Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętowali odrodzenie

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Niedziela częstochowska 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

misje eucharystyczne

Krzysztof Jurkowski

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Misje święte są w parafii. Czy też Jezus do mnie trafi? Czy otworzę serce swoje, by łask Jego przyjąć zdroje? Bo gdy tonę w grzechach mroku, krew i woda z Jego boku może obmyć moją duszę, tylko Mu zaufać muszę – każde kazanie ks. prał. dr hab. Marian Duda rozpoczynał tą idealnie oddającą ducha misji pieśnią, skłaniając parafian do refleksji.

Misje święte rozpoczęły się 26 lutego w Środę Popielcową i trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Podczas nich w sposób szczególny rozważano ludzkie życie w świetle Bożego dzieła odkupienia. Każdy dzień przeżywany był pod innych hasłem. W Środę Popielcową towarzyszyły parafianom słowa: „Przez nawrócenie z Maryją do Boga”. Ksiądz misjonarz podkreślał, że mimo iż każdy człowiek grzeszy, Bóg przez swoje miłosierdzie i złożoną na krzyżu ofiarę Jezusa Chrystusa chce dla nas odkupienia. Widzialnym znakiem zawierzenia ludzkich cierpień Bogu były karteczki, które wierni przyklejali na krzyżu misyjnym wystawionym na środku kościoła. Tego dnia odprawiona została również po raz pierwszy Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej, która na pamiątkę misji będzie odprawiana w parafii w każdą pierwszą środę miesiąca. Na zakończenie pierwszego dnia ks. Duda spotkał się z dąbrowską młodzieżą.

Reklama

Drugi dzień misji upłynął na rozważaniu tajemnicy Eucharystii. Odbyło się również spotkanie z dziećmi. W piątek podczas Mszy św. parafianie zgłębiali tematykę wierności Krzyżowi Świętemu. Ksiądz misjonarz wraz z księdzem proboszczem Rafałem Zawiszą odwiedzili tego dnia chorych i starszych wiekiem. Została również odprawiona Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przez całą sobotę parafianie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a nauki misyjne skupiały się wokół łaski sakramentu chrztu. Tego dnia wierni odnowili także przyrzeczenia chrzcielne. Od czwartku do soboty w misjach uczestniczyły również Małe Siostry Baranka, które cudownie śpiewały podczas Eucharystii. Jako zakon żebraczy chodziły również od domu do domu, by każdemu mieszkańcowi Dąbrowy głosić miłość Jezusa Chrystusa.

Misje zakończyły się w niedzielę 1 marca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który poświęcił krzyż misyjny zawieszony na zewnętrznej ścianie kościoła i udzielił uroczystego błogosławieństwa. Eucharystia była zwieńczeniem obchodów roku jubileuszu 50-lecia ponownego erygowania parafii, które 10 marca 2019 r. rozpoczął abp senior Stanisław Nowak.

– Jubileusz był przede wszystkim czasem wdzięczności za dar parafii, za duszpasterzy i wszystkich, którzy tę parafię tworzyli i wciąż tworzą. To był czas modlitwy za rodziny naszej parafii i za wszystkie wspólnoty – powiedział Niedzieli proboszcz ks. Rafał Zawisza. – Jednym z ważniejszych wydarzeń w minionym roku jubileuszowym była modlitwa w Wieruszowie przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. kan. Józefa Mocha oraz pielgrzymka do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymowaliśmy też do naszej archikatedry, gdzie modliliśmy się przy grobie bp. Stefana Bareły, który 50 lat temu powołał do istnienia naszą parafię. Szczególnym duchowym owocem jubileuszowych obchodów jest grupa, która w każdą drugą sobotę miesiąca modli się za kapłanów i o powołania kapłańskie. Trwałym owocem jubileuszu jest także zainicjowanie na stałe Nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej – podkreślił ks. Zawisza.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sowina ma kościół

Niedziela rzeszowska 37/2016, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Stanisław Żmuda

Kościół w Sowinie

Kościół w Sowinie

Parafia Sowina, zamknąwszy pewien etap prac przy budowie nowej świątyni, będzie przeżywać 18 września 2016 r. uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego w mury nowej świątyni, którego dokona biskup ordynariusz Jan Wątroba

Prawie siedem wieków mieszkańcy wsi uczęszczali do kościoła w Bieździedzy, odległego o prawie 5 km (a wielu nawet pokonywało większe odległości – 7-8 km). Widząc, jak ludzie z Sowiny mają daleko do kościoła macierzy­stego w Bieździedzy, postanowiłem w roku 1970 utworzyć tam w wiosce punkt sakralny w domach prywatnych za pozwoleniem Księ­dza Biskupa Ordynariusza” – wspominał ks. Stanisław Karabin, ówczesny proboszcz Bieździedzy. W 1973 r. mieszkańcy wsi dowiedzieli się, że zwalnia się budynek. „Z miejsca wyraziłem chęć kupna domu” – wspominał Ksiądz Proboszcz. Takie były początki parafii w Sowinie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję