Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy żywy kościół

Niedziela 15 września była szczególnym dniem w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia wierni wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii i 500-lecie kościoła parafialnego

Niedziela częstochowska 39/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Damian Krawczykowski

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a obok niego przy ołtarzu stanęli księża związani z miejscową parafią. Wśród nich był biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

W uroczystości w Mokrsku wzięło udział wielu tutejszych parafian. Wierni licznie przystąpili także do Komunii św., co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga.

– Ważna jest dla nas nie tylko dbałość o kościół jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze, czyli ten żywy Kościół, którym są ludzie – powiedział „Niedzieli” ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii w Mokrsku.

Reklama

Podczas homilii metropolita częstochowski mówił o historii Polski oraz jej burzliwych losach, jakie były udziałem także ziemi wieluńskiej, na której znajduje się parafia w Mokrsku. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej ojczyzny i że ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu każdego z nas. Abp Wacław Depo zachęcał obecnych na jubileuszowej Eucharystii do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – poprzez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. – Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa jest większa od grzechu – przypominał kaznodzieja.

Abp Wacław Depo przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. – Jeśli nie będzie religii, to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! – stwierdził metropolita częstochowski.

Motywował on również parafian do systematycznego korzystania z sakramentów, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała i aby wspólnie obronić dzisiejsze pokolenie, tak bardzo zagrożone wątpieniem w Boga.

Na zakończenie Eucharystii odczytany został list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jej wielkich jubileuszy.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: 50-lecie koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy

[ TEMATY ]

jubileusz

Katarzyna Cegielska

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy 30 września odbyły się centralne obchody 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Zgromadzonych w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy powitał kustosz o. Wojciech Zagrodzki CSsR. W Eucharystii pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego uczestniczyli bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński oraz bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Licznie obecne były osoby konsekrowane oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Nie zabrakło także świadków koronacji sprzed 50 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję