Reklama

Wiara

Matka Boża Bolesna pociesza Syryjczyków

Papież Franciszek pobłogosławił ikonę Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków na ekumeniczną peregrynację w Syrii. Ikona odwiedzi 34 katolickie i prawosławne diecezje różnych rytów. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zainicjowało tę akcję, ma nadzieję, że obraz Matki Bożej zdoła dotrzeć wszędzie tam, gdzie żyją rodziny pomordowanych i porwanych chrześcijan

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej – 15 września br. przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu błogosławieństwa przez Ojca Świętego ikony Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków.

Ikona została napisana w sierpniu przez ks. Spiridona Kabbasha, greckoprawosławnego kapłana z Homs w Syrii, i przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie i trzymającą Dzieciątko Jezus na kolanach. Boski Syn Maryi trzyma w ręku okrąg ziemi, w którego środku znajduje się krwawiąca Syria. W geście pełnym miłości Jezus powierza świat swojej Matce, tak jak uczynił to z całą ludzkością pod krzyżem. Dlatego też cierpiący chrześcijanie szukają wstawiennictwa Dziewicy Maryi, chroniąc się pod płaszczem Jej opieki. Wielu z nich zostało porwanych: mężczyźni, kobiety, dzieci, starcy, a nawet duchowni, wśród których możemy rozpoznać dwóch biskupów z Aleppo. Jezus jako Książę Pokoju pragnie wprowadzić pokój na całym świecie, jednak są tacy, którzy się temu sprzeciwiają i wyraźnie się od tego odwracają: są to terroryści i fanatycy religijni, którzy uciekają się do przemocy w celu zaprowadzenia swoich rządów. Ikona jest zwieńczona radosną wizją nieba, gdzie z twarzy cierpiących Bóg otarł wszelką łzę. W gronie męczenników możemy rozpoznać holenderskiego jezuitę – ks. Fransa van der Lugta, który w czasie najostrzejszych walk i głodu nie chciał opuścić swoich wiernych. Został bestialsko zamordowany we własnym klasztorze w Homs.

Gestem błogosławieństwa Papież chce umocnić wiarę chrześcijan w wyniszczonym bratobójczą wojną kraju. Ojciec Święty pragnie dotrzeć z przesłaniem nadziei do syryjskich rodzin, zwłaszcza tych, które straciły swoich bliskich, aby powiedzieć im: „Nie jesteś sam, jesteśmy z tobą”. Prawie 2 tys. chrześcijan straciło życie z powodu przemocy, ok. 700 zostało porwanych i nie wiadomo, co się z nimi dzieje.

Reklama

Tego samego dnia, w ramach rozpoczętej przez PKWP akcji „Pocieszajcie mój lud”, w kościołach chrześcijańskich całej Syrii zebrały się tysiące chrześcijan. Modlono się o pokój i pojednanie, a także za rodziny poległch i pomordowanych oraz porwanych chrześcijan. Każda z tych rodzin otrzymała różańce pobłogosławione przez Franciszka, krzyż pobłogosławiony przez prawosławnego patriarchę obrządku syryjskiego oraz Biblię.

Teraz ikona będzie przemierzać Syrię – ziemię w sposób szczególny wybraną przez Boga, gdyż przemierzali ją patriarchowie, prorocy, apostołowie, święci i wielu Ojców Kościoła – której lud doświadcza wielkich cierpień. „Ileż śmierci, ileż zniszczonych istnień z powodu zaślepienia człowieka, jak wiele lęku i upokorzeń! Mogłoby się zdawać, że nie ma końca zbrodni Kaina... Jakże smutny jest widok tej błogosławionej ziemi cierpiącej, której dzieci zawzięcie ranią się nawzajem i umierają!” (Benedykt XVI, adhortacja apostolska „Ecclesia in Medio Oriente”).

Przyłączmy się do modlitwy za cierpiących i prześladowanych chrześcijan w Syrii. Módlmy się o zakończenie przemocy i pokój w tym kraju. Pamiętajmy w modlitwie zwłaszcza o ofiarach wojny, a także o ich strapionych rodzinach. Przynieśmy im pocieszenie za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków. (acn-orient.org/rosary-for-peace/)

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Żak podsumowuje spotkanie ws. ochrony dzieci w Kościele

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

nadużycia seksualne

Adam Tarnowski

O. Adam Żak

O. Adam Żak

Mówienie o „tolerancji zero” i o tym, że ofiary są na pierwszym miejscu nie mogą być tylko sloganem. Trzeba rzeczywiście działać w duchu, do jakiego nas zachęcają trzej kolejni papieże: Jana Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek – powiedział o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Skomentował on dla KAI trwający w Watykanie „szczyt” na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym.

Pytany, czy spotkanie przewodniczących konferencji biskupich z całego świata osiągnęło cel zamierzony przez papieża Franciszka, duchowny odpowiedział, że nie można jeszcze mówić o jego „bezpośrednim skutku, chyba że w każdym z uczestników”. Możemy się o tym przekonać jedynie poprzez rozmowy z nimi. – Słyszałem wypowiedzi, np. abp. Marka Jędraszewskiego, które pokazywały głębokie przeżycie tego spotkania – zaznaczył o. Żak.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję