Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Książę na kanonizacji

Książę Walii, a prywatnie syn brytyjskiej królowej Elżbiety – Karol zapowiedział swój udział w kanonizacji kard. Johna H. Newmana 13 października br. w Rzymie. Informacja jest o tyle wyjątkowa, że matka księcia Karola jest głową Kościoła anglikańskiego, a sam kanonizowany, zanim przeszedł na katolicyzm, był anglikaninem. Po Mszy św. kanonizacyjnej Karol weźmie udział w przyjęciu w Papieskim Kolegium Urbaniańskim. Kard. Newmann jest pierwszym Anglikiem kanonizowanym po prawie pół wieku. Poprzednia kanonizacja angielskich katolików miała miejsce w 1970 r.

* * *

THE AGE

Czy księża pójdą do więzień za wierność tajemnicy konfesjonału

Do tej pory tylko się o tym mówiło lub pisało jako o propozycji. Od 10 września br. stało się to faktem. W australijskim stanie Victoria nie ma już bezwzględnej ochrony tajemnicy konfesjonału. Ksiądz, który w czasie spowiedzi usłyszy o grzechu wykorzystywania osoby nieletniej, będzie zobowiązany zgłosić taki przypadek organom ścigania. Jeśli tego nie uczyni, pójdzie na 3 lata do więzienia. Politycy, którzy forsowali nową legislację, mówią, że takiej sytuacji na pewno nie będzie. Według ich słów, przez ten zapis chcieli tylko „zwalczyć kulturę milczenia” rzekomo panującą w Kościele.

* * *

Crux

Nie ma łatwych recept na trudne problemy

Synod nt. Amazonii zbliża się szybkimi krokami. Od samego początku wzbudza wiele kontrowersji na kilku polach. Zwykle na pierwszym miejscu wymienia się sprawę celibatu. Według komentatorów, synod może się zająć kwestią tzw. viri probati, czyli żonatych mężczyzn wyświęcanych na księży po to, żeby dotrzeć z posługą sakramentalną do ludzi w Amazonii, którzy przez miesiące nie mają kontaktu z księdzem. Abp Światosław Szewczuk przestrzega w tym kontekście ojców synodalnych, aby nie ulegali pokusie sięgania po łatwe i proste recepty na trudne problemy. Greckokatolicki hierarcha wskazuje na swój Kościół greckokatolicki, w którym są żonaci księża, co nie oznacza, że nie ma problemu z powołaniami. O ile na Ukrainie największy Kościół wschodni, pozostający w jedności z Rzymem, jakoś sobie z tym radzi i w seminariach jest sporo kandydatów, to w innych krajach już nie jest tak różowo. Jego zdaniem, powołanie kapłańskie to nie tylko sprawa techniczna, stworzenia odpowiednich warunków, ale kwestia odczytania głosu Pana Boga. To z tym współcześnie jest największy problem.

Reklama

* * *

Christian Headlines.com

Znak Bestii?

Niektórzy protestanccy pastorzy za oceanem alarmują, że zbliżają się czasy Antychrysta. Powołują się przy tym na 16. wiersz 13. rozdziału Apokalipsy, który mówi o „znamieniu Bestii” na ręce lub na czole ludzi. Co sprowokowało protestanckich duchownych do takiego sądu? Informacja o tym, że w Szwecji coraz większą popularność zyskują microchipy wszczepiane w rękę, wielkości ziarenka ryżu. Mają one wiele funkcji: zastępują kartę kredytową, są bankiem informacji o zdrowiu i przebytych chorobach, monitorują stan zdrowia i gdy trzeba, przesyłają dane do centrum medycznego. Zastępują nawet klucze do domów czy mieszkań, bo inteligentne drzwi rozpoznają domownika i nikogo innego nie wpuszczą. Urządzenia wszczepiono w przedramię już 4 tys. osób.

O ile odnoszenie tego do Apokalipsy jest przesadą, o tyle obawy, że microchipy stanowią kolejny zamach na naszą prywatność, są jak najbardziej zasadne.

* * *

The Tablet

W Moskwie budują na potęgę

Patriarchat moskiewski odda w tym roku do użytkowania w Moskwie 100 nowych cerkwi, a w budowie są tam jeszcze 232 nowe. Kolejne zostaną oddane do użytkowania w 2020 r. Czy w Moskwie potrzeba aż tylu nowych świątyń? Zdaniem rosyjskich duchownych – to konieczność. Dziś w stolicy Federacji Rosyjskiej funkcjonuje 535 świątyń prawosławnych. Większość z nich to cerkwie wybudowane kilkaset lat temu. Po 1991 r. budowano mało świątyń. Wielki program ich budowy ruszył dopiero od 2009 r., od momentu objęcia stanowiska przez patriarchę Cyryla. Teraz w Moskwie na jeden kościół przypada blisko 40 tys. wiernych. Średnia w całym kraju to 11 tys.

Reklama

* * *

BBC

Bombardowanie miłością

Nawet brytyjski nadawca publiczny – BBC zainteresował się wyjątkowym lotem samolotu nad rosyjskim miastem Twer. W maszynie obok pilota byli dwaj prawosławni duchowni, którzy wznieśli się nad 400-tysięczne miasto z misją, którą nazwali „bombardowanie miłością”. Ks. Aleksander Gorjaczew i jego biskup Sawa kropili miasto z góry wodą święconą, by w ten sposób wspomóc mieszkańców w walce z chorobami moralnymi, które toczą miejscowych – alkoholizmem i rozpasaniem seksualnym.

Duchowni są przekonani, że ta akcja będzie skuteczna. Zresztą to nie pierwszy lot ks. Gorjaczewa. Prawosławny duchowny lata samolotem nad Twerem od 2006 r. Do tej pory brał na pokład najsłynniejszą twerską ikonę Matki Bożej i błogosławił nią z powietrza mieszkańców. W tym roku zabrał też święconą wodę.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję