Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

O kryteriach rozeznania

„Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca” – powiedział Ojciec Święty 18 września br. podczas audiencji generalnej. Wskazując na przykład Gamaliela (Dz 5, 33-42), Papież mówił o kryteriach rozeznania, podkreślił, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami Boga.

Franciszek przypomniał, że wcześniejszy fragment Dziejów Apostolskich (5, 17-32) mówi o wtrąceniu Apostołów do więzienia, ponieważ nie wyrzekli się głoszenia Ewangelii. Zauważył, że cechują się oni „posłuszeństwem wiary”, a jednocześnie mają świadomość, że swoją misję prowadzą wraz z Duchem Świętym, i dlatego nie dają się nikomu zastraszyć. Powoduje to poczucie zagrożenia ze strony żydowskiego „systemu religijnego”, reagującego przemocą oraz wyrokami śmierci. Jednakże w Sanhedrynie głos zabiera cieszący się wielkim autorytetem Gamaliel, który uczy, jak dokonywać „sztuki rozeznania w sytuacjach wykraczających poza zwykłe schematy”. Zaznacza, że dzieło ludzkie wcześniej czy później upadnie, a jeśli misja Apostołów pochodzi od Boga, to ich dzieło będzie trwałe. Przestrzega Żydów: „może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem” (Dz 5, 39).

RV

Z Domu św. Marty

Módlmy się za polityków każdego koloru

Do modlitwy w intencji wszystkich rządzących, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji, zachęcał papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej 16 września br. podczas Mszy w Domu św. Marty. Kazanie oparte było na fragmencie 1 Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza (2, 1-8), w którym jest zachęta do modlitwy za rządzących, oraz na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (7, 1-10), opisującym wiarę setnika.

Papież przypomniał, aby modlić się za wszystkich ludzi, gdyż pragnieniem Pana jest, aby wszyscy byli zbawieni, i zachęcił do modlitwy za rządzących i polityków. Zaznaczył, że dziś dyskredytowanie, a nawet przeklinanie rządzących stało się prawie czymś normalnym. – Niektórzy może i na to zasługują, ale to nie jest chrześcijańska postawa. Św. Paweł zachęca do czegoś innego – powiedział Ojciec Święty. Papież zauważył również, że często politykę uważa się za coś nieczystego. A przecież święty papież Paweł VI politykę nazywał najwyższą formą miłości. – Może być brudna, jak brudny może być każdy zawód... To my brudzimy rzeczy, bo żadna rzecz sama w sobie nie jest brudna. Uważam, że musimy się nawrócić i modlić się za polityków wszystkich kolorów! – powiedział Papież.

Reklama

VN

Ojciec Święty do Polaków

Apel do młodych

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Audiencja generalna, 18 września br.

RV

Pielgrzymki papieskie

Franciszek w Astanie?

Zdaniem kazachskiej prasy, istnieją szanse na wizytę papieża Franciszka w tym kraju w 2021 r. – donosi portal „Il Sismografo”. Informacje te pojawiły się po spotkaniu przewodniczącej Senatu Darigi Nazarbajewej z kierownikiem sekcji islamskiej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. prał. Khaledem Akashehem. Jak przypomina portal, w 2021 r. minie 20 lat od wizyty w Kazachstanie św. Jana Pawła II, a kraj ten, rządzony przez wiele lat przez Nursułtana Nazarbajewa, często podkreśla dobre stosunki ze Stolicą Apostolską i przypomina o znaczeniu konkordatu podpisanego w 1998 r.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Każdy ludzki plan może najpierw zostać zaaprobowany, a następnie odrzucony, tymczasem to, co pochodzi z góry i niesie w sobie Boską pieczęć, będzie trwało.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Fortune": wielkie bogactwa Watykanu są mitem

[ TEMATY ]

Watykan

bogactwo

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

Rzekome „wielkie bogactwa” Watykanu są mitem – przypomina magazyn gospodarczy "Fortune". Gdyby Stolica Apostolska była koncernem, wcale nie znalazłaby się na liście 500 najbogatszych firm, publikowanej co roku przez ten amerykański dwutygodnik. Jej globalny budżet wynosi zaledwie ok. 700 mln dol., podczas gdy w przypadku spółek z wspomnianej listy liczy się on w miliardach.

Amerykański magazyn o tematyce biznesowej przypomina, że Stolica Apostolska posiada wprawdzie jedne z największych skarbów sztuki na świecie, ale praktycznie nie mają one ceny i nie są przeznaczone do sprzedaży.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję