Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2019, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka „Środowiska”

Jan Paweł II był i jest z nami

Grupa pielgrzymów skupiona we wspólnocie „Środowisko” co roku przybywa w październiku na Jasną Górę. Osoby te miały szczególną łaskę wzrastać w obecności ks. Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II. Pierwsze pokolenie należało jeszcze do krakowskiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Wojtyłę. Było w jego bliskim otoczeniu także wtedy, gdy został biskupem i kardynałem, a potem papieżem. Dziś żyje już niewielu spośród nich, dlatego kontynuacją pielgrzymowania zajęły się następne pokolenia – dzieci, wnuki i prawnuki.

Spotkanie odbywa się zawsze w okolicach rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża. Wśród ówczesnych wychowanków ks. Wojtyły, którzy jeździli z nim na wycieczki i nazywali Wujkiem, była Danuta Ciesielska. – Kiedyś to było grono dziewcząt i chłopców, którzy studiowali w Krakowie i spotykali się najpierw na Mszach św. w kościele św. Floriana, gdzie wikarym był ks. Wojtyła, a po Mszach na coraz dłuższych rozmowach. I wreszcie ktoś wymyślił, że może byśmy poszli gdzieś dalej, pod Kraków. I tak zaczęliśmy chodzić po różnych ścieżkach – wspominała p. Ciesielska. – Jan Paweł II jest nam nadal bardzo bliski. Uczestniczy w naszym życiu. Wszystko, co mam do omodlenia, to za jego wstawiennictwem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa młodzieży wraz z „Wujkiem” przyjeżdżała często z pielgrzymką na Jasną Górę. – Przyjeżdżamy tu, bo kontynuujemy tę tradycję – wyjaśniła uczestniczka pielgrzymki Teresa Malecka.

Mszy św. 19 października br. przewodniczył ks. Szymon Fedorowicz, który otrzymał chrzest św. z rąk ks. Karola Wojtyły.

Czuwanie w intencji Polonii

Z miłości do Matki

Ponad 2 tys. osób zgromadziła 34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. W roku jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w nocy z 18 na 19 października br. szczególną modlitwą otoczone zostały rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną. Organizatorami spotkań są księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla.

Na modlitwę przybyli Polacy z kilkunastu krajów świata. Po raz pierwszy w dużej grupie przyjechali pielgrzymi z Francji, z regionów Saint-Denis i Bagnolet. Dotarli także wierni z polskich parafii prowadzonych przez chrystusowców. – Nasi rodacy, żyjący w różnych zakątkach świata, bardzo pragną łączyć się z Matką i Królową na Jasnej Górze. I to czynią przez Apel Jasnogórski – dziękujemy Jasnej Górze za to, że Apel transmitowany jest na cały świat – powiedział ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, współorganizator czuwania.

Reklama

Hasło tegorocznej pielgrzymki Polonii na Jasną Górę brzmiało: „Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa”. Apel Jasnogórski poprowadził ks. Krzysztof Olejnik, nowy przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego, a Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – W obliczu tego właśnie Obrazu, Matki wskazującej na Syna, Polska jest jednością, a my jesteśmy sobą, bo Polska jest w nas, a my w niej, czy to będąc w kraju, czy poza jego granicami. Maryja w Obrazie Jasnogórskim jest Matką polskich spraw, polskich sumień, trudów i cierpień, zwycięstw i nadziei – podkreślił metropolita częstochowski.

* * *

Krótko

• W dniach 17-18 października br. pod hasłem: „Być bratem Boga” trwała 37. Pielgrzymka Braci Zakonnych z udziałem ponad 200 braci z różnych zakonów, zgromadzeń, instytutów i stowarzyszeń. Obecny był bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

• W dniach 18-19 października br. odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Przybyli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich i zakonów bezhabitowych – wszyscy, którzy są odpowiedzialni za nowe powołania w diecezjach i w zakonach. Obecny był bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu ds. powołań.

19 października br. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa kobiet, a koncelebrował ks. prał. Tomasz Król – duszpasterz krajowy. Organizatorami są Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich.

19 października br. jubileusz 25-lecia istnienia świętowała Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym KANA. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski – nowy delegat Episkopatu ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a koncelebrował o. Tomasz Chmielewski – opiekun Jasnogórskiej KANY.

20 października br. na Jasnej Górze modlił się ks. prał. Pio Vito Pinto, dziekan Roty Rzymskiej, bliski współpracownik papieża Franciszka.

25 października br. gościły na Jasnej Górze chór i orkiestra Palmarito & Urubichá z Boliwii. Indiańscy muzycy wystąpili wcześniej w Rzymie podczas Synodu dla Amazonii. W Polsce członkowie chóru i orkiestry przebywali na zaproszenie księży werbistów z Polskiej Prowincji z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 2019.

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Ekspertka: polski astronauta nie wyjdzie w przestrzeń kosmiczną

2025-06-09 07:21

[ TEMATY ]

lot w kosmos

Adobe Stock

Sławosz Uznański-Wiśniewski nie wyjdzie w przestrzeń kosmiczną podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedziała PAP dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej. Dodała, że polski astronauta nie został z tego przeszkolony.

Wystrzelenie rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon, którą astronauci dolecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma nastąpić 10 czerwca o godz. 8.22 czasu wschodnioamerykańskiego (w Polsce to godz. 14.22).
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne księży proboszczów diecezji sosnowieckiej

2025-06-06 20:29

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to już tradycyjnie czas zmian personalnych w Diecezji Sosnowieckiej. 6 czerwca bp Artur Ważny zaprosił do Domu SZILO w Czeladzi księży, którym wręczył dekrety na administratorów i proboszczów. Kilku księży przeszło też na emeryturę lub urlopy zdrowotne.

Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy wspólną modlitwą brewiarzową. Po niej bp Artur skierował krótkie słowo pasterskiego pouczenia. Nawiązywał w nim do odczytywanej dziś Ewangelii, w której Pan Jezus trzykrotnie pyta św. Piotra „Czy kochasz mnie?”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: w życiu Stolicy Apostolskiej istnieje powiązanie wymiaru maryjnego i piotrowego

2025-06-09 13:06

[ TEMATY ]

Watykan

Stolica Apostolska

Papież Leon XIV

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Stolica Apostolska w sposób zupełnie szczególny żyje współistnieniem dwóch biegunów: maryjnego i piotrowego. To właśnie biegun maryjny zapewnia owocność i świętość bieguna piotrowego poprzez swoje macierzyństwo, dar Chrystusa i Ducha Świętego” - powiedział papież podczas Eucharystii sprawowanej podczas jubileuszu Stolicy Apostolskiej, obchodzonego w liturgiczne wspomnienie Maryi, Matki Kościoła. Stolica Apostolska to centralne organy wykonawcze Kościoła katolickiego, wspierające papieża w wypełnianiu swej posługi.

Dziś cieszymy się radością i łaską świętowania Jubileuszu Stolicy Apostolskiej w liturgiczne wspomnienie Maryi, Matki Kościoła. Ta szczęśliwa zbieżność jest źródłem światła i wewnętrznej inspiracji w Duchu Świętym, który wczoraj, w dniu Pięćdziesiątnicy, zstąpił nader obficie na Lud Boży. W tej duchowej atmosferze radujemy się dzisiaj szczególnym dniem, najpierw poprzez medytację, której wysłuchaliśmy, a teraz tutaj, przy Stole Słowa i Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję