Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ludzie morza

Pozdrowienia z oceanu

W 37. Pielgrzymce Ludzi Morza, która odbyła się 21 września, do częstochowskiego sanktuarium tradycyjnie przybyli marynarze, rybacy, portowcy, stoczniowcy, żeglarze, przedstawiciele szkolnictwa morskiego, a także ich rodziny – w sumie kilkaset osób.

– To jest nasz szczególny przywilej pielgrzymować do Matki Bożej, to jest wyjątkowy czas – podkreślił o. Edward Pracz, krajowy duszpasterz ludzi morza. – Pielgrzymują weterani, ale są i ci, którzy jadą po raz pierwszy, co oznacza, że kontynuujemy dziedzictwo pielgrzymowania.

Na pielgrzymkę corocznie przybywają także członkowie rodzin ludzi morza, gdy ci nie mogą być obecni, bo w tym czasie przebywają na morzu. Jedna z żon mówi: – Mąż przesyła pozdrowienia z Oceanu Indyjskiego – wspominał o. Pracz. – Oni wiedzą, że my pielgrzymujemy, oni się z nami łączą i czują tę moc, że ktoś się za nich modli. Trzeba pamiętać o tej szczególnej grupie ludzi, którzy są często niewidoczni. Takie jest życie. Widzi się często towar, to, co przywożą, a nie tych, którzy przywożą. Trzeba ich dostrzec nie tylko w porcie. My wypływamy jeszcze głębiej, na Jasną Górę, i ich dostrzegamy. Tutaj, przed obrazem Matki Bożej, modlimy się za nich, pamiętamy i ich zawierzamy.

Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

* * *

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia oraz dzieło „Z Maryją ratuj człowieka” zapraszają na rekolekcje: DLACZEGO PIERWSZE SOBOTY?

Przewodnikiem duchowym będzie o. Paweł Stępkowski, paulin, założyciel wspólnoty w Yuste (Hiszpania), znawca problematyki objawień fatimskich.

Termin: 18-20 października 2019 r.

Miejsce: Jasna Góra

Zgłoszenia – pod nr. tel.: (34) 377 74 27 oraz przez internet:
centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

Reklama

Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie.

Przy zgłoszeniu służymy pomocą w zakresie informacji na temat zakwaterowania.

Szczegóły na stronie: www.centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

* * *

Krótko

21 września br. ok. 6 tys. pielgrzymów uczestniczyło w 23. Pielgrzymce Leśników. Na doroczną modlitwę pod hasłem: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” przybyli pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych i organizacji pozarządowych. Wraz z nimi w pielgrzymce uczestniczyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

21 września miała miejsce pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Do sanktuarium przybyło kilkadziesiąt osób. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy ofiar okrutnie zamordowanych na ziemiach: wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarami działań OUN UPA padło od 80 tys. do 200 tys. Polaków.

• W dniach 21-22 września odbyły się ogólnopolskie rekolekcje pod hasłem: „Od samotności do szczęśliwego małżeństwa”. Zorganizowała je grupa „Niespokojni Nadzieją”, a prowadził – ks. Marek Dziewiecki.

1 października o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze zostanie otwarta wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość fotografią pisana”. Po uroczystym otwarciu wystawy o godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra OSPPE – przeor klasztoru na Jasnej Górze.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność w różnorodności – piesi z pielgrzymki arch. wrocławskiej zakończyli rekolekcje w drodze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Po nowennie do Ducha Świętego do jasnogórskiego Wieczernika dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. W drodze modlono się o budowanie miłości, wierności i jedności w naszym życiu indywidualnym i społecznym. Nie zabrakło wołania o pokój i łaski dla prześladowanych chrześcijan. Ok. półtora tysiąca pątników z Dolnego Śląska w ciągu 9 dni pokonało ponad 220 km.

Pątnicy przyszli w 16 grupach: m.in. studenci, młodzież, rodziny, podejmujący pokutę czy też szczególne rozważanie Słowa Bożego, bo w tej pielgrzymce odchodzi się od podziału grup ze względów terytorialnych na rzecz tematycznych. Szczególna popularnością cieszyła się w tym roku grupa „maryjna” paulińska prowadzona przez o. Maksymiliana Stępnia, ta najliczniejsza grupa kompani wrocławskiej liczyła 230 osób.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję