W 2013 r. w Rzymie przekonywał seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszki: – Nie bójcie się, Pan jest Panem pocieszenia, Panem czułości. Pan jest Ojcem i mówi, że postąpi z nami jak matka ze swoim dzieckiem, z czułością. Nie bójcie się czułości Pana. Do uczestników kongresu teologicznego w Asyżu w 2018 r. powiedział: – Czułość jest językiem Boga. Czułość to spokój i prostota. Czułość jest słowem kojącym, jest lekarstwem na strach w relacji do Boga, ponieważ w miłości nie ma lęku. Czułość zmienia świat.
Zanim Ojciec Święty wypowiedział te słowa, ks. prof. Carlo Rocchetta z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego przez trzy dekady zgłębiał tajemnicę Bożej czułości, podejmując refleksję nad jej wymiarem biblijnym, teologicznym, antropologicznym, terapeutycznym. Ostatecznie zdecydował się porzucić karierę akademicką, by w pełni się poświęcić pracy duszpasterskiej. W 2003 r. otworzył w Perugii centrum dla rodzin – „Dom czułości”, w którym pomaga małżeństwom i rodzinom odkrywać i odbudowywać piękno ich powołania.
Ksiądz Rocchetta podkreśla, że w czułości chodzi nie o tanią ckliwość, ale o ukonkretniony wyraz postawy miłosierdzia.
Przekonuje też, że czułość jest oznaką nie słabości, ale mocy ducha. Tym zagadnieniom poświęcił kilkanaście swoich książek. Również polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z tymi treściami, gdyż Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew podjęło się wydania dwóch tytułów: Pochwała kłótni małżeńskiej. O przebaczającej czułości i Przytul mnie. Terapia poprzez czułość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu