a także modlitwę Liturgią Godzin – czytamy w dekrecie metropolity krakowskiego.

Abp Marek Jędraszewski polecił, aby kościoły pozostały otwarte, tak aby możliwa była w nich indywidualna modlitwa, a duszpasterzy prosi o to, aby troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. W zgromadzeniach liturgicznych - zgodnie z przepisami prawa państwowego - nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób; w pierwszej kolejności mają to być osoby zamawiające intencję mszalną.

Dekret zawiera także polecenia dotyczące celebracji liturgicznych w domach zakonnych, mszy pogrzebowych, a także przypomina o zasadach udzielania Komunii św., oddawania czci relikwiom czy korzystania z sakramentu pokuty. Arcybiskup podtrzymał wcześniejsze polecenie, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, w szczególności tych, którzy o to proszą, ale żeby zwolnili z tego obowiązku nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

W Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz świątyni. Wskazania dotyczące przebiegu Triduum Paschalnego zostaną wydane w najbliższych dniach. Dekret obowiązuje od 29 marca do odwołania. Pełną treść można przeczytać na stronie diecezja.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję