Reklama

Niedziela Świdnicka

Odnalezione po latach

Niedziela świdnicka 45/2019, str. 2

[ TEMATY ]

Solidarność

Ryszard Wyszyński

Ludzie „Solidarności”

Ludzie „Solidarności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki – patrona „Solidarności” – bestialsko zamordowanego w 1984 r. przez Służbę Bezpieczeństwa w PRL. Przypomnienie tej niezłomnej postaci w Kościele i mediach stało się też okazją do osobistego wspomnienia naszego współpracownika, fotoreportera Ryszarda Wyszyńskiego.

– Był to rok 1981 – mówi. – W tym czasie byłem trenerem chodu sportowego w „Górniku Wałbrzych”. Na przełomie sierpnia i września odbywały się w Gdańsku tradycyjne zawody „O Puchar Obrońców Poczty Gdańskiej w chodzie sportowym”. Mieliśmy bardzo młodych zawodników w klubie. Takie wyjazdy to była też okazja do zwiedzania miasta, a Gdańsk był wówczas takim szczególnym miejscem. Pamiętam z tego czasu tylko to, że z zawodnikami udaliśmy się w naszym wolnym czasie w okolice Stoczni Gdańskiej, żeby zobaczyć Pomnik Krzyży ku czci stoczniowców zabitych w 1970 r. oraz całe to miejsce, gdzie nie tak niedawno działy się ważne wydarzenia w historii naszego kraju i że, jak zawsze, miałem z sobą aparat fotograficzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeglądając po latach swoje najwcześniejsze archiwa, a dla mnie rozstanie się ze zdjęciem albo negatywami jest bardzo trudne, więc tego nigdy nie robiłem – natrafiłem w zbiorach na mój stary nieopisany czarno-biały film. Przykuł on moją uwagę i z ciekawością go obejrzałem. Zobaczyłem wtedy, że na negatywie jest na pewno ksiądz. Dopiero po zeskanowaniu tego filmu okazało się, że na zdjęciach, które wtedy robiłem, znajduje się ks. Jerzy Popiełuszko, dziś błogosławiony kapłan. Sprawdziłem w Internecie, co to było za wydarzenie. Z zamieszczonych tam materiałów, które mogłem porównać z moimi, wiem że była to uroczystość w sierpniu 1981 r. odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom grudnia 1970 i umieszczonej na murze przy Stoczni Gdańskiej. Tablicę ufundowała Huta Warszawa, a poświęcał ją wówczas ks. Jerzy Popiełuszko, czyli po latach mogę powiedzieć, że wraz z naszymi młodymi sportowcami z Wałbrzycha uczestniczyliśmy wtedy w bardzo ważnym wydarzeniu – mówi Ryszard Wyszyński i dodaje: – Znalazłem jeszcze jedno ciekawe zdjęcie związane z „Solidarnością”, do historii którego też niebawem powrócę.

Poniżej prezentujemy kilka ujęć ze wspomnianej wyżej uroczystości.

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 pytań do...Ryszarda Proksy

[ TEMATY ]

Solidarność

rozmowa

5 pytań do...

Fot. KSOIW NSZZ "Solidarność"

O celach polskiej edukacji, czy pandemia wpłynęła na jakość kształcenia młodzieży, czy połączenie resortów edukacji i nauki to dobry pomysł, o tym z przewodniczącym Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Ryszard Proksa: Odpowiedź jest bardzo prosta: taka będzie polska młodzież i taka będzie polska przyszłość, jaką my - obecnie dorośli - wychowamy i wykształcimy. Zawsze każde pokolenie się zastanawia, jak to nowo wychowana młodzież, nowy rocznik będzie spełniał nasze oczekiwania, ale widzimy, że z pokolenia na pokolenie nie jest tak źle, mimo, że konflikt pokoleń zawsze istnieje. Jest bardziej lub mniej wyrazisty, ale jest. Taka będzie młodzież, jak my ją wykształcimy i jakie stworzymy warunki do tego, by spełniała nasze marzenia.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Rekordowa liczba wojskowych przyjęła chrzest w Lourdes

2025-05-19 14:37

[ TEMATY ]

Lourdes

sanktuarium

rekord

wojskowi

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa

Vatican Media

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes

W Lourdes zakończyła się 65. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa, która co roku przyciąga tysiące żołnierzy z całego świata. Podczas spotkania 210 żołnierzy przyjęło chrzest, a 503 przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania.

To oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem w przypadku chrztów i aż 33 proc. w przypadku bierzmowań. Dane te wpisują się w szerszy trend wzrostu liczby dorosłych przystępujących do sakramentów m.in. w Kościele katolickim we Francji. Jak przypomina portal Aleteia, podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej we Francji ochrzczonych zostało 10 tys. dorosłych, co stanowi wzrost o 45 proc. rok do roku. W ciągu ostatniej dekady liczba dorosłych katechumenów we Francji wzrosła o ponad 60 proc.: z 3 900 w 2015 r. do 10 384 w 2025 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję