Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

O kryteriach rozeznania

„Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca” – powiedział Ojciec Święty 18 września br. podczas audiencji generalnej. Wskazując na przykład Gamaliela (Dz 5, 33-42), Papież mówił o kryteriach rozeznania, podkreślił, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami Boga.

Franciszek przypomniał, że wcześniejszy fragment Dziejów Apostolskich (5, 17-32) mówi o wtrąceniu Apostołów do więzienia, ponieważ nie wyrzekli się głoszenia Ewangelii. Zauważył, że cechują się oni „posłuszeństwem wiary”, a jednocześnie mają świadomość, że swoją misję prowadzą wraz z Duchem Świętym, i dlatego nie dają się nikomu zastraszyć. Powoduje to poczucie zagrożenia ze strony żydowskiego „systemu religijnego”, reagującego przemocą oraz wyrokami śmierci. Jednakże w Sanhedrynie głos zabiera cieszący się wielkim autorytetem Gamaliel, który uczy, jak dokonywać „sztuki rozeznania w sytuacjach wykraczających poza zwykłe schematy”. Zaznacza, że dzieło ludzkie wcześniej czy później upadnie, a jeśli misja Apostołów pochodzi od Boga, to ich dzieło będzie trwałe. Przestrzega Żydów: „może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem” (Dz 5, 39).

RV

Z Domu św. Marty

Módlmy się za polityków każdego koloru

Do modlitwy w intencji wszystkich rządzących, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji, zachęcał papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej 16 września br. podczas Mszy w Domu św. Marty. Kazanie oparte było na fragmencie 1 Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza (2, 1-8), w którym jest zachęta do modlitwy za rządzących, oraz na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (7, 1-10), opisującym wiarę setnika.

Papież przypomniał, aby modlić się za wszystkich ludzi, gdyż pragnieniem Pana jest, aby wszyscy byli zbawieni, i zachęcił do modlitwy za rządzących i polityków. Zaznaczył, że dziś dyskredytowanie, a nawet przeklinanie rządzących stało się prawie czymś normalnym. – Niektórzy może i na to zasługują, ale to nie jest chrześcijańska postawa. Św. Paweł zachęca do czegoś innego – powiedział Ojciec Święty. Papież zauważył również, że często politykę uważa się za coś nieczystego. A przecież święty papież Paweł VI politykę nazywał najwyższą formą miłości. – Może być brudna, jak brudny może być każdy zawód... To my brudzimy rzeczy, bo żadna rzecz sama w sobie nie jest brudna. Uważam, że musimy się nawrócić i modlić się za polityków wszystkich kolorów! – powiedział Papież.

Reklama

VN

Ojciec Święty do Polaków

Apel do młodych

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Audiencja generalna, 18 września br.

RV

Pielgrzymki papieskie

Franciszek w Astanie?

Zdaniem kazachskiej prasy, istnieją szanse na wizytę papieża Franciszka w tym kraju w 2021 r. – donosi portal „Il Sismografo”. Informacje te pojawiły się po spotkaniu przewodniczącej Senatu Darigi Nazarbajewej z kierownikiem sekcji islamskiej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. prał. Khaledem Akashehem. Jak przypomina portal, w 2021 r. minie 20 lat od wizyty w Kazachstanie św. Jana Pawła II, a kraj ten, rządzony przez wiele lat przez Nursułtana Nazarbajewa, często podkreśla dobre stosunki ze Stolicą Apostolską i przypomina o znaczeniu konkordatu podpisanego w 1998 r.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Każdy ludzki plan może najpierw zostać zaaprobowany, a następnie odrzucony, tymczasem to, co pochodzi z góry i niesie w sobie Boską pieczęć, będzie trwało.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek do Polaków o św. Stanisławie

[ TEMATY ]

papież

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozdrawiając pielgrzymów polskich Ojciec Święty przypomniał, że dziś obchodzona jest uroczystość św. Stanisława, głównego patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję