Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy żywy kościół

Niedziela 15 września była szczególnym dniem w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia wierni wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii i 500-lecie kościoła parafialnego

Niedziela częstochowska 39/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Damian Krawczykowski

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a obok niego przy ołtarzu stanęli księża związani z miejscową parafią. Wśród nich był biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

W uroczystości w Mokrsku wzięło udział wielu tutejszych parafian. Wierni licznie przystąpili także do Komunii św., co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga.

– Ważna jest dla nas nie tylko dbałość o kościół jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze, czyli ten żywy Kościół, którym są ludzie – powiedział „Niedzieli” ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii w Mokrsku.

Reklama

Podczas homilii metropolita częstochowski mówił o historii Polski oraz jej burzliwych losach, jakie były udziałem także ziemi wieluńskiej, na której znajduje się parafia w Mokrsku. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej ojczyzny i że ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu każdego z nas. Abp Wacław Depo zachęcał obecnych na jubileuszowej Eucharystii do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – poprzez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. – Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa jest większa od grzechu – przypominał kaznodzieja.

Abp Wacław Depo przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. – Jeśli nie będzie religii, to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! – stwierdził metropolita częstochowski.

Motywował on również parafian do systematycznego korzystania z sakramentów, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała i aby wspólnie obronić dzisiejsze pokolenie, tak bardzo zagrożone wątpieniem w Boga.

Na zakończenie Eucharystii odczytany został list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jej wielkich jubileuszy.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz chóru

Niedziela lubelska 47/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

Agnieszka Kowalczyk

Chór Archikatedry Lubelskiej chwali Boga śpiewem już od 25 lat

Świętowanie rozpoczęło się w niedzielny wieczór 10 listopada od Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Wśród celebransów i zgromadzonych w świątyni obecni byli m.in.: biskup senior Ryszard Karpiński, prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miasta Marcin Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję