Reklama

Niedziela w Warszawie

Pamięć, która kształtuje pokolenia

Ponad 90 tys. stron zdigitalizowanych dokumentów – w tym zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych – związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką zostało udostępnionych

Zasoby Archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierają kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze św. za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Jedyne takie archiwum w Europie

Dzięki zdigitalizowanym zbiorom Ośrodka stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy – dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i sporego okresu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – podkreśla prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przez 35 lat przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

Bezcenne zasoby archiwaliów umożliwiły uruchomienie nowoczesnej, multimedialnej strony internetowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Pod adresem www.muzeumkspopieluszki.pl znajdziemy wiele filmowych i dźwiękowych wspomnień oraz zdjęć i dokumentów, opowiadających o życiu ks. Jerzego na tle epoki PRL. Po raz pierwszy zostały opublikowane wszystkie homilie z Mszy św. za Ojczyznę z udziałem kapelana „Solidarności”. Treści strony, które już niebawem dostępne będą także w językach obcych, opracowane zostały przez uznanych biografów bł. ks. Jerzego – Ewę Czaczkowską i Tomasz Wiścickiego.

Reklama

– Postawa ks. Popiełuszki, pełna prostoty, szacunku dla człowieka oraz odwagi w wyznawaniu wiary czyniła świat bardziej ludzkim i wolnym. Postawa ta, ukoronowana męczeńską śmiercią, sprawiła, że do jego grobu od 1984 r. przybyły ponad 23 mln ludzi – przypomina ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Muzeum.

Relikwie Męczennika

19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Dzień wcześniej o godz. 19.00 w Domu „Amicus” odbędzie się Wieczór Świadków, na którym będzie można spotkać się z osobami, które doświadczyły owoców posługi Błogosławionego. W tym dniu w Sanktuarium zostanie udostępniona wiernym odrestaurowana sutanna, w której zginął kapelan „Solidarności”. Obejrzeć ją będzie można jednej z kaplic kościoła w specjalnej gablocie, sfinansowanej ze zbiórki publicznej i środków Polskiej Fundacji Narodowej.

Konserwacji poddane zostały także inne elementy stroju Męczennika, przywodzące na myśl dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat – spodnie, koszula, koloratka oraz płótno, którym zostało owinięte ciało ks. Jerzego zaraz po jego śmierci. – Tkanina przypomina Całun Turyński, który odbija ciało Zmarłego – zauważa Joanna Sielska, konserwator sztuki. Działania zrealizowano tak, aby nie naruszyć śladów dramatu, ale żeby ochronić tkaniny i pozwolić im trwać przez dziesięciolecia.

– Ks. Jerzy Popiełuszko ciągle jeszcze jest tą osobą, którą powinno się odkrywać w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że to wszystko co udało się zrobić z naszą pomocą będzie wpływało na zrozumienie i przeżycie polskości przez Polaków, ale i przez tych, którzy przyjeżdżają tu bardzo licznie z zagranicy – mówi Cezary Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Święta zwyczajność

Mieszczące się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki Muzeum ks. Jerzego, które rocznie odwiedzane jest przez około 60 tys. osób, także poszerzyło spektrum swoich edukacyjnych i popularyzatorskich możliwości. Dostępne są już audioprzewodniki w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim i węgierskim. Polską wersję narracji w audioprzewodniku nagrał aktor Adam Woronowicz, który w filmie „Wolność jest w nas” wcielił się w postać ks. Jerzego Popiełuszki.

– Niezwykłość świętości ks. Jerzego polegała na jego zwyczajności. Miłość Chrystusa aż do oddania życia jest tym, za co archidiecezja warszawska powinna być wdzięczna, mając świadomość daru, ale i zadania, jakie przed nami stoi – że odpowiedzią na zło musi być dobro – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci bł. ks. Jerzego

Niedziela lubelska 47/2012, str. 6

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

błogosławiony

Szczepan Pelica

Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Przed 20 laty w komentarzu do IX Przykazania Dekalogu Jan Paweł II powiedział, m.in.: „Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci. Tak, tworzył ją ks. Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie, za cenę ofiary z życia tak, jak Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję