Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ludzie morza

Pozdrowienia z oceanu

W 37. Pielgrzymce Ludzi Morza, która odbyła się 21 września, do częstochowskiego sanktuarium tradycyjnie przybyli marynarze, rybacy, portowcy, stoczniowcy, żeglarze, przedstawiciele szkolnictwa morskiego, a także ich rodziny – w sumie kilkaset osób.

– To jest nasz szczególny przywilej pielgrzymować do Matki Bożej, to jest wyjątkowy czas – podkreślił o. Edward Pracz, krajowy duszpasterz ludzi morza. – Pielgrzymują weterani, ale są i ci, którzy jadą po raz pierwszy, co oznacza, że kontynuujemy dziedzictwo pielgrzymowania.

Na pielgrzymkę corocznie przybywają także członkowie rodzin ludzi morza, gdy ci nie mogą być obecni, bo w tym czasie przebywają na morzu. Jedna z żon mówi: – Mąż przesyła pozdrowienia z Oceanu Indyjskiego – wspominał o. Pracz. – Oni wiedzą, że my pielgrzymujemy, oni się z nami łączą i czują tę moc, że ktoś się za nich modli. Trzeba pamiętać o tej szczególnej grupie ludzi, którzy są często niewidoczni. Takie jest życie. Widzi się często towar, to, co przywożą, a nie tych, którzy przywożą. Trzeba ich dostrzec nie tylko w porcie. My wypływamy jeszcze głębiej, na Jasną Górę, i ich dostrzegamy. Tutaj, przed obrazem Matki Bożej, modlimy się za nich, pamiętamy i ich zawierzamy.

Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

* * *

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia oraz dzieło „Z Maryją ratuj człowieka” zapraszają na rekolekcje: DLACZEGO PIERWSZE SOBOTY?

Przewodnikiem duchowym będzie o. Paweł Stępkowski, paulin, założyciel wspólnoty w Yuste (Hiszpania), znawca problematyki objawień fatimskich.

Termin: 18-20 października 2019 r.

Miejsce: Jasna Góra

Zgłoszenia – pod nr. tel.: (34) 377 74 27 oraz przez internet:
centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

Reklama

Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie.

Przy zgłoszeniu służymy pomocą w zakresie informacji na temat zakwaterowania.

Szczegóły na stronie: www.centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

* * *

Krótko

21 września br. ok. 6 tys. pielgrzymów uczestniczyło w 23. Pielgrzymce Leśników. Na doroczną modlitwę pod hasłem: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” przybyli pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych i organizacji pozarządowych. Wraz z nimi w pielgrzymce uczestniczyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

21 września miała miejsce pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Do sanktuarium przybyło kilkadziesiąt osób. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy ofiar okrutnie zamordowanych na ziemiach: wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarami działań OUN UPA padło od 80 tys. do 200 tys. Polaków.

• W dniach 21-22 września odbyły się ogólnopolskie rekolekcje pod hasłem: „Od samotności do szczęśliwego małżeństwa”. Zorganizowała je grupa „Niespokojni Nadzieją”, a prowadził – ks. Marek Dziewiecki.

1 października o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze zostanie otwarta wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość fotografią pisana”. Po uroczystym otwarciu wystawy o godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra OSPPE – przeor klasztoru na Jasnej Górze.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tu zawsze byliśmy wolni” - uroczystość 3 maja na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

- Naszą modlitwą 3 maja na Jasnej Górze dajmy znak, że jesteśmy ludźmi wolnymi, wolnością pokładaną w Bogu - mówi KAO o. Marian Waligóra, przeor częstochowskiego Sanktuarium. Paulin zaprasza do udziału w uroczystości Królowej Polski, przypominając również o wymiarze patriotycznym tego święta. 3 maja Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

O. Waligóra podkreśla, że najlepszą wykładnię królowania Maryi w naszym Narodzie dał podczas swej pielgrzymki na Jasną Górę papież Franciszek. Wskazał on przede wszystkim na Jej służebność i macierzyńskość. - Wydaje mi się, że każdy odchodząc stąd jest poruszony - zauważył jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję