Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Pytanie czytelnika:
Czy po ewentualnym popełnieniu jakiegoś grzechu uznanego przez Magisterium Kościoła za grzech przeciwko Duchowi Świętemu, pomimo szczerego żalu i chęci poprawy życia, człowiek ma już zamkniętą drogę do zbawienia? Czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Reklama

W Ewangelii Pan Jezus mówi słowa, które są dla nas niewątpliwie trudne, a nawet wstrząsające: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego” (Mk 3, 28-29; por. Łk 12, 10; Mt 12, 31-32). Dopóki jednak jesteśmy na tym świecie, mamy szansę na nawrócenie. Jeśli staniemy w prawdzie przed Bogiem, wyrazimy szczery żal i pragnienie poprawy życia, to nie będziemy mieli zamkniętej drogi do zbawienia. Czym jest zatem grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Chociaż wiemy, że miłosierdzie Boże jest nieskończone i dla Boga możliwe jest nawrócenie nawet najbardziej zatwardziałego grzesznika, to jednak „ten, kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego. Taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i do wiecznej zguby” (KKK, n. 1864). Istotą grzechu przeciwko Duchowi Świętemu jest odrzucenie miłosierdzia Bożego, co wiąże się z radykalną odmową nawrócenia się. „«Bluźnierstwo» przeciw Duchowi Świętemu jest grzechem popełnionym przez człowieka, który broni rzekomego «prawa» do trwania w złu, we wszystkich innych grzechach, i który w ten sposób odrzuca Odkupienie” (św. Jan Paweł II, Dominum et Vivificantem, n. 46). W nauczaniu Kościoła odnajdujemy sześć grzechów przeciwko Duchowi Świętemu: 1. grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego; 2. rozpaczać albo wątpić w łaskę Bożą; 3. sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej; 4. nie życzyć lub zazdrościć bliźniemu łaski Bożej; 5. mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia; 6. umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci. Do takiej sytuacji prowadzi również utrata poczucia grzechu.

Bóg pragnie naszego zbawienia. Musimy jednak otworzyć się na dar przebaczenia, na działanie Ducha Świętego i nie pozostawać w rozpaczy.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

2020-03-18 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał ogólnopolski XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej

[ TEMATY ]

teologia

Monika Łukaszów

Od 24 do 26 kwietnia przedstawiciele 41 diecezji uczestniczyli w ogólnopolskim etapie XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, którego głównym organizatorem był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a tegorocznym gospodarzem - diecezja bydgoska.

Hasło edycji brzmiało „Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary”. - Olimpiada to nie tylko spotkanie się z wiedzą, w tym wypadku dotyczącą męczeństwa i konkretnych osób, które straciły życie za wiarę na naszych terenach. To również okazja do zobaczenia miejsc, w których ci bohaterowie na co dzień żyli - powiedział ks. dr hab. Mirosław Gogolik.
Pełnomocnik Komitetu Głównego OTK, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy dodał, że organizatorom zależało, aby uczestnicy odwiedzili m.in. Stary Rynek, Dolinę Śmierci, Sanktuarium Nowych Męczenników czy Górsk, gdzie został uprowadzony bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Celem konkursu było zapoznanie z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku oraz zaznajomienie z ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację oraz przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata. Uczniowie poznali m.in. postacie bł. bp. Michała Kozala, bł. ks. Franciszka Dachtery, bł. ks. Antoniego Świadka, bł. kleryka Bronisława Kostkowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Joseph Ratzinger podkreślał, że teologia nie jest możliwa bez wiary. Więc olimpiada to zgłębianie wiedzy, ale również rozwijanie wiary tych młodych ludzi. Te 123 osoby to są najlepsi z najlepszych - powiedział dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie oraz przewodniczący Komitetu Głównego OTK, ks. dr hab. Piotr Tomasik.
Program olimpiady zakładał realizację kluczowych zadań, m.in.: zapoznanie z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku. - Wyrażam wielką radość, że mogę się z wami spotkać. Jesteście przedstawicielami tej młodzieży, której jeszcze coś się chce. Oddanie się zdobywaniu takiej wiedzy jak ta jest czymś absolutnie bezinteresownym - mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Etap szkolny odbywał się w listopadzie ubiegłego roku, a diecezjalny - na początku marca. W pierwszym dniu etapu ogólnopolskiego olimpijczycy uczestniczyli w gali otwarcia, która miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. W kolejnym dniu przystąpili do części pisemnej, którą stanowił test. Było to 35 zadań, które należało rozwiązać w ciągu sześćdziesięciu minut. „Podaj miejsce i datę urodzenia bł. ks. Franciszka Dachtery”, „Jakie środki zaradcze wobec ateizmu podaje nauczanie II Soboru Watykańskiego?” - to dwa z wielu zagadnień jakie pojawiły się w części pisemnej.
Następnie przewidziano zwiedzanie miejsc pamięci i Eucharystię w Sanktuarium Nowych Męczenników. Ostatni dzień wypełniły Msza św. w bydgoskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy i etap ustny laureatów w seminarium. Pozostali wzięli udział w pokazie filmu Bydgoszcz 1939 oraz w spotkaniu autorskim.
Aby zostać finalistą OTK, należało zdobyć trzydzieści proc. punktów przeznaczonych na część pisemną. Dziesiątka laureatów w kolejności zdobytych punktów to: Jakub Montewka (diecezja warszawsko-praska), Karolina Nogalska (diecezja radomska), Malwina Malinowska (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Martyna Piszczek (diecezja bydgoska), Kinga Kobylińska (diecezja płocka), Dominik Szura (diecezja rzeszowska), Kinga Grzegolec (diecezja warszawsko-praska), Marta Mońko (archidiecezja wrocławska), Aleksandra Kozerska (diecezja radomska) oraz Klaudia Wójtowicz (diecezja kielecka). - Czuję się bardzo szczęśliwy. Widzę jak Pan Bóg działa w moim życiu i teologia pozwala mi Go bardziej zrozumieć - powiedział zdobywca pierwszego miejsca Jakub Montewka, który swoją przyszłość chce związać z muzyką.
W sposób szczególny uhonorowano trzy pierwsze miejsca. Pierwsza osoba pojedzie m.in. na zagraniczną pielgrzymkę, a laureaci i finaliści uzyskali prawo do indeksów na wyższe uczelnie w Polsce, m.in. na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu, UPJPII w Krakowie, Uniwersytet Opolski czy Uniwersytet Śląski w Katowicach.
XXIV Olimpiadę Teologii Katolickiej swoim patronatem objęli: Biskup Bydgoski Jan Tyrawa, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział TVP w Bydgoszczy oraz Przewodnik Katolicki.
Kolejny finał XXV już Olimpiady Teologii Katolickiej zaplanowano od 9 do 11 kwietnia 2015 w Łomży.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję