Reklama

Niedziela Legnicka

XVII Wrześniowe Kresowiana w Białej już za nami

15 września br. w Białej k. Chojnowa odbyły się XVII Wrześniowe Kresowiana. Jak co roku, w miejscowym parku spotkali się kresowiacy, ich rodziny i przyjaciele z całego Dolnego Śląska

Niedziela legnicka 39/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

kresy

Monika Łukaszów

Mszy św. w intencji Kresowian przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Mszy św. w intencji Kresowian przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

W tym roku, z racji przypadającej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, hasłem przewodnim były słowa: „Wrzesień 1939 – pamiętamy”. – Musimy pamiętać o swojej przeszłości. Pamiętamy o poległych, jak i ocalonych Kresowianach na dawnych terenach naszego kraju. Ten rok jest szczególny, bo przeżywamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. My te wydarzenia przeżywamy i te wydarzenia stanowią źródło tego dzisiejszego spotkania – mówi ks. Tomasz Aszurkiewicz, proboszcz miejscowej parafii.

Eucharystii na rozpoczęcie spotkania przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

– Niezależnie od tego, gdzie byliśmy, gdzie jesteśmy, zawsze potrzebujemy gromadzenia się wokół przedziwnej tajemnicy, w której Bóg z Krzyża, a więc tego, co jest skutkiem ludzkiego zła, wyprowadza dobro i przebaczenie. Wy, drodzy Kresowianie i ich potomkowie, nosicie w sobie wiele skutków tego zła. Ale potrzebne jest, byście nie tylko rozpamiętywali to, co stało się złe, co jest niesprawiedliwością, ale umieli wchodzić w dawanie świadectwa o tym, że Bóg jest większy niż to nasze doświadczenie zła. I po to potrzebujemy tego przychodzenia do Krzyża, do tajemnicy Jezusa Chrystusa, żeby stawać się ludźmi, którzy się gromadzą, umieją przebaczać i żyją we wspólnocie – mówił podczas homilii biskup legnicki.

Po Mszy św. odbyła się druga – artystyczna cześć spotkania, którą rozpoczął występ Chóru „Skoranta” z Chojnowa. Tegoroczne spotkanie w sposób szczególny przypominało o przesiedleniu polskiej ludności ze Wschodu na nasze obecne tereny. Wyrazem tego były występy artystyczne, m.in. spektakl grupy teatralnej z Zimnej Wody pt. „Nowe korzenie”, który opowiadał o przesiedleniu Polaków na przykładzie pewnej rodziny, sąsiedztwa, miejscowości. Tradycyjnie już nie mogło zabraknąć sztuki teatralnej, w której zagrali mieszkańcy Białej. W tym roku odegrano „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry a ponadto można było obejrzeć spektakle pt. „Nowe korzenie” i „Zakazane piosenki”.

Reklama

Podczas biesiady w parku w Białej jak zawsze można było posmakować bogactwa kresowych przysmaków. Były m.in. kołduny, pierogi z różnym nadzieniem oraz kibiny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmaite wypieki, które specjalnie na tę uroczystość przygotowały zarówno gospodynie, jak i gospodarze z Białej.

– Tych, którzy pochodzą z kresów z roku na rok jest już coraz mniej. Ale przybywają kolejne pokolenia, w których to domach przekazuje się kulturę i tradycje Kresów. A to cieszy, że pamięć o Kresach trwa, że w tym wydarzeniu uczestniczą nie tylko starsze osoby, ale kolejne pokolenia – ich dzieci, wnuki i prawnuki. Patrząc na liczę osób, które co roku tu przyjeżdżają, to cieszy i buduje nas jako organizatorów. Utwierdza w tym, że warto realizować to dzieło, które 17 lat temu rozpoczął ks. Krzysztof Bojko – mówi Krystyna Romaniak z Bielskiego Stowarzyszenia Promocji i Kultury.

Warto tu przypomnieć, iż idea Wrześniowych Kresowian zrodziła się w 2002 r. w Stowarzyszeniu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Natomiast jednym z twórców Kresowian był śp. ks. Krzysztof Bojko, proboszcz parafii w Białej. Przez pierwsze 3 lata Kresowiana odbywały się w pobliskiej Studnicy, natomiast już od roku 2006 Wrześniowe Kresowiana odbywają się w Białej. Ich organizatorami są parafia Przemienienia Pańskiego oraz Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają

Niedziela świdnicka 45/2017, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

kresy

tablica pamiątkowa

Ryszard Wyszyński

Poświęcenie tablicy upamiętniającej przyjazd pierwszych Polaków do Wałbrzycha ekspatriowanych z kresowego Borysławia w 1945 r.

Poświęcenie tablicy upamiętniającej przyjazd pierwszych Polaków do Wałbrzycha ekspatriowanych z kresowego Borysławia w 1945 r.

Poświęcenie tablicy upamiętniającej przyjazd pierwszych Polaków do Wałbrzycha ekspatriowanych z kresowego Borysławia w 1945 r. – to najważniejsza część uroczystości, która miała miejsce 14 października na terenie Starej Kopalni przy ul. Wysockiego.

Inicjatorem tego wydarzenia był zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, Oddział w Wałbrzychu oraz kapelan stowarzyszenia ks. Mirosław Krasnowski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję