Reklama

Niedziela Lubelska

Ochrzczeni i posłani

Niedziela lubelska 39/2019, str. 1

[ TEMATY ]

miesiąc misyjny

Paweł Wysoki

Dzieci chętnie angażują się w misyjną działalność Kościoła

Dzieci chętnie angażują się w misyjną działalność Kościoła

Z woli papieża Franciszka październik przeżywany będzie na całym świecie jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Do „rozbudzenia świadomości misyjnej i podjęcia z nową energią przemiany życia i duszpasterstwa” zaproszeni są poszczególni wierni i wspólnoty Kościoła.

Ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej, wyjaśnia, że rozbudzenie świadomości misyjnej ma dokonać się na wielu płaszczyznach. To przede wszystkim osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową, ale też czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach. Ksiądz Dyrektor zachęca do pogłębiania formacji dotyczącej misji, jak i wspierania wielkiego dzieła misji „ad gentes”. Październik upłynie pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. Do tych słów nawiązywać będą m.in. teksty rozważań tajemnic różańcowych na każdy dzień października oraz wezwania modlitwy wiernych. Archidiecezjalne Centrum Misyjne zachęca również do organizowania w parafiach i szkołach nabożeństw oraz spotkań misyjnych.

Głównym wydarzeniem w naszej archidiecezji będzie Forum Misyjne, które odbędzie się w sobotę 5 października w Domu Nadziei Caritas w Lublinie. – Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu wszystkich środowisk tworzących różne dzieła misyjne – mówi ks. Wojciech Rebeta. Forum rozpocznie się o godz. 9.00 prezentacją środowisk i dzieł misyjnych w archidiecezji lubelskiej, następnie wykład pt. „Ochrzczeni i posłani w animacji misyjnej” zaprezentuje ks. Franciszek Jabłoński z Gniezna. Gościem spotkania będzie Teresa Kmieć, siostra Heleny Kmieć, świeckiej misjonarki zamordowanej w Boliwii. Forum zwieńczy Msza św. w archikatedrze, sprawowana pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Miesiąc Misyjny

[ TEMATY ]

papież

misje

miesiąc misyjny

Z początkiem października, wraz z liturgicznym wspomnieniem św. Teresy z Lisieux, patronki misji, rozpoczyna się Miesiąc Misyjny, w którego ostatnią niedzielę, 24 października, przypadać będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. Pomimo pandemii, na całym świecie trwają inicjatywy formacyjne, modlitewne i animacyjne przygotowujące jego obchody.

Temat tegorocznego Dnia, ogłoszony przez Papieża Franciszka w orędziu wydanym na uroczystość Objawienia Pańskiego, brzmi: „My nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” (Dz 4, 20). Ojciec Święty napisał: „Podobnie jak Apostołowie i pierwsi chrześcijanie, my również możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: «Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy (Dz 4, 20)». Wszystko, co otrzymaliśmy od Pana, jest przeznaczone do dobrego wykorzystania i do swobodnego dzielenia się z innymi. Tak jak Apostołowie widzieli, słyszeli i dotykali zbawczej mocy Jezusa (por. 1 J 1,1-4), my również możemy codziennie dotykać bolesnego i chwalebnego ciała Chrystusa. Tam możemy znaleźć odwagę, by dzielić się z każdym, kogo spotkamy, losem nadziei, pełnią pewności, że Pan jest zawsze po naszej stronie”.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję