Reklama

Niedziela Kielecka

Drogi Krzyżowe wymagające

Wierni z nich nie rezygnują, a wręcz przeciwnie, gromadzą się w piątkowe wieczory w zadumie nad Męką Jezusa i nad krzyżem zwalanym na Pana…

Niedziela kielecka 8/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wielki Post

TD

Wielkopostna Papieska Droga Krzyżowa w Masłowie

Wielkopostna Papieska Droga Krzyżowa w Masłowie

Droga Krzyżowa to bardzo osobiste poszukiwanie sensu tego, co się stało na Golgocie i jak to się ma do mojego ludzkiego doświadczenia. Nabożeństwa dawno wyszły z kościołów i z utartych szlaków, a świadome wybory trudnych, czasem ekstremalnych form wskazują na żywotność i uniwersalność nabożeństwa.

Ach duszo moja, cóżeś uczyniła?/ Żeś krzyż tak ciężki na Pana zwaliła,/ Pod którym znagła na ziemię upada, / Sobą nie włada... (pieśń z 1838 r.)

Podziel się cytatem

W intencji trzeźwości

W diecezji kieleckiej cykl terenowych nabożeństw pasyjnych otwiera Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Święty Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego, tym razem pod hasłem „Trzeźwość to warunek postępu duchowego” (kard. S. Wyszyński). Wraz z bp. Janem Piotrowskim uczestnicy wyruszą na św. Krzyż niełatwą trasą w ciemności. Mszy św. w świętokrzyskim sanktuarium o godz. 20.30 będzie przewodniczył biskup kielecki, a w wyłożonej Księdze Trzeźwości pojawią się nowe deklaracje, wpisy… Zwykle idzie 300-350 osób – trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny, grupy AA. Uczestnicy otrzymają modlitewniki „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”.

Reklama

Dekanat skalbmierski przygotowuje także Dekanalną Drogę Krzyżową z Działoszyc do Wolicy, to ok. 8 km trasy. Jest ona organizowana po raz trzeci, tym razem – jak zapowiada ks. Andrzej Jankoski, proboszcz w Działoszycach, głównie w intencji trzeźwości.

Droga Krzyżowa nocą

Nocną Drogę Krzyżową organizuje po raz 8 parafia w Skalbmierzu, we współpracy z UMiG Pałecznica, stowarzyszeniem „Muszelka”, lokalnym samorządem. Rokrocznie organizatorzy wybierają inny kościół docelowy, łącząc wątki małopolskie i świętokrzyskie. Tym razem wyruszą ze Skalbmierza po Mszy św. o godz. 20, aby dotrzeć do romańskiego kościoła św. Wojciecha w Kościelcu. Kanwą rozważań i modlitwy na ok. 20km trasie staną się „Zapiski więzienne” Stefana kard. Wyszyńskiego. – Już teraz przed Mszami św. czytamy fragmenty „Zapisków…” i odmawiamy dziesiątek różańca, prosząc o pomyślną beatyfikację i wstawiennictwo przyszłego błogosławionego dla parafialnych działań – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy kilkaset osób (w 2019 ponad 500) z południowej Polski, są tacy, którzy idą od początku. Jedna z pątniczek wymodliła ważną intencję, która odmieniła życie jej rodziny… Taki mały/wielki cud Nocnej Drogi Krzyżowej…

Wyzwanie duchowe

Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż – inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, choć stanowi fizyczny wyczyn i wyzwanie duchowe, odbywa się przy dużym udziale wiernych. W tym roku zaplanowano ją z 13 na 14 marca, z kościoła w Kielcach – Dąbrowie, gdzie bp J. Piotrowski odprawi za nich i dla nich Mszę św.; pątnicy,dobrze zaopatrzeni (latarki, buty, ubrania przeciwdeszczowe, intencje w sercu) wyruszą na gołoborza.Każdy otrzymuje książeczkę z tekstami i mapę trasy, rozważania odbywaj się w ciszy. Po dotarciu do sanktuarium jest czas na chwilę modlitwy i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jak informuje ks. Marek Blady, główny organizator, zwykle w 300-400 osobowej grupie idzie ok. 10 księży, grupa kleryków z seminarium. – Czy idą tylko młodzi? Przeważnie, choć są i starsi– mówi ks. Blady.

Co ponadto? Pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego, Miejska Droga Krzyżowa w Kielcach, nabożeństwa na ulicach dziesiątek parafii… Wyruszamy.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa w Jerozolimie

Niedziela Ogólnopolska 13/2007, str. 20-21

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

droga

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

Trudno byłoby znaleźć kościół w Polsce bez Drogi Krzyżowej. I nic dziwnego, bo bez Drogi Krzyżowej nie ma Kościoła. A wszystko zaczyna się w Jerozolimie…

Początki Drogi Krzyżowej

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

[ TEMATY ]

ekologia

ruch

katolicki

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

„Ta nowa nazwa lepiej oddaje misję nawrócenia ekologicznego, która charakteryzuje nasz ruch i jest czymś więcej niż tylko walką ze zmianami klimatycznymi” – mówi Radiu Watykańskiemu Tomás Insua. Jest on założycielem i dyrektorem wykonawczym Ruchu Laudato sì, który zrzesza ponad 800 organizacji na całym świecie, w tym także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję