Reklama

Niedziela Łódzka

Wielki Post w stylu Jezusa

Styl to nie tylko sposób ubierania się, ale bycia, myślenia i działania. Stylem Boga jest miłosierdzie. Wielki Post to okazja, by styl Jezusa uczynić własnym.

Niedziela łódzka 8/2020, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Jezus

umartwienie

Ks. Seweryn Puchała

W jaki sposób? Patrząc na obraz Jezusa Miłosiernego i czyniąc to samo, co Jezus. Czytamy w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny: „Przez obraz ten udzielę wiele łask duszom, on ma przypominać żądania mojego miłosierdzia” (nr 742). Jest też takie zdanie: „Spojrzenie moje z tego obrazu jest takie jako spojrzenie z krzyża” (nr 326). Czyli jakie? Bóg dobrowolnie oddał swoje życie za nas. Kiedy konał, mógł spoglądać jedynie z miłością, nawet na oprawców.

Powstają więc pytania: W jaki sposób ja patrzę na innych? Czy moje oczy są pełne miłosierdzia i staram się widzieć dobro w drugim człowieku? Czy mój wzrok wyraża przebaczenie i chęć pojednania? Czy może ,,zabijam” innych swoim spojrzeniem?

Reklama

Dowodem miłości Boga do nas są rany Jezusa. Każdy z nas nosi w sobie jakieś zranienia, może nawet chowa w swym sercu urazy. Co jednak robię z moimi bolesnymi przeżyciami? Czas Wielkiego Postu to dobra okazja, aby spojrzeć na Jezusowe rany i wypłakać przed zranionym Bogiem swoje cierpienia i krzywdy. To czas, by gorącym sercem prosić Boga o łaskę zdolności przebaczenia winowajcom.

Ponieważ Jezus nie stoi w miejscu, lecz wybiega naprzeciw, by pocieszyć, by wybaczyć i przytulić do Swego Serca, pojawia się refleksja: W jaki sposób ja postępuję wobec osób, które sprawiły mi zawód? Czy zwlekam z pojednaniem? Czy robię ten pierwszy krok, bez względu na to, czy według mojej oceny inni zasługują na taki gest, czy też nie?

Na obrazie Chrystus ma prawicę wzniesioną do błogosławieństwa. Czy błogosławię wszystkich domowników, rodzinę, współpracowników, a także tych, których tak trudno pokochać? Warto w tym czasie Wielkiego Postu odwołać wszelkie przekleństwa, jakiekolwiek w życiu zostały wypowiedziane.

Reklama

Siłę jednak do realizacji dobrych postanowień i praktykowania miłosierdzia na co dzień czerpie się z Komunii św. i łask związanych z sakramentem pokuty i pojednania. Wskazują na to dwa promienie, które wypłynęły z Serca Jezusa. Krew i woda. Życie i oczyszczenie dusz.

Przeżyjmy ten Wielki Post w stylu miłosierdzia. Wpatrując się w Jezusa, czyńmy miłosierdzie jak On. I jak Chrystus całkowicie zaufał Ojcu Niebieskiemu, i my wołajmy: „Jezu, ufam Tobie!”.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twoi jesteśmy

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 13-14

[ TEMATY ]

Jezus

Grażyna Kołek

... i do Ciebie należeć chcemy”. Ta deklaracja może przybrać formę zawierzenia, oddania się lub poświęcenia. Co je różni?

Kult Najświętszego Serca Jezusa kształtował się stopniowo, począwszy od starożytności chrześcijańskiej. Bardzo ważnym etapem w jego rozwoju był okres średniowiecza, związany zwłaszcza z postaciami wielkich mistyczek cysterskich z Helfty w Saksonii, m.in. św. Gertrudy Wielkiej (zm. 1302), ogłoszonej przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła, i św. Mechtyldy z Hackeborn (zm. 1299). Kluczową rolę w tym kulcie odegrała św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-90), która doznała szczególnych objawień związanych z tajemnicą Serca Jezusa. Wszystko zaczęło się w grudniu 1673 r. i stało się początkiem wielkiego nurtu duchowego i pobożnego, który stopniowo ogarnął cały Kościół. Kult Serca Jezusa zaznaczył się także w Polsce; przyczynił się do wzbudzenia wielu świętych i stale zachęca do nawrócenia oraz podjęcia praktyki wynagrodzenia za grzechy własne i całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję