Reklama

Świat

Dookoła świata

Co z tą Białorusią

Robi się gorąco: już za kilka lat Rosja może znacznie zbliżyć się do Polski. Najpewniej już w 2022 r. Białoruś może przestać być traktowana jako odrębny kraj. Właśnie na ten czas zaplanowano stworzenie państwa konfederacyjnego, w którym zostaną ujednolicone strategiczne sektory państwowe Rosji i Białorusi. A cały proces ma ruszyć w styczniu 2021 r.

Jak dopiero teraz ujawnił rosyjski dziennik „Kommiersant” (w ten sposób Białorusini poznali szczegóły trwającej od kilku miesięcy „integracji” z Rosją) – na początku września premierzy Rosji i Białorusi podpisali dokument, przyjmujący do realizacji wszystkie ustalone – w trakcie pracy specjalnego zespołu – do tej pory kwestie. Ujednolicone mają zostać kodeksy podatkowy i cywilny, wspólne mają być prawo gospodarcze, system przetargów państwowych, nadzór bankowy, do końca przyszłego roku państwa mają wypracować wspólną politykę celną.

Choć oficjalnie ma to być tylko integracja gospodarcza, droga do głębszej integracji politycznej jest wciąż otwarta. Po podporządkowaniu gospodarki wspólne waluta i organy władzy będą tylko kwestią czasu. Ostatecznie dokument ten ma być podpisany w grudniu przez prezydentów Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina, i będzie to oznaczało początek wchłaniania Białorusi przez Rosję. Niektórzy specjaliści zachodni bagatelizują sprawę, wskazując, że wiele w tym gry zadłużonego u sąsiada Mińska z Moskwą. Tyle że to niebezpieczna gra, także dla Polski.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Rotacyjny Netanjahu

Wybory parlamentarne w Izraelu znów nie wyjaśniły sytuacji na scenie politycznej w tym kraju. Liderzy dwóch największych ugrupowań: prawicy – Beniamin Netanjahu i centrolewicy – Benny Gantz wprawdzie wzywają do utworzenia rządu jedności, ale obydwaj chcą rządzić i nie wyobrażają sobie oddania inicjatywy rywalowi. Mosze Ja’alon, jeden z liderów Niebiesko-Białych Gantza, oświadczył, że jego blok nie przystąpi do koalicji jedności, na której czele stanąłby Netanjahu, szef prawicowego Likudu. Sam Gantz oświadczył, że chce zostać premierem w rządzie jedności. Wskazał, że odrzuca kandydaturę Netanjahu ze względu na ciążące na nim zarzuty korupcyjne. Wcześniej Netanjahu apelował do Gantza o utworzenie wspólnej koalicji, nie precyzując, kto miałby stać na czele rządu, a potem sugerował koalicję z rotacyjnym premierem.

Reklama

wd

* * *

Korea się starzeje

Rząd Korei Południowej przygotował plan działań, które mają zaradzić problemom związanym z niską liczbą urodzeń i ze starzeniem się społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych 50 lat liczba mieszkańców kraju spadnie z ok. 51 mln do 39 mln. Współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci urodzonych przez każdą kobietę, spadł do rekordowo niskiej wartości – 0,98. Problem ma pogłębiać spowolnienie gospodarcze. Koreańczycy boją się posiadania dzieci z powodu problemów ze znalezieniem dobrej pracy – napisała koreańska agencja Yonhap. Rząd rozważa wprowadzenie systemu zmuszającego firmy do zatrudniania osób, które przekroczyły wiek emerytalny. Ten został podniesiony dwa lata temu z 58 do 60 lat. W budżecie zaplanowano już spore środki na zachęty dla firm, które zatrudnią osoby w wieku powyżej 60 lat.

wd

* * *

Nie dla Wiatrowycza

Zwolnienie ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyra Wiatrowycza to krok w dobrą stronę. Uważany za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej, a w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA, był często krytykowany u nas m.in. za kłamliwą tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.

jk

* * *

Tylko po ślubie

Nowy kodeks karny Indonezji ma bardziej współgrać z charakterem państwa, w którym ponad 87 proc. stanowią muzułmanie. Karane mają być m.in. niepożądane zachowania w relacjach damsko-męskich. Pary żyjące w luźnych związkach mogą być ukarane sporą grzywną lub półrocznym więzieniem. Za zdradę małżeńską będzie grozić do roku więzienia, a za poddanie się aborcji bez wskazań medycznych – 4 lata więzienia. Nowe przepisy zagrożą milionom mieszkańców kraju – z badań wynika, że 40 proc. dorosłych Indonezyjczyków utrzymuje relacje seksualne poza małżeństwem.

jk

* * *

Zatrzymali szamana

Zatrzymanie na granicy Buriacji samozwańczego szamana Ałeksandra Gabyszewa, który głosił, że idzie na Kreml, żeby przepędzić prezydenta Władimira Putina, pokazuje, że potraktowano go poważnie. MSW podało, iż był poszukiwany w związku z przestępstwem – jakim, tego nie podano. Gabyszew w stolicy Rosji zamierzał dokonać obrzędu wygnania prezydenta Putina, którego uważa za reprezentanta „ciemnych sił”.

jk

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja męczenniczek, Lednica, proces synodalny - bogaty rok wydarzeń w Kościele w Polsce

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Polska

wydarzenia

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Beatyfikacja urszulanek zamordowanych przez czerwonoarmistów, spotkanie młodych nad Lednicą, ważne jubileusze misyjne, ogólnopolskie dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej - to niektóre spośród wielu wydarzeń w Kościele w Polsce bieżącym roku. Ponadto polscy katolicy będą angażować się w wydarzenia ogólnoświatowe, jak proces synodalny poświęcony synodalności Kościoła oraz Światowe Spotkanie Rodzin w Watykanie.

17 stycznia już po raz 25. obchodzony będzie Dzień Judaizmu Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody, których hasłem są słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8), odbędą się tym razem w Poznaniu. W programie znalazły się m.in.: modlitwa chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu. Ponadto nastąpi wręczenie Nagrody “Menora Dialogu”, którą przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Tegorocznym laureatem jest prof. Jan Grosfeld.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję