Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętowali odrodzenie

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Niedziela częstochowska 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

misje eucharystyczne

Krzysztof Jurkowski

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misje święte są w parafii. Czy też Jezus do mnie trafi? Czy otworzę serce swoje, by łask Jego przyjąć zdroje? Bo gdy tonę w grzechach mroku, krew i woda z Jego boku może obmyć moją duszę, tylko Mu zaufać muszę – każde kazanie ks. prał. dr hab. Marian Duda rozpoczynał tą idealnie oddającą ducha misji pieśnią, skłaniając parafian do refleksji.

Misje święte rozpoczęły się 26 lutego w Środę Popielcową i trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Podczas nich w sposób szczególny rozważano ludzkie życie w świetle Bożego dzieła odkupienia. Każdy dzień przeżywany był pod innych hasłem. W Środę Popielcową towarzyszyły parafianom słowa: „Przez nawrócenie z Maryją do Boga”. Ksiądz misjonarz podkreślał, że mimo iż każdy człowiek grzeszy, Bóg przez swoje miłosierdzie i złożoną na krzyżu ofiarę Jezusa Chrystusa chce dla nas odkupienia. Widzialnym znakiem zawierzenia ludzkich cierpień Bogu były karteczki, które wierni przyklejali na krzyżu misyjnym wystawionym na środku kościoła. Tego dnia odprawiona została również po raz pierwszy Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej, która na pamiątkę misji będzie odprawiana w parafii w każdą pierwszą środę miesiąca. Na zakończenie pierwszego dnia ks. Duda spotkał się z dąbrowską młodzieżą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drugi dzień misji upłynął na rozważaniu tajemnicy Eucharystii. Odbyło się również spotkanie z dziećmi. W piątek podczas Mszy św. parafianie zgłębiali tematykę wierności Krzyżowi Świętemu. Ksiądz misjonarz wraz z księdzem proboszczem Rafałem Zawiszą odwiedzili tego dnia chorych i starszych wiekiem. Została również odprawiona Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przez całą sobotę parafianie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a nauki misyjne skupiały się wokół łaski sakramentu chrztu. Tego dnia wierni odnowili także przyrzeczenia chrzcielne. Od czwartku do soboty w misjach uczestniczyły również Małe Siostry Baranka, które cudownie śpiewały podczas Eucharystii. Jako zakon żebraczy chodziły również od domu do domu, by każdemu mieszkańcowi Dąbrowy głosić miłość Jezusa Chrystusa.

Misje zakończyły się w niedzielę 1 marca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który poświęcił krzyż misyjny zawieszony na zewnętrznej ścianie kościoła i udzielił uroczystego błogosławieństwa. Eucharystia była zwieńczeniem obchodów roku jubileuszu 50-lecia ponownego erygowania parafii, które 10 marca 2019 r. rozpoczął abp senior Stanisław Nowak.

– Jubileusz był przede wszystkim czasem wdzięczności za dar parafii, za duszpasterzy i wszystkich, którzy tę parafię tworzyli i wciąż tworzą. To był czas modlitwy za rodziny naszej parafii i za wszystkie wspólnoty – powiedział Niedzieli proboszcz ks. Rafał Zawisza. – Jednym z ważniejszych wydarzeń w minionym roku jubileuszowym była modlitwa w Wieruszowie przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. kan. Józefa Mocha oraz pielgrzymka do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymowaliśmy też do naszej archikatedry, gdzie modliliśmy się przy grobie bp. Stefana Bareły, który 50 lat temu powołał do istnienia naszą parafię. Szczególnym duchowym owocem jubileuszowych obchodów jest grupa, która w każdą drugą sobotę miesiąca modli się za kapłanów i o powołania kapłańskie. Trwałym owocem jubileuszu jest także zainicjowanie na stałe Nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej – podkreślił ks. Zawisza.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brylantowy jubileusz parafii

23 grudnia 2012 r. parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach świętowała jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. celebrował bp Grzegorz Kaszak. Hierarcha poświęcił monumentalny fresk „Zesłanie Ducha Świętego”, namalowany na sklepieniu świątyni

Macie za co Panu Bogu dziękować - 75 lat istnienia wspólnoty parafialnej to piękny jubileusz. Niech więc wasza wspólnota wzrasta w siłę, nich się nadal rozwija pokonując trudności materialne i duchowe, niech służy ku temu, by Bóg rozlewał na każdego z was swoje łaski - powiedział bp Grzegorz Kaszak. W homilii wskazał na wspaniały patronat Matki Bożej Szkaplerznej nad parafią.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję